KOŁO BADAWCZE

Propozycje zabaw  dla dzieci – 27.04.2020r.

Bożena Wojtach

Witam Was zaczynamy już czas!

Święta ,Święta i po Świętach .Myślę, że zajączek Was odwiedził .

Przygotowałam Wam zabawę z jajkiem. Tylko ostrożnie  się z nim  obchodźcie.

„Gumowe jajo”- Do naczynia wlewamy ocet. Umieszczamy w nim surowe jajko i rozpoczynamy  obserwację .Przykryjcie talerzykiem ,aby nie pachniało za intensywnie w domu. Niemal od razu na powierzchni jajka pojawiają się niewielkie bąbelki. W około 90% szkielet jaja zbudowany jest z węglanu wapnia .Gdy dochodzi do interakcji z octem ,powłoka jaja zaczyna się rozpadać  i uwalnia się przy tym dwutlenek węgla. Jajo już po 10 godzinach staje się elastyczne. Pozostaje jedynie wyraźna nienaruszona błona zewnętrzna .Jest dość delikatna ,dlatego z jajkiem wciąż należy się obchodzić  ostrożnie. Jajko zachowuje się jakby było z gumy. Co ciekawe ,gdy porównamy nasze jajko  z kolejnym świeżym ,okaże się ,że nasze na którym zostało przeprowadzone doświadczenie jest większe!

Pamiętajmy , że jajko wyciągnięte z octu nie nadaje się do spożycia. Obejrzyjcie te doświadczenie na filmie.

 

 

Ocet ,który Wam pozostał po wyjęciu, jajka wykorzystajcie do kolejnego doświadczenia, które robiliśmy już w przedszkolu .Poproście ,aby ktoś z dorosłych przygotował razem z Tobą, miskę , szklankę wysoką i  łyżkę .Do tego jeszcze wodę oraz – sodę .Możecie dodać barwnik, ale jak nie macie ,efekt też będzie fajny .Wysyłam filmik dla przypomnienia. Pobawcie się razem z rodzicami.

Pomysły z jajkiem (które jest raczej zawsze w domu) są super bazą do zabawy. Obejrzyjcie, ,może któreś doświadczenie  zrobicie w inny dzień .

Ciekawostka: Jajo ugotowane i jajo surowe zakręcone ,które kręci się szybciej? Odpowiedź-ugotowane .Dowiecie się o tym m. in. w tym filmiku.

https://www.youtube.com/results?search_query=25+szalone+eksperymenty+z+jajkami

UDANEJ ZABAWY! PA! PA!