Aktualności

Koło Programisty


Co drugi tydzień dzieci z grupy Sówki oraz Tygryski spotykają się na kole Małego Programisty. Od początku roku przedszkolaki poznały podstawy kodowania, rozwinęły umiejętność pracy w zespole oraz umiejętność logicznego myślenia. Sprawnie i bez problemu tworzą konstrukcje według schematów oraz samodzielnie. Nauczyły się twórczego rozwiązywania problemów, samodzielnie radzą sobie z powierzonymi zadaniami.

 

 

 


Koło cyrkowe

Dzieci z koła cyrkowego "Pajacyk" dzielnie uczyły się kręcenia talerzami.

II EDYCJA KONKURSU MIĘDZYPRZEDSZKOLNEGO – „ZWIERZĘTA Z LODOWEJ KRAINY”

  Nasza placówka po raz drugi zorganizowała międzyprzedszkolny konkurs plastyczny "Zwierzęta z lodowej krainy". Wzięły w nim udział dzieci z białostockich przedszkoli. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do kolejnych konkursów.    

WARSZTATY ORIGAMI W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 47 W BIAŁYMSTOKU

  W sobotę 2 marca w Szkole Podstawowej Nr 47 w Białymstoku odbyło się kolejne Święto Origami, połączone z ogłoszeniem wyników konkursu MISTRZ ORIGAMI oraz warsztatami dla rodziców i dzieci. Znaleźli się tam również przedstawiciele naszej placówki. Dzieci,  które  odbierały nagrody oraz panie, które prowadziły warsztaty. Wszystkim uczestnikom gratulujemy.    

Koło cyrkowe „Pajacyki”

Na ostatnich zajęciach dzieci bawiły się w teatr cieni oraz samodzielnie robiły piłeczki do żonglowania z balonów i ryżu.

BIERZEMY UDZIAŁ W DRUGIEJ EDYCJI MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU EDUKACYJNEGO PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA


 
Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna Nasza Polska Cała”  II edycja

Honorowy patronat nad Projektem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jacek Lipiński – Burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego Centrum Edukacyjne Bliżej Przedszkola Telewizja Aleksandrowski Kurier Zespół ludowy Rokiczanka
Międzynarodowy Projekt Edukacyjny Piękna Nasza Polska Cała jest odpowiedzią     na wyjątkowe święto Polaków – 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Autorem i koordynatorem Projektu jest Ludmiła Fabiszewska – nauczyciel Miejskiego Przedszkola nr 2 im. Juliana Tuwima w Aleksandrowie Łódzkim Cele:
 • kształtowanie szacunku dla własnego państwa oraz poczucia tożsamości narodowej
 • rozwijanie u dzieci zainteresowań symbolami narodowymi
 • poznanie historii, tradycji, architektury, przyrody swojego regionu (dostrzeganie piękna ojczystego miejsca)
 • budzenie poczucia więzi z najbliższym otoczeniem – rodzina, przedszkole, miejscowość
 • przybliżenie sylwetki wybranych bohaterów narodowych (z kraju i swojego regionu)
 • uwrażliwienie na piękno języka polskiego i zachęcanie do posługiwania się poprawną polszczyzną
 • poznanie legend i baśni polskich
 • dostrzeganie piękna i wartości sztuki oraz dorobku polskiej nauki i kultury
 • okazywanie szacunku członkom rodziny, osobom z bliskiego otoczenia; poprawne, pozytywnie nacechowane relacje z drugim człowiekiem
 • kształtowanie u dzieci świadomości posiadania własnych praw - znajomości swojej wartości jako człowieka i jako jednostka "wiem kim jestem"
 • kształtowanie umiejętności opanowania i przezwyciężania złości i agresji
 • rozwijanie poczucia empatii wobec innych ludzi, poszanowania dla ludzkich wyborów, kształtowanie umiejętności dostrzegania potrzeb innych, zachęcanie do niesienia pomocy innym
  Projekt jest zgodny z obowiązującą Podstawą Programową i kierunkiem polityki oświatowej MEN  

Audycja muzyczna w przedszkolu „Pani Adela i SWING”


W naszym przedszkolu po raz kolejny mieliśmy okazję gościć muzyków filharmonii białostockiej. Tym razem dzieci przeniosły się do lat 20-tych i 30-tych XX wieku, gdzie królował swing. Przedszkolaki miały okazję wybrać się w podróż statkiem, wspólnie zagrać, zatańczyć oraz zaśpiewać.

        

Walentynki


W dniu 14 lutego odbyły się w naszym przedszkolu WALENTYNKI. Przedszkolaki przygotowały się do tego święta, ubierając się na kolor czerwony oraz wysyłając kartki kolegom i koleżankom z grupy. Odbyło się również wspólne świętowanie wszystkich dzieci.

 
     

Góra Grosza

Wspólnym siłami , dało nam się zebrać 244,47 w akcji Góra grosza. Zebraliśmy łącznie 6,75 kg jednogroszówek, 5,40 kg dwugroszówek oraz 3,45 kg pięciogroszówek. Dziękujemy za udział w akcji. Pieniądze już są w drodze do Towarzystwa Nasz Dom.Koło badawcze

,,Blask kosmosu ''  

Koło gier Planszowych

Tym razem przetestowaliśmy gry z kośćmi ale takie nietradycyjne :)

MASKA KARNAWAŁOWA rozstrzygnięcie konkursu

Obejrzeliśmy różne stroje i maski karnawałowe- odgadywaliśmy od którego stroju zgubił się podany rekwizyt- tańczyliśmy w maskach i oczywiście nagrodziliśmy piękne maski :)

Zbiórka charytatywna na Hospicjum dla dzieci „Pomóż im”


Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom i pracownikom naszego przedszkola, którzy przyłączyli się i wspomogli naszą akcję!

Zebraliśmy 785,80 zł !!!

Cała kwota została przekazana Fundacji  "Pomóż im" Białostockiego Hospicjum dla Dzieci.

 

Rozdanie nagród- Konkurs Najpiękniejsza Pocztówka Świąteczna

Dziekujemy Wszystkim Rodzicom oraz Dzieciom, którzy wzięli udział w konkursie i wykonali pocztówki- wszystkie były piękne :)

Jasełka

Dzieci z grupy Sówek przygotowały dla wszystkich przedszkolaków i pracowników przedszkola piękne Jasełka. Młodzi aktorzy wykazali się nie lada talentem aktorskim. Wszyscy oglądaliśmy z podziwem role aniołków i diabełków, pasterzy, Maryi i Józefa oraz Trzech Króli. Dziękujemy za wspaniały występ.

 

#Razem Na Święta

Nasze przedszkole przystąpiło do akcji ogłoszonej przez MEN "Razem na Święta". W jej ramach , przedszkole zorganizowało następujące działania:
 • "Zostań Świętym Mikołajem" - zbiórka darów dla dzieci z oddziału onkologii Szpitala DSK w Białymstoku
 • "Najpiękniejsza pocztówka bożonarodzeniowa" - konkurs dla dzieci i rodziców - pocztówki przekazane Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom z Porażeniem Mózgowym  "Jasny Cel" oraz Fundacji "Pomóż im"
 • "Góra grosza" - zbieranie drobnych monet na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną
 • "Kiermasz bożonarodzeniowy",  z którego dochód zostanie przekazany Hospicjum  dla Dzieci "Pomóż im"
   

DZWONECZEK ŚW. MIKOŁAJA przedstawienie w wykonaniu aktorów teatru KARUZELA


Pewnego razu w niebie ginie dzwonek Św. Mikołaja. Dzwonek ma magiczną moc - spełnia wszystkie życzenia. Okazuje się, że dzwonek spada na ziemię a tam znajduje go mały chłopiec, który wykorzystuje go w niewłaściwy sposób. Zamienia swoich rodziców w psa i kota, wyczarowuje sobie niezwykłe prezenty, w końcu dostrzega, że coś jest nie tak. Po rozmowie z Mikołajem postanawia oddać mu dzwonek i już nigdy nie być niegrzecznym.
                           

SMUTECZKI WIGILIJNEJ GWIAZDECZKI – audycja muzyczna w wykonaniu artystów ARTE MUZA


  Trwają przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Również w domu małego Władzia wszyscy sprzątają, stroją choinkę i szykują świąteczne potrawy. Jednak Władzio nie jest niestety grzecznym chłopcem i cały czas we wszystkim przeszkadza. W przedświątecznym okresie spotykają go zaskakujące przygody – w jego domu pojawiają się znane dzieciom postacie z różnych bajek, które próbują doprowadzić do zapalenia się Wigilijnej Gwiazdki.Jednak coś stoi temu na przeszkodzie. Wszyscy, oprócz Władzia rzecz jasna, szukają w pośpiechu przyczyny tej sytuacji. Podczas audycji, dzieci uczą się kolęd i poznają świąteczne zwyczaje.

Zbiórka dla dzieci z oddziału onkologii DSK w Białymstoku


Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom oraz rodzicom za okazane serce i pomoc w zbiórce charytatywnej dla małych bohaterów. Dzięki Wam pojawi się uśmiech na niejednej twarzy!

Szczególne podziekowania składamy rodzicom niżej wymienionych dzieci, z grup:

PROMYCZKI:
Alana R., Hani K.
BIEDRONKI:
Zuzi P.
SMERFY:
Marcysi J.R.
TYGRYSKI:
Piotrka L., Agatki K., Wojtka K., Zuzi Ż., Julka K., Damiana P., Amelki P.
SÓWKI:
Amelki J., Kuby U., Gabrysi J., Gabrysi Ł., Karoliny M., Hani S., Oliwiera N., Eryka P.

DZIĘKUJEMY W IMIENIU "DZIELNYCH I WALECZNYCH" DZIECI Z ODDZIAŁÓW ONKOLOGII DSK W BIAŁYMSTOKU!!!

 

Zabawa Mikołajkowa

W czwartek 6.12.2018 nasze przedszkole odwiedził prawdziwy Święty Mikołaj i rozdał upominki dla wszystkich przedszkolaków. Jeszcze zdążył się z nami pobawić, ale musiał lecieć do innych dzieci. Drogi Święty Mikołaju wszystkie dzieci Cie kochają i maja nadzieję, że na święta dostaną wymarzone prezenty.

Koło Planszówkowe :)

Tym razem gry zręcznościowe :)

Spotkanie z Panią Listonosz

22 listopada odbyło się w naszym przedszkolu spotkanie z Panią Listonosz. Starszaki , jak i młodsze dzieci zapoznały się z tajnikami pracy i zrozumiały jak ważny jest to zawód. Dowiedziały się też, jaką drogę pokonuje przesyłka od nadawcy do adresata. Szczególne zainteresowanie przedszkolaków wzbudziły atrybuty listonosza: czapka i torba, której zawartość została ujawniona.

Koło badawcze

,,Karuzela''

NASZE DEKORACJE DLA NIEPODLEGŁEJ

                       

„Spod znaku orła białego”

13.11 we wtorek odbyła się II edycja międzyprzedszkolnego konkursu wiedzy patriotycznej "Spod znaku orła białego". Gościliśmy dzieci z PS nr 82, z oddziału przedszkolnego przy SP 12, przedszkola "Mali podróżnicy" oraz z przedszkola "Bajka". Rywalizacja była zacięty, dzieci dzielnie walczyły o każdy punkt i wykazały się dużą wiedzą o swoim kraju. Gratulujemy!

Kółko plastyczne – zwierzęta z liści

Dzisiaj inspiracją do stworzenia pracy plastycznej były zwierzęta. Dzięki kolorowym liściom powstały bardzo ciekawe prace plastyczne .

Uroczyste obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości

9.11.2018 w piątek, uroczyście obchodziliśmy setną rocznice odzyskania niepodległości. Wspaniałe wystąpienie przygotowały dzieci z grupy Tygrysów i Sówek. O godzinie 11.11 uroczyści odśpiewaliśmy hymn narodowy i tym samym dołączyliśmy do akcji "Rekord dla Niepodległej", w której uczestniczyły inne przedszkola i szkoły z całej Polski.

BIESIADA PATRIOTYCZNA


6 listopada odbyła się w naszym przedszkolu BIESIADA PATRIOTYCZNA z udziałem zaproszonych gości. Licznie przybyłych rodziców, babcie, dziadków i innych członków rodzin, powitała pani dyrektor. Wspólne śpiewanie znanych pieśni patriotycznych poprowadził  Didżej. Dzieci również włączały się śpiewu szczególnie gdy zabrzmiało: "Przybyli ułani pod okienko". Po wspólnym biesiadowaniu w dowód wdzięczności za przybycie, zaproszeni goście otrzymali symboliczne kwiaty. Na koniec frajdę miały dzieci, które z zainteresowaniem  oglądały profesjonalny sprzęt prowadzącego.
   

Audycja muzyczna Arte Muza


31 października odbyła się w naszym przedszkolu audycja muzyczna "W stronę słońca". Dzieci miały możliwośc wyruszyć w muzyczną podróż do ciepłych krajów, gdzie zawsze świeci słońce. Przedszkolaki poznały instrumenty, muzykę i tańce charakterystyczne dla Kuby, Jamajki, Brazylii czy też Hawaii.

 

 

 

 

Wizyta Pani Leśnik

30 października odwiedziła nas Pani Ewa Majewska-Leśnik z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Pani Leśnik opowiedziała nam o swojej niełatwej pracy w lesie . Dzieci z zaciekawieniem słuchały gościa .  

DZIEŃ MODY PATRIOTYCZNEJ

Tym razem na ludowo i folklorystycznie.
 

RETRO Kino Bambino

Jak zawsze każde dziecko otrzymało swój bilet do kina, a przy wejściu Pan kasował bileciki i można było zająć miejsce. 3 dzwonki i....zaczynamy! Tym razem obejrzeliśmy bajkę "Bazyliszek".

Wesołe warzywa, wesołe owoce

19 października nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu "Wesołe warzywa, wesołe owoce". Spośród 36 zgłoszonych prac wyłoniliśmy 6 nagród i 10 wyróżnień, nie było to łatwa decyzja, gdyż wszystkie prace nas zachwyciły. Dziękujemy rodzicom za tak duże zainteresowanie i trud włożony w tworzenie owoców i warzyw.

Koło badawcze

,,Wirujące kolory'' ,,Niewidoczny atrament''

WYŚLIJ KARTKĘ BOHATERON – AKCJA OGÓLNOPOLSKA

Dzieci z całego przedszkola przygotowały i wysłały kartki Bohaterom Powstania Warszawskiego. Znalazły się na nich własnoręcznie narysowane obrazki, życzenia oraz podziękowania za odwagę i obronę naszej Ojczyzny. Dziękujemy - pamiętamy !

KĄCIK REGIONALNY

       
Jak to dobrze wrócić do przeszłości.

BIAŁO-CZERWONI – ZAWODY SPORTOWE POŁĄCZONE Z DNIEM PRZEDSZKOLAKA


     
Dnia 20 września obchodziliśmy w naszym przedszkolu „Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka”.
W tym roku uroczystość przebiegała pod hasłem:
„Biało – czerwoni” – zawody sportowe.
Przedszkolaki ubrane w nasze barwy ojczyste rywalizowały w wielu konkurencjach. Musiały współpracować aby wykonać wszystkie zadania. Każda grupa przygotowała również plakat przedstawiający super przedszkolaka. W nagrodę za udział w rozgrywkach, każde dziecko otrzymało medal, upamiętniający ten dzień.

Nasze przedszkole bierze udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Piękna Nasza Polska Cała”

piękna nasza polska cała

Honorowy patronat nad Projektem objęli:

~Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
~Jacek Lipiński – Burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego
~Centrum Edukacyjne Bliżej Przedszkola,
~Wydawnictwo Edukacyjne MAC,
~Telewizja Łódzka,
~Telewizja Aleksandrowski Kurier,
~Zespół ludowy Rokiczanka.


Międzynarodowy Projekt Edukacyjny Piękna Nasza Polska Cała jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100 rocznicę odzyskania niepodległości. 
Temat, jakże ważny i poważny - jednak może i powinien być zrozumiały także dla najmłodszych odbiorców.
Wiek przedszkolny i wczesnoszkolny to właściwy czas na rozbudzenie w dziecku świadomości kim jest i skąd pochodzi.

Cele ogólne :
-Kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych, uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycje Polski.
-Kształtowanie tożsamości narodowej dzieci.

Cele szczegółowe:
* Poznanie historii państwa polskiego i symboli narodowych.
* Poznanie tradycji, zwyczajów, obrzędów ludowych z regionów Polski i Kresów
* Poznanie  tańców ludowych i potraw regionalnych.
* Wzmacnianie poczucia radości i dumy z bycia Polakiem.
* Integracja placówek edukacyjnych z Polski i Kresów

Projekt jest zgodny z obowiązującą Podstawą Programową i kierunkiem polityki oświatowej MEN

1. Projekt jest przeznaczony dla przedszkoli, szkół podstawowych i świetlic.
2. Realizacja Projektu zaplanowana jest na pierwszą połowę roku szkolnego 2018/2019 – od 1 września do 31 grudnia (z możliwością kontynuacji w następnych latach).
3. Aby wziąć udział w projekcie i otrzymać Certyfikat - Uczestnik Projektu jest zobligowany do zrealizowania 11 zadań wybranych z listy propozycji. Oznacza to,   że każdy nauczyciel podejmuje decyzję o tym,  jakie zadania będą odpowiednie dla wieku i specyfiki jego grupy wiekowej (klasy) i placówki.
4. Wybrane przez uczestników 11 zadań można wykonać w jednej grupie, jak również podzielić zadania we wszystkich grupach przedszkolnych (klasach), angażując w ten sposób całą placówkę.
5. Niezależnie od ilości i tematyki wybranych zadań, relację w formie opisu i 10 najładniejszych zdjęć umieszczamy na stronie miesięcznika Bliżej Przedszkola w zakładce Projekty (link zostanie podany 3 września). Każda relacja powinna zawierać następujące dane – nazwa, adres i mail placówki oraz imiona i nazwiska nauczycieli.
6. Uczestnicy, którzy zrealizują minimum 11 zadań otrzymają Certyfikaty dla nauczycieli i placówek.
7. Spośród placówek, które zrealizują więcej niż 11 zadań organizatorzy wybiorą najlepsze relacje, które zostaną nagrodzone upominkami rzeczowymi.
8. Projekt może posłużyć jako inspiracja do napisania programu własnego lub wprowadzenia w placówce innowacji pedagogicznej.
9. Udział w Projekcie daje możliwość realizacja wielu wymagań poszczególnych stopni awansu zawodowego
10.Udział w Projekcie jest bezpłatny.
11.Termin wykonania zadań i umieszczenia relacji na stronie Bliżej Przedszkola  upływa 31.12.2018r. Jest to termin nieprzekraczalny. Sprawozdania przysyłane po tym terminie nie będą uwzględniane. Nauczyciele,  którzy zdecydują się na udział w Projekcie,  zobligowani są do uzyskania  zgody rodziców na udział dzieci w projekcie i wykorzystanie wizerunku dziecka (do pobrania na stronie Projektu) Wszyscy uczestnicy przestrzegają zasad Regulaminu i terminów. Jest to konieczny warunek do tego, by działania i inicjatywy przebiegały sprawnie i z korzyścią dla przedszkolaków.