Propozycje zabaw na kółko badawcze 25.06 .2020r. – Bożena Wojtach

Witam Was zaczynamy już czas!

Rok szkolny się kończy .Wakacje przed Wami .Mówimy –„Jak ten czas szybko minął. ”Znowu jesteście starsi o rok .Aby zmierzyć czas potrzebne są zegary ,a w razie konieczności do naprawy ich -zegarmistrz. Proponuję obejrzyjcie film o upływającym czasie i … https://www.youtube.com/watch?v=-HFIGiRk0g4

 

 

Słoneczny zegar

Wykonajcie zegar słoneczny. Teraz latem jak świeci słońce, zrobicie to bez problemu.

Zegar słoneczny to zegar , który odmierza czas w godzinach na podstawie zmiany pozycji Słońca przez wskazanie cienia gnomu( u nas będzie to patyk).

Potrzebne rzeczy:

  • równy patyk ,np. kij od szczotki
  • kamyki różnej wielkości i różnego koloru

Przebieg doświadczenia:

Znajdź kawałek płaskiego terenu pokrytego piaskiem.

Na środku wbij pionowo patyk.

Obserwuj co kwadrans(15 minut)położenie końca cienia .Możesz kłaść kamyczki w miejscu, do którego sięga cień. Co kwadrans kładź mały kamień, a co godzinę dodatkowo kamień duży. Obserwacje prowadź przez cały dzień , a najlepiej przez kilka kolejnych dni.

Czy każdego dnia o tej samej godzinie cień wskazuje ten sam kamień?

Wyjaśnienie Cień patyka (gnomonu)zmienia swoje położenie z powodu obrotów Ziemi wokół swojej osi.

Czy wiecie ,że: Prawdziwe zegary słoneczne, czyli pręty wbite w ziemię lub ścianę budynku , wyposażone w podziałkę godzinową, liczą blisko pięć i pół tysiąca lat!

Zastosowanie: Zjawisko to zaobserwowano jeszcze w czasach prehistorycznych .Wszystko zaczęło się od przypadkowego włożenia patyka do ziemi, który zaintrygował obserwatorów. Zauważono wtedy zależność  pomiędzy długością i kierunkiem padania cienia , porą dnia . Już wówczas potrafiono określać czas : „wróćcie z polowania , gdy cień góry sięgnie tamtego drzewa.”

Od tamtej pory zaczęto dzielić dobę na coraz mniejsze części, ponieważ zauważono ,że dokładne określenie czasu może być bardzo przydatne.

MIŁEJ ZABAWY!