Smerfy

Oddział IV 4,5 – latki
Godziny pracy oddziału: 7.00 – 17.00
Rok szkolny 2017/2018
Prowadzą nauczycielki: Suska Agata Elżbieta, Gawrysiuk Paulina
Pomoc techniczna: Roszczenko Hanna

Co u nas słychać

POZNAJEMY ŚWIAT KOMPUTERÓW

Nie ma to jak własny komputer. Trzeba było trochę się natrudzić ale było warto.

WYCIECZKA NA KOMENDĘ MIEJSKĄ POLICJI

Smerfy odwiedziły Komisariat Młodego Policjanta, gdzie mogły się dowiedzieć o pracy policji oraz przypomnieć sobie zasady ruchu drogowego. Brały udział w zabawach zorganizowanych przez funkcjonariuszy a na koniec odpowiadały na pytania w quizie  Koło Fortuny.

DZIEŃ SPORTU


Wszyscy zasłużyli na złote medale.

Sprintem do maratonu


Dnia 11 maja odbył się w naszym przedszkolu bieg "Sprintem do maratonu" - organizowany przez miesięcznik "BLIŻEJ PRZEDSZKOLA". Tego dnia wszystkie dzieci ubrały się w odpowiedni strój sportowy. Każdy z uczestników otrzymał kartkę biegową ze swoim imieniem. Przed rozpoczęciem maratonu odbyła się krótka rozgrzewka przygotowana przez nasze panie. Następnie każda grupa ustawiła się na polu START i rozpoczęła bieg. W biegu wzięło udział 114 dzieci oraz 14 pań, łącznie 128 osób, które przebiegły dystans 38 400 metrów. Po zakończeniu maratonu każdy uczestnik otrzymał medal.

GRATULACJE WSZYSTKIM DZIECIOM!


PRZYGOTOWANIA DO OBCHODÓW ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Przez cały tydzień dzieci poznawały wiadomości związane z Polską oraz Świętem Konstytucji 3 Maja. Wykonały chorągiewki oraz ułożyły kontur Polski z plastikowych nakrętek.

PIĘKNA ZIEMIA czyli jak należy dbać o środowisko

Smerfy uczyły się jak należy dbać o środowisko segregując śmieci. Z początku nie było to takie proste ale już po chwili stwierdziły - bułka z masłem
.
Potem postanowiły wykonać pracę ukazującą czyste środowisko.

POLICJANCI CZYTAJĄ W SMERFACH

W ramach akcji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM panowie policjanci przeczytali nam książkę o Franklinie i jego problemach związanych z poruszaniem się na rowerze po drodze. Dzieci dowiedziały się na czym polega praca policjanta i  poznały zasady zachowania się w różnych sytuacjach np. podczas spotkania z groźnym psem - pozycja żółwia. Miały możliwość przymierzenia czapki oraz oglądały akcesoria, które każdy policjant nosi przy sobie.

KĄCIK PRZYRODY – ciąg dalszy

Po dwóch tygodniach......  

KĄCIK PRZYRODY

Chociaż za oknem jeszcze zimno w kąciku przyrody już czuć wiosnę.    

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY


Smerfy dobrze przygotowały się do PIERWSZEGO DNIA WIOSNY. Wykonały  Marzannę oraz nauczyły się o niej wierszyka. Ze swoją kukłą odwiedziły maluchy, którym opowiedziały o zwyczaju topienia Marzanny i przeganianiu zimy do morza. Potem, wyszły na spacer z okrzykiem: Precz zimo zła!!!!!!!!!!

Dzień zdrowia z Wesołą Ludwiczką

Dzieci uczęszczające do grupy ,,Smerfy" wykonały zdrowe owocowe koreczki, z których powstał  owocowy jeż :)
.

MAMA DAMIANA CZYTA BAJKI

Mama Damiana w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom zapoznała nas z nowymi przygodami Franklina.      

DO ZABAWY NADAJE SIĘ WSZYSTKO

Smerfy sprytnie posługują się szczypcami doskonaląc chwyt przydatny do utrzymania narzędzia pisarskiego.

DZIEŃ KOBIET BARDZO WAŻNA RZECZ

Nasi chłopcy okazali się prawdziwymi dżentelmenami i nie zapomnieli o swoich koleżankach z grupy.
                  

BARDZO ZDROWE KANAPKI

Chleb już upieczony - pięknie wygląda, ładnie pachnie a jeszcze lepiej smakuje. Smerfy stanęły przed wyzwaniem samodzielnego wykonania kanapek na śniadanie. Trud włożony w ich wykonanie nie poszedł na marne, bo dzieci nie zostawiły ani okruszka. Dowiodły wszystkim, że są samodzielne i potrafią przyrządzać smakowite przekąski.
                    

W ZIARENKOWIE – PIECZEMY CHLEB

W  nowej krainie nie tylko poznajemy skąd się bierze chleb, jak rośnie zboże, ale również samodzielnie, no prawie samodzielnie wykonujemy chleb. Zaczynając od rozszyfrowanie przepisu, poprzez odmierzenie i wsypanie składników, dodanie wody, zakwasu,  po trudne i ciężkie mieszanie, na włożeniu do formy kończąc.
Potem już tylko kilka godzin w ciepełku aby chlebek urósł i myk do pieca dzięki naszym wspaniałym paniom kucharkom.

W ziarenkowie

W tym tygodniu dzieci uczęszczające do grupy "Smerfy" poznają wiadomości dotyczące pieczywa oraz różnych ziarenek. W związku z tym udaliśmy się do pobliskiej piekarni, aby obejrzeć jakie są rodzaje pieczywa i kupiliśmy je na spróbowanie.

Po powrocie do przedszkola dzieci degustowały m.in. drożdżówki, chleby.

Dzieci stwierdziły że kupione pieczywo jest przepyszne, a na talerzach zostały jedynie okruszki :)  .

KONKURS PLASTYCZNY – BIAŁYSTOK MOJE MIASTO

Dziewczynki z naszej grupy - Lena i Zosia wzięły udział w konkursie plastycznym BIAŁYSTOK NASZE MIASTO zorganizowanym przez Przedszkole Samorządowe Nr 76. Zadanie wcale nie było łatwe, bo był to konkurs na żywo. Trzeba było rysować na prawdziwych sztalugach i  w ograniczonym czasie. Dziewczyny spisały się na medal. Obie otrzymały wyróżnienia. Gratulacje!

Walentynki

Dnia 14.02.2018 roku w naszym Przedszkolu obchodzone były Walentynki. W tym dniu wszystkie przedszkolaki miały na sobie czerwone ubrania. Naszą walentynkową zabawę rozpoczęliśmy od rozmowy na temat pochodzenia tego święta. Dzieci przechodziły  przez wielkie serce ustawione w sali oraz tańczyły w parach w rytm walentynkowej muzyki. Przedszkolaki mogły popisać się znajomością bajek w walentynkowym quizie. Na koniec rozdane zostały kartki walentynkowe :). 

POWIEDZIAŁ BARTEK, ŻE DZIŚ TŁUSTY CZWARTEK


Nasze pączki z masy solnej wyglądały smakowicie.

LECIMY W KOSMOS

Rakiety naszego projektu na pewno polecą daleko............
              

DZIEŃ BABCI I DZIADKA


Najpierw pokazaliśmy Babciom i Dziadkom nasze Jasełka a potem razem świętowaliśmy przy słodkich ciasteczkach.

Pomagamy zwierzętom

Grupa "Smerfy" wzięła udział w kolejnym projekcie „Poszukiwaczy przygód”  pt. „W krainie dobrych uczynków". Dzieci dowiedziały sie jak powinny pomagać zwierzętom oraz utrwaliły nawy ptaków odlatujących na zimę z Polski oraz zostających. Przedszkolaki przejęły się losem zwierząt podczas zimy i zobowiązały się rozglądać czy żadne z nich nie potrzebuje ludzkiej pomocy.

OBRAZKI

Guziczki i patyczki to doskonały materiał nadający się do układania obrazków. Przekonajcie się sami!!!!!

PRZEDSZKOLNE JASEŁKA DLA RODZICÓW

W tym roku Smerfy przedstawiły po raz pierwszy dla rodziców  Jasełka. Wszyscy bardzo wczuli się w swoje role i z wielkim zapałem zaangażowali w przedstawienie.

Po przedstawieniu odbył się oczywiście długo oczekiwany poczęstunek. Wszyscy   byli bardzo zadowoleni a dzieci długo słuchały pochwał od swoich najbliższych.
 

W Krainie Magii Świąt

Dzieci uczęszczające do grupy ,,Smerfy" brały udział w kolejnym już bliżej przedszkolnym projekcie edukacyjnym pt. ,,W krainie Magii Świąt" . Przedszkolaki  sprawdzały jakie igły ma świerk i sosna oraz jaki jest ich zapach. ,,Smerfy" układały chronologicznie historyjkę obrazkową związaną z ubieraniem choinki, następnie chętne dzieci ją opowiadały. Nasze zajęcia zakończyliśmy choinkową zabawą ruchową :)

Mikołajki w „Smerfach”

W "Smerfach" od rana czekaliśmy na przybycie Mikołaja. Dzieci specjalnie na tą okazję ubrały się na czerwono. Przedszkolaki robiły zdjęcia w Mikołajowej fotobudce.  

Autochodzik- czyli jestem bezpieczny na drodze

Dzieci uczęszczające do grupy "Smerfy" brały udział w lekcji edukacyjnej  pt. "Autochodzik- czyli jestem bezpieczny na drodze" prowadzonej przez Straż Miejską. Przedszkolaki utrwalały zasady ruchu drogowego.

„MIŚ Z KSIĄŻECZKI MIŚ BAJKOWY DO ZABAWY JEST GOTOWY” – podsumowanie konkursu plastycznego


Zosia Kamińska została jedną z nagrodzonych w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i  Animatorów KLANZA. Gratulujemy!

RETRO KINO BAMBINO

29.11.2017 r., nasze przedszkolaki już po raz drugi miały możliwość   obejrzeć pokaz filmowy w RETRO KINO BAMBINO pt."Reksio". Aby wejść na sale kinową dzieci musiały okazać bilet wstępu. Nasze Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem  śledziły przygody dzielnego pieska Reksia.

Dzień pluszowego misia

W grupie "Smerfy" od rana świętowaliśmy Dzień Pluszowego Misia. Dzieci tańczyły ze swoimi ulubieńcami, bawiły się oraz je malowały. To był bardzo intensywny dzień :)
i

„Cała Polska czyta dzieciom”

Dnia 24.11 nasze przedszkole odwiedziła Pani z oddziału "Książnicy Podlaskiej". Dzieci z grupy "Smerfy" i "Tygryski" wysłuchały bajki .

W MLEKOLANDII


Mlekolandia to kolejna kraina, którą odwiedziły Smerfy w ramach programu edukacyjnego "Co warto jeść". Przez cały tydzień poznawaliśmy wartości odżywcze mleka i potrzebę jego spożywania. Bardzo chętnie próbowaliśmy  przetwory mleczne od maślanki, przez jogurty, sery topione i twarde aż po twarożek. Wszystkie produkty  bardzo smakowały. Na koniec wykonaliśmy koktajl z maślanki i bananów - pycha ! (widać na zdjęciach)

kampania BEZPIECZNY PRZEJAZD


Kampania ma na celu eliminację negatywnych zachowań uczestników ruchu drogowego podczas przekraczania przejazdów kolejowo-drogowych oraz korzystania z „dzikich przejść”. Smerfy gościły przedstawicieli Straży Kolei, którzy zaprezentowali film edukacyjny o bezpiecznym zachowaniu na torach i w pobliżu kolei. Potem miały okazję do czynnego wykorzystania wiadomości na tablicy interaktywnej podczas rozwiązywania zadań związanych z bezpieczeństwem. Na końcu poznały umiejętności psa, pracującego ze  Strażą Kolei.

Harcerze w Smerfach


14 listopada odwiedziły  nas harcerki, które opowiadały nam o swojej drużynie i zwyczajach. Razem z nami tańczyły pląsy i bawiły się w pląsy. Pokazywały odznaki i sprawności, które można zdobyć wykonując przeróżne zadania. Zaprezentowały mundurki harcerskie, a odważni mogli je nawet przymierzyć. Harcerki zapoznały dzieci z przyrzeczeniem zucha i zachęciły do wstąpienia w przyszłości w ich szeregi.
 

W kraju orła białego

Dnia 10 listopada dzieci uczęszczające do grupy „Smerfy” brały udział w kolejnym już projekcie edukacyjnym pt. „ W KRAJU ORŁA BIAŁEGO”. Przedszkolaki przypomniały sobie, jakie są symbole narodowe naszego kraju oraz dowiedziały się co to jest Narodowe Święto Niepodległości. Dzieci samodzielnie wykonały kokardę narodową. Po skończonych zajęciach każdy przedszkolak dostał medal przedszkolaka dbającego o Ojczyznę.

Tworzymy obrazy


Do tworzenia obrazów nadaje się wszystko. Dzisiaj są to kolorowe patyczki.
 

Religia w Smerfach

W tym roku Pani Basia spotyka się naszymi 5-latkami na zajęciach religii. Ostatnio dzieci poznawały postaci Świętych. Była to doskonała okazja aby pograć w grę memory. Dzieci bardzo szybko znajdywały dwóch takich samych świętych a przy okazji poznawały ich imiona.

KINO RETRO KINO BAMBINO

Dzisiaj wybraliśmy się do Przedszkolnego Kina Retro Kino Bambino, które specjalnie dla nas przygotowała Pani Monika z maluszków. Wszyscy otrzymali bilety, które były sprawdzane przez prawdziwego pana kontrolera.  Pan Mariusz skrupulatnie wywiązywał się ze swojego zadania i wpuszczał nas na widownię. Obejrzeliśmy przygody Krecika. Było bardzo wesoło, a seans udał się, że hej!!!!!!!

Liczymy na Abakusie

W październiku odwiedziła nas pewna Pani, która przyniosła nam dziwną maszynę podobną trochę do liczydeł. Do czego to może służyć? co to jest?

No i okazało się , że to takie nowoczesne liczydło, które nazywa się ABAKUS, i  na którym liczenie to pestka, wystarczy tylko zapamiętać podstawowe zasady.

Nawet najmłodsze 4-latki radziły sobie całkiem nieźle.

Pasowanie na przedszkolaka

25 października swoje pasowanie na przedszkolaka miały nie tylko maluchy, ale również kilkoro dzieci z naszej grupy, które w tym roku zaczęły edukację w naszym przedszkolu.
 
 
  <br

Wycieczka do przychodni

Dzieci uczęszczające do grupy ,,Smerfy" udały się na wycieczkę do przychodni. Przedszkolaki dowiedziały się na czym polega praca lekarza i pielęgniarki.

Przedstawienie Teatru Karuzela „Zajączek”


W dniu dzisiejszym wszystkie przedszkolaki zebrały się w sali najstarszej grupy „Sówki” aby obejrzeć przedstawienie.

  

Głównymi bohaterami bajki byli: zajączek i niegrzeczny lis. Młode zwierzęta postanowiły ścigać się, który z nich pierwszy dotrze do szkoły. I tak niegrzeczny lis łamał wszystkie przepisy ruchu drogowego, wchodził na czerwonym świetle, biegał przez pasy, nic nie robił sobie ze znaków drogowych aż wreszcie prawie spowodował wypadek i dostał mandat od policjanta.

 

A zajączek uczył się przepisów ruchu drogowego od wujka żółwia.Dzieci razem z bohaterami miały okazję przypomnieć sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, zarówno jako pieszy jak i kierowca.


Jesień jest piękna


Kolejne drzewa, tym razem wykonane mazakami. Wielkie skupienie przy wyborze odpowiednich kolorów.
   

Mama Kuby czyta bajki


Tym razem w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom bajkę przeczytała nam mama Kuby.
 

Co zwierzęta robią jesienią?

W ramach współpracy między grupami, Biedronki zostały zaproszone przez grupę Smerfów na wspólne oglądanie prezentacji "Co zwierzęta robią jesienią?". Była to świetna okazja dla dzieci, aby wykazać się znajomością zwierząt i ich zwyczajów.

Jesienne drzewa

Jesień to doskonały czas na zabawę materiałem przyrodniczym: kasztanami, żołędziami, liśćmi, ale nie tylko, zobaczcie sami......

Czyż te drzewa nie wyglądają pięknie?

Wycieczka do Książnicy Podlaskiej

17.10. Smerfy odwiedziły Książnicę Podlaską, gdzie w ramach Tygodnia Dziecka w Białymstoku uczestniczyły w zajęciach pt. "Suchą szosą szła szczypawka" . Dzieci zmagały się z trudnymi do wypowiedzenia wyrazami i całymi zdaniami, typu: Szły pchły koło wody, pchła, pchłę pchła do wody, itd...., ale radziły sobie całkiem nieźle.

Później zwiedziły całą bibliotekę, ale oczywiście najbardziej spodobał się im dział dziecięcy.

Na koniec obiecały, że nie będzie to ostatnia wizyta w tym miejscu. Więc do zobaczenia!

Jeżyki

Dzieci z IV grupy dowiedziały się jak zwierzęta przygotowują się do zimy. W nawiązaniu do tematyki tygodniowej, przedszkolaki wykonywały jeże z masy solnej.

Zabawy kasztanami

Jak to fajnie pobawić się w układanie kasztanowych obrazków. Super zabawa....        

Pyszna i zdrowa sałatka jarzynowa

Nasza podróż tym razem miała przystanek  w Krainie Warzyw. Realizując zadania programu "Co warto jeść" dowiedzieliśmy się jak zdrowe są warzywa, jak  można je spożywać i jakich wartości dostarczają każdemu człowiekowi. Uwieńczeniem naszego pobytu w tej krainie było wykonanie przepysznej sałatki jarzynowej. Najpierw wybraliśmy warzywa które trafiły do garnka  w przedszkolnej kuchni. Gdy były już ugotowane i wystudzone czekało nas ich obieranie ze skórek.
      
Następnie dzielnie kroiliśmy nasze witaminy na mniejsze kawałki, które trafiały do wspólnej miski.

Jeszcze tylko należało doprawić , pomieszać

 
i już można było jeść.

Pycha!

Jesień, jesień

„Smerfy” udały się na spacer w okolicy przedszkola. Dzieci obserwowały zmiany, jakie zaszły wraz z nadejściem jesieni. Przedszkolaki rozpoznawały rodzaje drzew po liściach .


Podczas spaceru „Smerfy” utrwaliły zasady bezpiecznego przechodzenia na drugą stronę ulicy.

Audycja muzyczna

We wtorek 10 października do naszego przedszkola przyjechali muzycy z Filharmonii Podlaskiej. Dzieci uczestniczyły w audycji muzycznej pt. „O smutnym molu i wesołym durze”.

  Przedszkolaki z zapartym tchem śledziły perypetie mola i dura.

Cała Polska czyta dzieciom

Dzisiaj odwiedziła nas pracownica Książnicy Podlaskiej, która przeczytała nam wesołą książkę pod zabawnym tytułem "Co?" Jeżeli chcecie wiedzieć o czym ona opowiadała to spytajcie dzieci.

Budujemy piramidy

  27 września odwiedziły nas panie z Bricks 4 kidz.
 
Na początku dzieci obejrzały prezentację o piramidach a później panie zachęciły wszystkich do budowania z klocków lego, właśnie  kolorowych piramid. Smerfy podzieliły się na dwuosobowe zespoły, w których zaczęły swoje dzieła. Nie była to taka prosta sprawa, bo każdy miał instrukcję, której musiał się trzymać.


Dzieci były bardzo zaangażowane w pracę a już po chwili powstały kolorowe, równiutkie piramidy. Jest się czym pochwalić. Brawo!

Cała Polska czyta dzieciom

W związku z ogólnopolska akcją „Cała Polska czyta dzieciom” starsze koleżanki Julka i Gosia, uczęszczające do Szkoły Podstawowej czytały „Smerfikom” bajke. Przedszkolaki z zapartym tchem słuchały o przygodach „Brzydkiego Kaczątka”. Serdecznie dziękujemy za przeczytaną bajkę.

Dzień Przedszkolaka

19 września dzieci uczestniczyły w obchodach Dnia Przedszkolaka.

Od samego rana przygotowywały  plakat, na którym oczywiście znalazły się Smerfy.


 

     
 

Później z najstarszymi grupami brały udział w zabawach i konkursach zorganizowanych w sali Sówek. Nie obyło się również bez odśpiewania hymnu przedszkolaka i złożenia uroczystego ślubowania.


 

Wszystkie dzieci otrzymały okolicznościowe medale.


Mama Amelki czyta bajki


W ramach akcji   Cała Polska czyta dzieciom, mama Amelki przeczytała przepiękną bajkę o Żabim Królu.

Kodeks przedszkolaka

Już na początku roku szkolnego Smerfy ustaliły zasady, które mają obowiązywać w grupie. Z wielkim zapałem wymyślały kolejne hasła, które pani Agatka skrzętnie zapisywała na kolorowych balonikach i umieszczały je na plakacie.


Oby tylko starczyło zapału do ich przestrzegania.

W owocowym królestwie

W związku z przeprowadzanym programem „Co warto jeść” dzieci z IV grupy samodzielnie przygotowały sałatkę owocową. Rozpoczęły od utrwalania nazw owoców grając w owocowe klasy.

Następnie mali kucharze po przebraniu w fartuchy kroili produkty niezbędne do sałatki owocowej.

Po zrobieniu przekąski  przedszkolaki zajadały efekt wspólnej pracy :).

 

Wycieczka do sadu

„Smerfiki” udały się na wycieczkę do pobliskich ogródków działkowych. Podczas wycieczki dzieci obserwowały jesienne zabiegi pielęgnacyjne w sadzie oraz nazywały spotykane owoce, określały ich kształt  i kolor.

Poznajemy zasady ruchu drogowego

Dzieci uczęszczające do grupy „Smerfiki” utrwalały zasady ruchu drogowego. Przedszkolaki najpierw odgrywały scenki bezpiecznego zachowywania się na ulicy oraz  przypominały znaki drogowe . Następnie udały się na spacer po osiedlu podczas, którego oglądały poznane znaki drogowe oraz wykorzystywały  w sposób praktyczny nabytą wiedzę związaną z przejściem na drugą stronę ulicy

.