Sówki

Oddział VI 6 – latki
Godziny pracy oddziału: 7.00 – 17.00
Rok szkolny 2019/2020
Prowadzą nauczycielki: p. Agata, p. Paulina
Pomoc techniczna: p. Hanna

Co u nas słychać

Wtorek 07.07.20 Paulina Sz.


"Łódki z orzechów"

Pomoce:łupiny z orzechów włoskich, plastelina, wata, wykałaczki (lub patyczki do uszu bez waty), nożyczki, papier, kredki/farbki/mazaki

Potrzebne będą pełne połówki łupin z orzecha włoskiego. Łupiny wypełniamy watą, którą zakrywany plackiem ulepionym z plasteliny – musimy przymocować brzegi ulepionego placka do łupinki. Następnie z papieru wycinamy trójkąty lub trapezy – posłużą jako żagle. Żagle możemy pomalować dowolnie kredkami, farbami lub mazakami. W żaglach robimy dwie dziurki, przekładamy przez nie wykałaczkę i gotowy żagiel z masztem wbijamy w plastelinę w łupinie. Tak zrobioną łódkę możemy przetestować na wodzie.

Rodzinne zadania do wspólnego wykonania.Propozycje zabaw na wtorek 07.07.2020r.

                         
"LATO  I  DZIECI" B.Forma (dla chętnych do nauki na pamięć)
 
Lato do nas idzie Zatrzyma się w lesie Jagody poziomki W dużym koszu niesie
 
 
Słoneczko promienie Rzuca dookoła - Chodzcie się pobawić!- Głośno do nas woła
 
 
Nad morze i w góry Chce pojechać z nami Wie,że miło spędzi Czas z przedszkolakami.
 
 
Porozmawiajcie z dziećmi na temat wiersza:
 
- Gdzie zatrzymało się lato? - Jak powinniśmy zachowywać i czego nie robić powinniśmy robić podczas pobytu w lesie,górach nad wodą?
 
Iwona B.
 

Propozycje zabaw na wtorek 7.07. Monika B.

1. "Trzy kurki"- nauka wierszyka logopedycznego ćwiczące wymowę głosek szumiących (sz)
Wyszły w pole kurki trzy i gęsiego sobie szły. Pierwsza z przodu, w środku druga, trzecia z tyłu, oczkiem mruga. I tak sznurkiem kurki trzy, raz dwa, raz dwa, w pole szły...
2. Pokoloruj według wskazówek

Rodzinne zadania do wspólnego wykonania.Propozycje zabaw na poniedziałek 06.07.2020r.

       
TWORZENIE  RYMÓW
(Rodzic rozpoczyna zdanie,a dziecko je kończy)
 
W domu są schody  -  w lesie są ....(jagody) W oknie są szyby -  w lesie są...(grzyby) W norce są myszki - w lesie są ...(szyszki) W kuchni stoi lodówka  - w lesie jest ...(mrówka) Na stole stoją misy - w lesie biegają ...(lisy) Tu jest skórka - w lesie skacze ...(wiewiórka) Na łące stoi krowa - w lesie jest...(sowa) Po rzece pływają łabędzie - w lesie są ...(żołędzie)
  Iwona B.  
   

Poniedziałek 06.07.20 Zajęcia ruchowe Paulina Sz.

Ćwiczenia rozciągające – dzieci trzymając szarfę przed sobą wykonują skłony, trzymanie szarfy nad głową skręty w prawo i lewo, kołysanie się w prawo i lewo, Ćwiczenie wyprostne – wzmacniające mięśnie grzbietu – dzieci siadają w siadzie klęcznym, podnoszą szarfę w górę, skłaniają się w przód sięgając jak najdalej, a następnie przechodzą do siadu. „Przeplataniec z woreczkiem”- Dzieci przekładają woreczek gimnastyczny pod kolanem. Leżenie na plecach, przekładanie woreczka pod plecami i nad brzuchem. Ćwiczenia stóp: - Dzieci stawiają stopę na woreczku gimnastycznym. Na dany sygnał podnoszą woreczek palcami stopy. Ćwiczenie wykonują raz jedną, raz drugą stopą. - Siad prosty podparty, woreczek leży przy lewej stopie; dzieci chwytają ją palcami prawej stopy i przekładają ją kilka razy przez lewą nogę. Następnie ćwiczenie wykonują drugą nogą. - Rzucanie woreczkami do celu. Dzieci rzucają woreczki do dużego pojemnika. Ćwiczenia w parach z wykorzystaniem piłek: - Dzieci siedzą na dywanie w siadzie rozkrocznym i toczą piłkę w swoim kierunku, - trzymanie w parach piłki dłońmi, - trzymanie w parach piłki brzuchami, - trzymanie w parach piłki czołami, Po zakończonej zabawie dzieci odrzucają piłki do nauczyciela. Relaks – dzieci kładą się podłodze i przy spokojnej muzyce z cyklu „Muzyka relaksacyjna” wykonują głębokie wdechy nosem oraz wydechów ustami.

Co u nas słychać? Propozycje zabaw na piątek 03.07.2020r.Rodzinne zadania do wspólnego wykonania.

                       
ZABAWY  TOWARZYSKIE  DLA  DZIECI (z pomocą rodziców)
 
Dziecko i rodzic przywiązują sobie balony do prawych kostek.Następnie krążą w kółko i próbują nadepnąć na balon przeciwnika.Wygrana osoba ma prawo do wyboru nowego przeciwnika do dalszej "walki".
                                   
ZABAWA  LOGOPEDYCZNA (ćwiczymy narządy mowy)
 
Na górze - szeke,szeke (robimy rękami "młynek" na górze) Na dole - szeke,szeke (robimy rękami "młynek" na dole) Na prawo - szeke,szeke - (robimy rękami "młynek " z prawej strony) Na lewo - szeke,szeke - (rpbimy rękami "młynek " z prawej strony)
 
Iwona  B.
     

Piątek 03.07.20 Paulina Sz.

„Na plaży”- zabawa rytmiczna do piosenki. https://www.youtube.com/watch?v=k-AOW_76luU

Propozycje zabaw na środę 1.07 Monika B.

Pokoloruj według wskazówek.

Co u nas słychać? Propozycje zabaw na czwartek 02.07.2020r.Rodzinne zadania do wspólnego wykonania.

                     
GDZIE  JEST  MOTYL?" - zabawa rozwijająca orientację przestrzenną.
 
Dziecko tworzy motylka z kolorowych kawałków bibuły zwijając je pośrodku (z pomocą rodzica) Ustawiają motylka względem siebie według poleceń rodzica np: - nad głową, na ramieniu,na stopie ,pod kolanem.
Iwona B.
   

Co u nas słychać?Propozycje zabaw na środę 01. 07. 2020r .Rodzinne zadania do wspólnego wykonania.

               
"NA  ŁĄCE" - zabawa ruchowa z elementem artykulacyjnym.
 
Na podłodze rodzic rozkłada zielony materiał i mówi: - "Pociąg przyjechał na piękną zieloną łąkę i teraz wszystkie zwierzęta muszą się przywitać: - Tu na kwiatku w 3 kolorach ktoś tam brzęczy do wieczora. Dziecko odgaduje,że to pszczoła i wita się naśladując dzwięki ,które wydaje:bzz,bzz, podając sobie przy tym ręce (z domownikiem). Czasem przez dzień cały prawie ,cicho siedzi w trawie. Dziecko odgaduje że to żaba i wita się mówiąc: kum,kum-kum,kum-kum podając sobie ręce. Następnie rodzic zadaje zagadkę: Ten skaczący po łące owadzik,swoim graniem nikomu nie wadzi,bo ma talent muzyka i miło słuchać ,gdy w trawie gdzieś cyka. Dziecko odgaduje,że to konik polny i wita się mówiąc: cyk-cyk,cyk-cyk.podając sobie ręce.
     

Czwartek 02.07.20 P. Szczęsnowicz


Rozmowa w oparciu o opowiadanie.

Wakacyjna przygoda
(Agnieszka Borowiecka)
W pierwszy dzień wakacji Błażej i Milenka mieli jechać z rodzicami do dziadków na wieś. Od kilku dni odbywało się wielkie pakowanie, żeby przypadkiem niczego nie zapomnieć. Dzieci wybierały swoje ulubione zabawki, mama kompletowała ubrania na wyjazd dla całej rodziny, a tata upychał to wszystko w walizkach.

– Tato, jeszcze miś – upomniała się Milenka o swoją ulubioną maskotkę, siedząc na walizce, aby tata mógł ją jakoś domknąć.

– Miś już się nie zmieści – oznajmił tata. – Będziesz musiała trzymać go na kolankach.

Wszyscy bardzo się cieszyli na ten wyjazd i ponaglali tatę, by jak najszybciej poszedł po samochód. Tata wziął już nawet ze sobą jedną walizkę, by później było mniej noszenia, lecz po piętnastu minutach wrócił z tym samym bagażem w ręku i z bardzo smutną miną.

– Auto się popsuło – oznajmił od progu. To była najgorsza rzecz, jaka tylko mogła się wydarzyć tego dnia. Awaria okazała się na tyle poważna, że pan mechanik odholował samochód do warsztatu i zapowiedział, że naprawa potrwa co najmniej tydzień. Mama od razu zatelefonowała do babci z wiadomością, że ich przyjazd się opóźni, a Błażej strasznie się popłakał. Zresztą wszystkim było bardzo przykro z tego powodu. Lecz już następnego dnia mama obudziła dzieci bardzo wcześnie rano, gdyż miała dla nich dobrą wiadomość. Wieczorem wpadli z tatą na pomysł, że pojadą do dziadków pociągiem. Wszystkie rzeczy przepakowali w nocy do plecaków, które stały teraz w przedpokoju, i po szybkim śniadaniu znów byli gotowi do drogi. Błażej i Milenka jeszcze nigdy nie jechali pociągiem, więc ten pomysł spodobał im się jeszcze bardziej, niż gdyby zwyczajnie mieli podróżować autem. Podroż pociągiem to była prawdziwa wakacyjna przygoda. Wszystko było nowe i bardzo interesujące. Dzieci zajęły miejsca przy oknach i zapisywały w notesach nazwy kolejnych stacji, na których zatrzymywał się pociąg. Niektóre z nich były bardzo zabawne, a inne strasznie trudne do zapisania. Potem przyszedł pan konduktor, by sprawdzić bilety. Zapytał, dokąd jadą, i życzył im miłej podroży. A do tego widoki za oknem były zupełnie inne niż te, które widzi się, jadąc samochodem. Pociąg jechał przez gęste lasy, mijał pola, na których można było zobaczyć sarny i dzikie zające, a raz nawet wjechał do tunelu i na chwilę zrobiło się zupełnie ciemno. Tak, że aż tata musiał włączyć latarkę w telefonie, bo Milenka trochę się bała. Kiedy po kilku godzinach dotarli do małego miasteczka, pan konduktor pomachał im na do widzenia, zagwizdał gwizdkiem i pociąg odjechał w dalszą drogę. Lecz to wcale nie był jeszcze koniec ich podroży. Na dworcu wsiedli w autobus, który zawiózł ich już znanymi drogami do miejscowości, gdzie mieszkali dziadkowie. Od przystanku do domu babci i dziadka był jeszcze niewielki kawałek, który trzeba było pokonać na piechotę. Wszyscy założyli więc na plecy swoje plecaki, Milenka wzięła na rączki swojego misia i dziarskim krokiem ruszyli ścieżką na skróty przez las. Wysokie drzewa dawały przyjemny cień. Leśna dróżka doprowadziła ich na skraj wsi, skąd doskonale widzieli już dom babci i dziadka. Dziadziuś wyszedł im na spotkanie, a babcia nakryła stół na werandzie, gdzie czekał na nich pyszny obiad i kompot z czereśni. To była niezapomniana wakacyjna wycieczka. Błażejowi i Milence tak bardzo spodobała się podroż pociągiem, że zgodnie stwierdzili, że teraz już tylko w ten sposób będą jeździli do dziadków, bo to o niebo lepsze niż jazda autem.

Rodzic zadaje pytania:

Gdzie miała jechać rodzina w pierwszym dniu wakacji?

Dlaczego rodzice nagle odwołali wyjazd?

Na jaki pomysł wpadli mama z tatą?

Co robiły dzieci w pociągu?

Czym jeszcze podróżowała rodzina, by dotrzeć do dziadków?

Który sposób podróżowania lubisz najbardziej?

Który sposób jest najwygodniejszy i najciekawszy?

Środa 01.07.2020 P. Szczęsnowicz


„ Moje wymarzone wakacje”- łączenie różnych elementów.

Potrzebne materiały: biała kartka A4, klej, kasza manna, kasza gryczana, gazety.

Dzieci przystępują do wykonania z kaszy mannej np. plaży, z kaszy gryczanej góry. Z kolorowych gazet można powydzierać gotowe miejsca, połączyć i ponaklejać, wedle uznania twórców.

DRODZY RODZICE !


Konieczność sprostania odmiennej rzeczywistości wymagała od nas wszystkich nowych umiejętności.

Składamy serdeczne podziękowanie za pomoc i zaangażowanie włożone w zdalne nauczanie.

Za serdeczność i życzliwość,

za wkład pracy i cierpliwość.

Za poświęcony czas, wytrwałość,

wsparcie i wyrozumiałość.

Dziękując za współpracę

życzymy odpoczynku od obowiązków szkolnych

i udanych wakacji.

   
Agata Suska, Paulina Szczęsnowicz, Hanna Roszczenko

KOCHANY SZEŚCIOLATKU!


 
      

Dzisiaj znalazłeś się u kresu pewnego etapu, który zaczął się dawno temu, kiedy jeszcze wtulałeś się w ramiona mamy i taty. Swoją przygodę ze światem rozpocząłeś raczkując po domu, dotykając wszystkiego, co znalazło się w zasięgu Twojego wzroku, starając się poznać najbliższe otoczenie.

Pewnego dnia po raz pierwszy przekroczyłeś bramy naszego przedszkola a w nim odkryłeś obecność innych małych osób, podobnie jak Ty decydujących się podjąć drogę, która wówczas wydawała się długa. Dzisiaj, gdy patrzysz na nią z perspektywy czasu, wygląda zupełnie inaczej. To była droga pełna wzlotów i upadków, w trakcie której zdarzało się, że musiałeś zrobić krok do tyłu. Mimo to, nic nie było w stanie Cię zatrzymać a przy okazji zjednałeś sobie wielu przyjaciół.

Tu po raz pierwszy usłyszałeś o literach i liczbach. Tu miałeś okazję być naukowcem, tancerzem, sportowcem, któregoś dnia superbohaterem czy myszką i wszystkim tym, co podpowiedziała Ci wyobraźnia.

Towarzyszyłyśmy Ci w czasie tej wspinaczki, jako przewodniczki, starając się rozpoznawać Twoje potrzeby, chronić przed niebezpieczeństwem, służyć Ci pomocą i zapewnić prawidłowy rozwój. Mamy nadzieję, że Cię nie zawiodłyśmy, że odpowiedziałyśmy na każdy sygnał, jaki nam wysłałeś.

Wreszcie znaleźliśmy się na szczycie u kresu wspólnej wędrówki, kiedy to musimy puścić Twoją rękę. Jesteśmy jednak spokojne, bo wiemy, że już czekają na Ciebie inne ręce, które pomogą Ci osiągnąć inny szczyt.

Jesteś już gotowy na podjęcie kolejnego etapu. Przed Tobą tysiące dróg stoi otworem. Idź naprzód, a za każdym razem, kiedy obejrzysz się za siebie, zobaczysz, że zawsze jesteś mile widziany w przedszkolu, zaś do Twoich uszu dochodzić będą piosenki, które wspólnie śpiewaliśmy.

Nie mówimy Ci żegnaj, bo zawsze będziesz bliski naszemu sercu.

Twoje Panie: Agatka i Paulinka

uwaga

Od 1 lipca pomysły na zabawy i zajęcia z dziećmi- znajdą Państwo w zakładkach grup:
Biedronki,
Smerfy
i Sówki.

Pozdrawiamy :)

NASZE PRACE

                                 

POMYSŁY NA WTOREK 30 CZERWCA


1."LUSTRO" - ZABAWA SŁOWNO-RUCHOWA
 
Dzieci stają na przeciwko drugiej osoby która wykonuje różne czynności i wydaje komendy. Zadaniem dziecka jest robić to usłyszą i to co zobaczą. Np. Stań na baczność, podrap się w ucho, chwyć się za nos, usiądź po turecku, itp.
 
2."WAKACYJNE PLANY" - RYSOWANIE MAZAKAMI.
Dzieci rysują obrazek na określony temat.
 
3."LATO, LATO" - SŁUCHANIE PIOSENKI.
 
 
https://www.youtube.com/watch?v=LOKhDmlsJ7Y

4."ZAMEK Z PIASKU" - BUDOWANIE Z KLOCKÓW RÓŻNEGO TYPU.
 
Do budowy wymarzonego zamku można wykorzystać różnorodne klocki i przedmioty znajdujące się w domu.

 

Poniedziałek 29.06.20


1. „Co by było gdyby ciągle były wakacje?”- ekspresja słowna.
Dzieci podają swoje pomysły na to, jakby wyglądał świat, gdyby ciągle trwały wakacje.
2. „Wesoło Nam”- zabawy ruchowe przy piosence „Wyspy z wyobraźni”.
https://www.youtube.com/watch?v=Vf_i3oFFPfQ
3.”Morze”- makieta.

Potrzebne materiały: gazety, karton, folia niebieska, kolorowy papier, kredki, klej, taśma dwustronna, nożyczki, muzyka szanty

Podanie tematu pracy i zapoznanie z etapami pracy przy tworzeniu makiety.

- umieszczenie na dużym kartonie zgniecionych gazet

- przykrycie kartonu niebieska folią

- wycięcie półwyspu, latarni morskiej, statków, ryb i umieszczenie ich na makiecie morza

- wycięcie i pokolorowanie postaci ludzkich i umieszczenie ich na plaży

4. „Moja grupa”- rysowanie kredkami ołówkowymi.

POMYSŁY NA PIĄTEK 26 CZERWCA


1."ODGŁOSY GÓR" - ZAGADKI SŁUCHOWE.
 
https://www.facebook.com/zielonazyrafawola/videos/632794514250505/UzpfSTE0NTIyMDc2NTg0MjM1MTY6MjQ4NzYwNTM0NDg4MzczNw/
 
Popatrz i posłuchaj jakie odgłosy można znaleźć w górach. Teraz odwróć się tyłem i poproś kogoś dorosłego o ponowne odtworzenie dźwięków. Spróbuj zgadnąć kto to?
 
2."POCZYTAJMY SOBIE RAZEM"- DOMINO OBRAZKOWO WYRAZOWE.
 
Wydrukuj i wytnij tak aby powstało domino obrazek i wyraz. Zasady gry takie jak w domino- trzeba dopasować wyraz do obrazka.


 
3."ŁÓDKA" -PRACA PRZESTRZENNA Z NIEUŻYTKÓW.
 
 


Do wykonania łódki potrzebny będzie pojemnik np. po  serku klinku lub po sałatce o kształcie przypominającym łódkę, plastelina, patyczek do szaszłyków oraz kolorowe serwetki. Przypatrz się uważnie i wykonaj według wzoru. Do środka można włożyć ludziki z lego lub małe laleczki.
 
4."OSIEM KRATEK" - ZABAWA RUCHOWA PRZY PIOSENCE.

Wejdź  na stronę obejrzyj film, przygotuj kratki z taśmy malarskiej i zatańcz razem z domownikami.

https://www.youtube.com/watch?v=ptz7EDNmuag

Czwartek 25.06.2020


1. „Szumiące echo” – zabawa artykulacyjna.

Dzieci powtarzają za rodzicem słowa:

- szabla, szachy, szakal, szalik, szopa, szyja, szyba, szynka, szyna, szufelka

- cisza, daszek, kasza, uszy, zeszyt, koszyk, nosze, pasza, ptaszek, muszelka

- kalosz, kapelusz, kosz, mysz, listonosz, arkusz, grosz, plusz, pióropusz

2. „Mistrz matematyki” – zabawy matematyczne.

„Dołóż, zabierz, policz” – ćwiczenia w liczeniu.

Dziecko bierze 10 klocków. Układa je według instrukcji rodzica i dokonuje obliczeń.

- Weź 4 klocki. Dołóż tyle klocków, aby było ich 7. Ile klocków dołożyłeś?

- Weź 3 klocki. Dołóż tyle, aby było ich 10. Ile klocków dołożyłeś?

- Weź 5 klocków. Dołóż tyle klocków, aby było ich 8. Ile klocków dołożyłeś?

- Weź 9 klocków. Zabierz 4 klocki. Ile klocków zostało?

- Weź 10 klocków. Zabierz 5 klocków. Ile klocków zostało?

- Weź 7 klocków. Zabierz 6 klocków. Ile klocków zostało?


3. „Wesoło nam” – zabawy ruchowe przy piosence „Bezpieczne wakacje”
https://www.youtube.com/watch?v=W4RHyjQLfCM
4. „Gdzie słyszysz głoskę … r?” – ćwiczenia słuchowe.

Wysłuchiwanie głoski r w nagłosie i wygłosie: ropucha, rower, rakieta, rak

POMYSŁY NA ŚRODĘ 24 CZERWCA


1."BEZPIECZEŃSTWO W GÓRACH"- WYPOWIEDZI NA PODST. FILMU EDUKACYJNEGO.
 
https://www.youtube.com/watch?v=wS4SRvkvLio
   
Co należy zrobić przed wyruszeniem w góry?
Co należy wziąć ze sobą w góry?
W jaki sposób należy poruszać się w górach?
Po co w górach potrzebny jest telefon?
Jak należy ubrać się wychodząc w góry?
Którędy należy poruszać się w górach?
 
2."GOPR NA RATUNEK" - SŁUCHANIE PIOSENKI
 
https://www.youtube.com/watch?v=lzXrlZQ7fbw
Spróbuj nauczyć się przynajmniej refrenu piosenki.
   
3."GÓRY" - WYKLEJANIE Z SZAREGO PAPIERU.

 
Najpierw pomaluj kartkę na dole na zielono, na górze na niebiesko. Teraz musisz poczekać aż wyschnie. W tym czasie z szarego papieru, jeżeli ktoś nie ma, może wykorzystać papier śniadaniowy wtedy góry będą całe ośnieżone, trzeba uformować kształt gór i przykleić do kartki.  Na końcu możemy wyciąć choinki i góry gotowe.
 
4."CO NIE PASUJE" - GRA DYDAKTYCZNA
Obejrzyj serie obrazków nazwij po kolei przedmiotów  i odpowiedz na pytanie : co nie pasuje - uzasadnij odpowiedź.
 

Wtorek 23.06.2020


1.„Ile słów usłyszałeś?” – ćwiczenia słowne.

Dzieci liczą słowa w wypowiedzianych przez rodzica zdaniach i układają przed sobą odpowiednią liczbę patyczków.


2. „Przeganiamy chmury” – ćwiczenie oddechowe.

Dzieci wykonują wdech nosem, a wydech ustami naśladując dmuchanie na chmury.


3. „Wakacyjne wyprawy” – słuchanie wiersza D. Kossakowskiej

Tak niedawno był wrzesień,

a już czerwiec za nami.

Więc przygoda się zbliża ogromnymi krokami.

Czeka morze i rzeka,czeka łąka i las.

Więc na podróż najwyższy już czas.

Jaś wyjeżdża nad morze.

Lubi leżeć na plaży.

O słonecznych kąpielach,

już od dawna wciąż marzy.

Jaś jest chłopcem rozsądnym,

więc pamięta przestrogi swej mamy.

„Przede wszystkim o zdrowie swe dbamy”.

Krem na ciało, kapelusz na głowie.

Każde dziecko rozsądne to powie.

Nadmiar słońca też może zaszkodzić

Każdy człowiek z tym musi się zgodzić.


Rozmowa na podstawie wiersza:<br<
- Jakie miejsca wypoczynku czekają na dzieci?

- Dokąd wyjeżdża Jaś?

- Co Jaś lubi robić nad morzem?

- Jakim chłopcem jest Jaś?

- O jakich przestrogach mamy pamięta Jaś?

- W jaki sposób chronimy swoje ciało przed nadmiarem słońca?


„Moje wakacyjne plany” – swobodne wypowiedzi dzieci.


4. „Lubię podróżować” – malowanie pastelami na dużym formacie.

POMYSŁY NA PONIEDZIAŁEK 22 CZERWCA


  1."Wakacje Franka” - ROZMOWA NA PODST. WIERSZA  D. Kossakowskiej.
   
Mały Franek w świat wędruje.
Przewodnika potrzebuje.
Chce zobaczyć świat daleki,
morza, góry oraz rzeki.
Chce poznawać świat przyrody,
kwiaty, lasy, zimne lody.
I gorącą, piękną plażę.
Franek mówi: o tym marzę.
Już pakuje plecak stary,
na podróże doskonały.
W nim jest kompas, no i mapa.
Z nimi pozna kawał świata.
A z podróży zda relację,
pewnie będą rewelacje:
„Czas spędzony bardzo miło,
szkoda, że tak krótko było”.
 
Odpowiedz na pytania związane z wierszem.
Co chce zobaczyć Franek?
O czym marzy Franek?
Co Franek spakował na wyprawę?
Jak Franek oceni swoją podróż?
Jakie są  twoje wakacyjne plany?
 
2."CO ZABIERZESZ ZE SOBĄ NA WAKACJE NAD MORZE "  – zabawa dydaktyczna.
Obejrzyj obrazki i powiedz, które z przedmiotów zabierzesz ze sobą na wakacje nad morze?  Postaraj się jak najwięcej z nich zapamiętać. A teraz zamknij oczy i wymień je jeszcze raz . Czy udało Ci się wszystkie zapamiętać?

 
3."WAKACYJNE RYTMY" - GRA INTERAKTYWNA
 
Wejdź w link i zacznij grę.
https://www.janauczycielka.blog/2020/06/wakacyjne-rytmy-gra-interaktywna.html?spref=fb&fbclid=IwAR2gZZ7Vsug0iyVxxcukY_0nnUKTbjfiS7tmfo-zxSSeiI_SpEbdfHKzq0U
 
4. ĆWICZENIA GIMNASTYCZNE Z PAPIEROWĄ KULĄ

Zabawa orientacyjno- porządkowa. Dziecko swobodnie porusza się po pokoju bawiąc się kulą (rzuca i łapie), na sygnał zatrzymuje się i jeśli kula wypadła mu z rąk pozostawia ją na ziemi aż drugi sygnał pozwoli na ruch.

Ćwiczenia tułowia: stanie w rozkroku, skłon w przód. Dziecko toczy kulę po podłodze z ręki do ręki. Po kilku ruchach wyprost, kula uniesiona w górę.

Ćwiczenia tułowia- skłony boczne: stanie w rozkroku. Dziecko kładzie kulę na zmianę raz na prawym, raz na lewym ramieniu i wykonuje lekki skłon w bok, aż kula spadnie na podłogę.

Ćwiczenia mięśni grzbietu: leżenie przodem, lekkie uniesienie tułowia, toczenie kuli po podłodze z ręki do ręki.

Zabawa na czworakach ,,Kotki bawią się piłeczkami”: przysiad podparty. Dziecko toczy kulę przed sobą idąc na czworakach.

Ćwiczenia równowagi: stojąc na jednej nodze, dziecko przekłada kulę pod kolanem nogi uniesionej.

Bieg: dziecko biega między kulami rozłożonymi na podłodze. Na hasło ,,stop” zatrzymuje się.

Ćwiczenia mięśni brzucha: leżenie tyłem, nogi ugięte, oparte o ziemię, kula między stopami. Unoszenie nóg w górę w pion i opuszczanie na podłogę.

Rzuty: w staniu swobodne rzuty kulą w górę i próba chwytu.

Podskoki: kula leży na podłodze, dziecko przeskakuje ją obunóż w różnych kierunkach.

Ćwiczenia stóp: siad podparty z tyłu. Dziecko toczy kulę stopami aż do zupełnego wyprostowania nogi w kolanie, następnie przysuwa ją do siebie.

Piątek 19.06.2020


1. „Dołóż słowo” – zabawa językowa.

Rodzic wypowiada krótkie zdanie. Dzieci dodają kolejne słowa rozbudowując zdanie.


2. „Lato”- malowanie farbami plakatowymi na talerzyku papierowym.
Dzieci tworzą obrazek przedstawiający lato, to co najbardziej się kojarzy z daną porą roku.

3.”Pokaż jak to robisz”- zajęcia ruchowe przy muzyce.

„Figurki” – reakcja na przerwę w muzyce. Dzieci poruszają się po pokoju zgodnie ze słyszaną muzyką. na przerwę w muzyce wykonują dowolną figurę.

„Powtórz rytm”. Rodzic wystukuje dowolny rytm. Dzieci powtarzają usłyszany rytm wyklaskując go, wystukując o kolana, o podłogę.

„Lustro” – naśladowanie ruchów. Dzieci z rodzicem siadają w siadzie skrzyżnym naprzeciwko siebie. Jedna osoba z pary wykonuje dowolne ruchy, a druga osoba naśladuje je.

„Pokaż to” – zabawa ruchowo – naśladowcza. Dziecko porusza się po pokoju w rytmie muzyki. na przerwę w muzyce porusza się zgodnie z poleceniem rodzica. Np. - latamy jak helikopter - jedziemy jak ciężarówka - płyniemy łódką - startujemy jak rakieta


4. „Moja ulubiona pora roku to...”- swobodne wypowiedzi dzieci.

POMYSŁY NA CZWARTEK 18 CZERWCA


1."LOKOMOTYWA" SŁUCHANIE WIERSZA  JULIANA TUWIMA
   
https://www.youtube.com/watch?v=sp-hXpPD4BU
 
Jak wyglądała lokomotywa?
Ile miała wagonów?
Jacy ludzie podróżowali pociągiem?
Jakie zwierzęta jechały pociągiem?
Co jeszcze wiózł pociąg?
 
2.ĆWICZENIA ORTOFONICZNE NA PODST . WIERSZA "LOKOMOTYWA"
Dorosły czyta wiersz i włącza dziecko do zabawy
 
Stoi na stacji lokomotywa,
Ciężka, ogromna i pot z niej spływa:
Tłusta oliwa.Stoi i sapie, ( pokazujemy jak sapie lokomotywa)  dyszy  (pokazujemy jak dyszy)   i dmucha( a teraz dmuchamy) ,
Żar z rozgrzanego jej brzucha bucha:
Buch - jak gorąco! ( dziecko powtarza buch, buch, buch)
Uch - jak gorąco! (dziecko powtarza uch, uch, uch)
Puff - jak gorąco! (dziecko powtarza puf, puf, puf)
Uff - jak gorąco! )(dziecko powtarza  uff, uff, uff)
Już ledwo sapie, już ledwo zipie,
A jeszcze palacz węgiel w nią sypie.Wagony do niej
Wielkie i ciężkie, z żelaza, stali,
I pełno ludzi w każdym wagonie,
A w jednym krowy, a w drugim konie,
A w trzecim siedzą same grubasy,
Siedzą i jedzą tłuste kiełbasy, (mlaskamy)
A czwarty wagon pełen bananów,
A w piątym stoi sześć fortepianów,
W szóstym armata - o! jaka wielka! ( dziecko powtarza o, o, o, o.......)
Pod każdym kołem żelazna belka!
W siódmym dębowe stoły i szafy,
W ósmym słoń, niedźwiedź i dwie żyrafy,
W dziewiątym - same tuczone świnie,
W dziesiątym - kufry, paki i skrzynie,
A tych wagonów jest ze czterdzieści,
Sam nie wiem, co się w nich jeszcze mieści.
Lecz choćby przyszło tysiąc atletów
I każdy zjadłby tysiąc kotletów,
I każdy nie wiem jak się wytężał,
To nie udźwigną, taki to ciężar.
Nagle - gwizd!     ( dziecko gwiżdże)
Nagle - świst! ( dziecko naśladuje świst)
Para - buch! ( dziecko powtarza buch, buch, buch)
Koła - w ruch! ( dziecko powtarza w ruch, w ruch, w ruch)
 
Najpierw -- powoli -- jak żółw -- ociężale,
Ruszyła -- maszyna -- po szynach -- ospale,
Szarpnęła wagony i ciągnie z mozołem,
I kręci się, kręci się koło za kołem,
I biegu przyspiesza, i gna coraz prędzej,
I dudni, i stuka, łomoce i pędzi,
A dokąd? A dokąd? A dokąd? Na wprost! ( dziecko powtarza cały werset)
Po torze, po torze, po torze, przez most,( dziecko powtarza cały werset)
Przez góry, przez tunel, przez pola, przez las,( dziecko powtarza cały werset)
I spieszy się, spieszy, by zdążyć na czas,( dziecko powtarza cały werset)
Do taktu turkoce i puka, i stuka to:( dziecko powtarza cały werset)
Tak to to, tak to to , tak to to, tak to to.( dziecko powtarza cały werset)
Gładko tak, lekko tak toczy się w dal,
Jak gdyby to była piłeczka, nie stal,
Nie ciężka maszyna, zziajana, zdyszana,
Lecz fraszka, igraszka, zabawka blaszana.
 
A skądże to, jakże to, czemu tak gna?
A co to to, co to to, kto to tak pcha,
Że pędzi, że wali, że bucha buch, buch? ( dziecko powtarza buch, buch)
To para gorąca wprawiła to w ruch,
To para, co z kotła rurami do tłoków,
A tłoki ruszają z dwóch boków
I gnają, i pchają, i pociąg się toczy,
Bo para te tłoki wciąż tłoczy i tłoczy,
I koła turkocą, i puka, i stuka to:
Tak to to, tak to to, tak to to, tak to to!... ( dziecko powtarza cały werset)
 
3."LOKOMOTYWA" -PAPIEROPLASTYKA Z ROLEK PO PAPIERZE TOALETOWYM.
  Potrzebne będą dwie rolki po papierze toaletowym (jedna cała i pół) , które trzeba okleić kolorowym papierem, następnie skleić klejem np. magicznym lub w pistolecie.  Przykleić koła - mogą być z kolorowych nakrętek plastikowych lub z kartonu. Jeszcze komin np. z nakrętki od mazaka. Koła można połączyć drucikiem kreatywnym, patyczkiem od lodów lub do szaszłyków albo paskiem papieru. Doklejamy okno i lokomotywa gotowa. Do lokomotywy można dorobić wagoniki.  


 
4."MASZYNISTA ZUCH" - ZABAWA RUCHOWA ZE ŚPIEWEM
  Otwórz link i rób tak samo.  
 
https://www.youtube.com/watch?v=i76ClBnx2Ik
 

Środa 17.06.2020


1. „Co robię?” – zagadki pantomimiczne.
Dziecko demonstruje dowolną czynność. Rodzic odgaduje co to za czynność.

2. „Jakie są korzyści z aktywnego spędzania wolnego czasu?” – burza Mózgów
- Podnosi się odporność - Poprawia się sprawność fizyczna. - Sport to dobra zabawa.

3. „Wyścigi samochodów” – konstruowanie gry.

Materiały: szary papier, klocki do odmierzania płytek chodniczka, pionki do gry, mazaki, kostki do gry.

Konstruowanie gry:

- rysowanie dwóch linii równoległych

- odmierzanie i rysowanie płytek chodniczka

- umieszczenie napisu START na początku chodniczka i napisu META na końcu chodniczka

- wspólne układanie opowiadania

Na trasie wyścigu znajdują się czarne pola:

- tankowanie benzyny – kierowca traci jeden rzut kostką

- uszkodzony most – kierowca robi objazd

- wymiana koła – utrata dwóch rzutów kostką

Na trasie wyścigu znajdują się zielone pola:

- wjazd na autostradę – gracz przesuwa się o trzy pola

- znalezienie na mapie krótszej drogi – dodatkowy rzut

- kierowca zmienił samochód – wyrzuconą ilość oczek na kostce zamienia się na szóstkę


Rozegranie gry.

Dzieci rzucają kostką, liczą oczka i przesuwają się o odpowiednią ilość pól uwzględniając zielone i czarne pola.


4. „Pokaż emocje” – określanie charakteru utworu J. S. Bacha.
https://www.youtube.com/watch?v=Nnuq9PXbywA
Dzieci słuchają muzyki o zróżnicowanym nastroju. Gdy muzyka jest wesoła dzieci robią wesołe miny. Przy muzyce smutnej pokazują minę smutną.

POMYSŁY NA WTOREK 16 CZERWCA


1."Kto najszybszy? Kto najważniejszy? " - wypowiedzi na podst wiersza M. Berowskiej
W pokoju na półce między zabawkami
Rozpycha się wielki samolot skrzydłami.

- Ja jestem najszybszy, ja latam po niebie!
Dlatego najwięcej miejsca chcę dla siebie!
Odezwał się z kąta mały samochodzik :
- O co jest ta sprzeczka ? Czy ci o to chodzi,
że latasz w powietrzu? My jeździmy drogą,
tam gdzie samoloty dolecieć nie mogą!
- Ja także dość szybko mknę z pasażerami-
powiedział autobus i mrugnął światłami,
a statek zatrąbił:- Co mi tam przestworza,
gdy ja oceany przemierzam i morza!
Pociąg użył gwizdka :- No cóż, jestem stary,
jeżdżę wolno, ale mam najwięcej pary.
Moich 5 wagonów rzędem grzecznie stoi.
Weźcie dobry przykład z tych wagonów moich.
- jakie pojazdy występowały w wierszu?
- o co sprzeczały się pojazdy?
- który pojazd jest najszybszy?
- jak poruszają się te pojazdy?
- jakie znacie inne pojazdy, które poruszają się po drogach, w powietrzu i po wodzie?
   
2."Pojazdy" - ćwiczenia na spostrzegawczość - wydrukuj i wypełnij według instrukcji. 
 
    
 
3."Myjnia samochodowa" masażyk relaksacyjny.
 
polewanie wodą – gładzenie po plecach
skropienie szamponem – delikatne stukanie paluszkami
szorowanie – lekkie drapanie
spłukiwanie – gładzenie
suszenie – gładzenie raz jedną, raz drugą dłonią
 
4. "Balon" - origami płaskie z kółek.
 

 
Wy tnij cztery kółka o dowolnej średnicy. Wszystkie kółka składamy na pół, następnie sklejamy je ze sobą złożonymi bokami.  Sklejone kółka naklejamy ostatnimi bokami na kartkę. Doklejamy koszyk, paseczki jako sznurki oraz ozdabiamy przeciętymi na pół płatkami kosmetycznymi.

Poniedziałek 15.06.2020


1.”Samochód”- rysowanie po dyktando rodzica.


2. „Czym możemy podróżować?”- opowiadanie na podstawie własnych przeżyć dzieci.3.”Pokaż jak to robisz”- zajęcia ruchowe przy muzyce.
„Figurki” – reakcja na przerwę w muzyce. Dzieci poruszają się po pokoju zgodnie ze słyszaną muzyką. na przerwę w muzyce wykonują dowolną figurę.


„Powtórz rytm”. Rodzic wystukuje dowolny rytm. Dzieci powtarzają usłyszany rytm wyklaskując go, wystukując o kolana, o podłogę.


„Lustro” – naśladowanie ruchów. Dzieci z rodzicem siadają w siadzie skrzyżnym naprzeciwko siebie. Jedna osoba z pary wykonuje dowolne ruchy, a druga osoba naśladuje je.


„Pokaż to” – zabawa ruchowo – naśladowcza. Dziecko porusza się po pokoju w rytmie muzyki. na przerwę w muzyce porusza się zgodnie z poleceniem rodzica.

Np. - latamy jak helikopter

- jedziemy jak ciężarówka

- płyniemy łódką

- startujemy jak rakieta


4. „Co to za pojazd?”- rozwiązywanie zagadek.

Ten pojazd często można zobaczyć, Ludzie nim jeżdżą do szkół, do pracy I na wycieczki jeździ ich wiele, Długi samochód, a w nim fotele. (autobus)


Zmieszczą się ludzie w nim i bagaże, Zaprasza chętnych w podróże marzeń. On się nie śpieszy, bo z tego słynie, Że wśród fal sobie po prostu płynie. (statek)


Gdy się wybierasz w dalsze podróże, Na krótko albo na trochę dłużej, On na lotnisku czeka na ciebie, Jak ptak wygląda lecąc po niebie. (samolot)


Ma kierownicę i cztery koła, Całą rodzinę pomieścić zdoła. Z mamą i tatą, siostrą czy bratem Nim pojedziecie na wczasy latem. (samochód)

Nasze prace

Środa 10.06.20


1.”Zdrowe odżywianie co to takiego?”- wypowiedzi dzieci.


2. „Piramida żywienia”- opowiadanie w oparciu o ilustracje.

Wskazówki dla rodzica: Piramida to graficzny opis różnych grup produktów spożywczych, niezbędnych w codziennej diecie, przedstawiony w odpowiednich proporcjach. Im wyższe piętro Piramidy, tym mniejsza ilość i częstość spożywanych produktów z danej grupy żywności.


ZASADY:
1. Jedz regularnie 5 posiłków i pamiętaj o częstym piciu wody oraz myj zęby po jedzeniu. 2. Jedz różnorodne warzywa i owoce jak najczęściej i w jak największej ilości. 3. Jedz produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste. 4. Pij co najmniej 3–4 szklanki mleka dziennie (możesz je zastąpić jogurtem naturalnym, kefirem i – częściowo – serem). 5. Jedz chude mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych oraz wybieraj tłuszcze roślinne zamiast zwierzęcych. 6. Nie spożywaj słodkich napojów oraz słodyczy (zastępuj je owocami i orzechami). 7. Nie dosalaj potraw, nie jedz słonych przekąsek i produktów typu fast food. 8. Bądź codziennie aktywny fizycznie co najmniej godzinę dziennie (ograniczaj oglądanie telewizji, korzystanie z komputera i innych urządzeń elektronicznych do 2 godz.). 9. Wysypiaj się, aby Twój mózg mógł wypocząć. 10. Sprawdzaj regularnie wysokość i masę ciała.


3. „Piramida żywienia przedszkolaka”- wycinanie z papieru.

Dziecko z kolorowych gazet wycina obrazki przedstawiające produkty znajdujące się w piramidzie żywienia, po czym przykleja je na kartkę, zgodnie z proporcjami zawartymi w piramidzie.


4.”Zakładamy ekologiczną uprawę”- rozmowa połączona z działaniem.

Dziecko sadzi w doniczce ekologiczne nasiona i je hoduje.

POMYSŁY NA WTOREK 9 CZERWCA


1."JEDZENIE" DOOBLE - GRA DYDAKTYCZNA
Otwórz plik wydrukuj i graj z całą rodziną.
double-jedzenie
Zasady:
Wszystkie karty rozdaje się graczom, a jedną z kart kładzie na środku stołu. Na dany sygnał gracze patrzą na pierwszą kartę z góry, którą trzymają w ręku i szukają wspólnego symbolu z kartą, która leży na stole. Symbol nazywają głośno i szybko kładą swoją kartę na stole, przykrywając starą kartę. Teraz każdy z graczy musi znaleźć wspólny symbol z nową kartą! Wygrywa ten, kto pierwszy pozbędzie się kart.

2."DLA KAŻDEGO COŚ ZDROWEGO" -ROZMOWA NA PODST. WIERSZA ST. KARASZEWSKIEGO

Omówienie jego treści zwracając szczególną uwagę na produkty zdrowe i niezdrowe.
,,Jeśli chcesz się żywić zdrowo, jadaj zawsze kolorowo!
Jedz owoce i jarzyny, to najlepsze witaminy!
Jedz razowce z grubym ziarnem, zdrowe jest pieczywo czarne!
Na kanapkę, prócz wędliny, połóż listek zieleniny!
I kapusta, i sałata, w witaminy jest bogata!
Oprócz klusek i kotleta niech się z jarzyn składa dieta!
Jedz surówki i sałatki, będziesz za to piękny, gładki!
Gotowane lub duszone zawsze zdrowsze niż smażone!
Mleko, jogurt, ser, maślanka – to jest twoja wyliczanka.
Chude mięso, drób i ryba to najlepsze białko chyba!
Sok warzywny, owocowy, kolorowy jest i zdrowy!
Kto je tłusto i obficie ten sam sobie skraca życie!
Bób, fasola, groszek, soja – to potrawa będzie twoja.
Sosy lepsze są niż tłuszcze, niech się w tłuszczu nic nie pluszcze!
Zostaw smalec, dolej olej, niech na olej będzie kolej!
Dobra także jest oliwa, bo dla zdrowia sprawiedliwa!”

3."RÓB TO CO MÓWIĘ" - ZAB. RUCHOWO-NAŚLADOWCZA Z RECYTACJĄ WIERSZA.
 
,,Jabłko, gruszka i daktyle – klaśnij w ręce razy tyle  (klaskanie 3 razy),
i kapusta, i ogórek – tyle razy podskocz w górę ( 2 podskoki),
marchewka, pietruszka i bób – tyle razy przysiad zrób (3 przysiady),
kalarepa oraz  mak – za uszy się złap!”

4."DZIECI NIE JEDZĄ ŚMIECI" - ZABAWA TWÓRCZA.
 
Ułóż zdrowy jadłospis na cały dzień. Pamiętaj, że musi składać się z pięciu posiłków. Przestrzegaj  zasad zawartych w piramidzie zdrowego żywienia. Jadłospis możesz narysować  lub napisać.

   

Nasze prace


Lizaki
 
 
domki
 

Kinga

Poniedziałek 08.06.2020

1.”Dlaczego jemy warzywa”- burza mózgów.

 

2.”Ekologiczne produkty”- rozmowa kierowana w oparciu o film edukacyjny „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”  https://www.youtube.com/watch?v=7_2NNcSqu5w

Dla rodziców: Okres przedszkolny jest niezmiernie ważnym etapem kształtowania się postaw determinujących aktualne i przyszłe zachowania dotyczące zdrowia. Dlatego też istotne jest edukowanie dzieci w zakresie prawidłowego żywienia już od najmłodszych lat. Utrwalone wówczas przyzwyczajenia zdrowotne i nawyki decydują o późniejszym stylu życia. Dodatkowo z badań wynika także, że żywność ekologiczna może mieć związek ze zdrowszym stylem życia. Konsumenci ekologiczni częściej dbają o dietę i aktywność fizyczną oraz cechuje ich istotnie mniejsze prawdopodobieństwo nadwagi i otyłości.

 

3.”W zdrowym ciele zdrowy duch”- zajęcia ruchowe.

Dzieci  poruszają się po  sali w dowolny sposób,  między rozłożonymi gazetami. Na polecenie rodzica zatrzymują się i każde dziecko podnosi gazetę.

Bieg z wymijaniem i potrząsaniem gazetami trzymanymi oburącz w górze. Na mocne

uderzenie w tamburyno i zapowiedź „burza” dzieci zatrzymują się i przyjmując dowolną

pozycję – chronią się przed zamoknięciem wykorzystując gazetę.

Ćwiczenie zwinnościowe – podrzucanie rozłożonej gazety w górę i naśladowanie ciałem ruchu jej spadania.

Stanie w rozkroku, trzymanie oburącz złożonej gazety – w skłonie w przód wymachy

gazetą w tył i w przód. Po kilku ruchach wyprost i potrząsanie gazetą w górze.

Klęk podparty, dłonie na gazecie, skierowane palcami do wewnątrz – przy zgiętych w łokciach rękach opad tułowia w przód, dotknięcie gazety brodą i powrót do pozycji wyjściowej. Powtórzone ostatni raz ćwiczenie pozwoli przejść do leżenia przodem za przesuwaną gazetą.

W leżeniu przodem unieść gazetę trzymaną za końce oburącz (ręce zgięte w łokciach skierowane w bok), dmuchać na gazetę wprowadzając ją w ruch.

Usiąść na złożonej gazecie, odepchnąć się piętami i rękami, zakręcić wkoło („karuzela”), a następnie odpychając się rękami z boku, a piętami z przodu wszyscy poruszają się  w dowolnych kierunkach (powtarzamy ćwiczenie łącznie 3 – 4 razy – „karuzelę” i poślizg).

Położyć gazetę na podłodze, zwinąć ją po przekątnej w rulon i przeskakiwać przez nią bokiem z jednej strony na drugą, od jednego do drugiego końca.

W staniu, rulonik trzymany za końce z przodu – przełożyć nogę przez rulonik, wytrzymać stanie jednonóż wykonując dowolne ruchy wzniesioną nogą, a następnie tą samą drogą przejść do pozycji wyjściowej (ćwiczenie wykonywać prawą i lewą nogą na zmianę).

 
  1. „Zdrowe memory”- gra edukacyjna.

Gra do ściągnięcia na stronie:   https://apetytnapolskie.com/download/owocowo-warzywne-memory.pdf

 

POMYSŁY NA PIĄTEK 05 CZERWCA


1."WSZYSTKIE DZIECI NASZE SĄ" - NAUKA PIOSENKI.
 
tps://www.youtube.com/watch?v=gCoFVxMit4o
 
Ach, co za smutas leje łzy
lalki w płacz, misiek zły
o, już się śmieje, nosek mu drży,
deszczyk był a teraz wyschły łzy.
Niebo rozjaśnia się samo
mały uśmiech, jak tęcza,
już dobrze, mamo!
Wszystkie dzieci nasze są:
Basia, Michael, Małgosia, John,
na serca dnie mają swój dom,
uchyl im serce jak drzwi.
Wszystkie dzieci nasze są:
Borys, Wojtek, Marysia, Tom,
niech małe sny spełnią się dziś,
wyśpiewaj marzenia, a świat
będzie nasz!
Choć nie rozumiem mowy twej
czytam lęk, czytam śmiech.
Nuty nie kłamią, zbuduj z nich klucz,
otwórz nim nieśmiałość naszych słów.
Ważny jest serca alfabet,
ciepły uśmiech, jak słownik,
jesteśmy razem!
Wszystkie dzieci nasze są:
Basia, Michael, Małgosia, John,
na serca dnie mają swój dom,
uchyl im serce jak drzwi.
Nie jesteś sam,
nasza piosenka ciągnie za rękaw,
podaj mi dłoń i z nami stań
nie ma dziś granic nasz dom
Wszystkie dzieci nasze są:
Basia, Michael, Małgosia, John,
na serca dnie mają swój dom,
uchyl im serce jak drzwi.
Wszystkie dzieci nasze są:
Borys, Wojtek, Marysia, Tom,
niech małe sny spełnią się dziś,
wyśpiewaj marzenia, a świat
będzie nasz!
Będzie nasz,
wyśpiewaj marzenia, a świat
będzie nasz
wyśpiewaj marzenia, a świat
będzie nasz

2."KOLOROWE DOMKI"- PRACA Z KUBECZKÓW PO JOGURCIE I KOLOROWEGO BRYSTOLU.
 
Wystarczy kubeczek po jogurcie, kolorowe mazaki najlepiej markery, kawałek kolorowego brystolu i klej.  Najpierw na kubeczku narysuj okna, drzwi, dół przyozdób trawą i kwiatami.  Zostaw do wyschnięcia. Z brystolu wytnij koło, które możesz odrysować od talerzyka lub szklanki, przetnij do środka, zwiń jak kapelusz grzyba i sklej. Przyklej do kubeczka.

 
3.Słuchanie opowiadania M. Molickiej „Bajka o dwóch ołówkach”.
 
W pewnym piórniku mieszkały równo ułożone ołówki. Były kolorowe, tylko jeden był zwykły, szary. Tuż obok niego znajdował się wspaniały ołówek dwukolorowy: czerwono-niebieski. Ołówki zawsze przebywały razem, czy to leżąc obok siebie w piórniku, czy ścigając się i kreśląc wzory na papierze. Bardzo lubiły się tak razem bawić. Szary rysował kontury, a dwukolorowy wypełniał je barwami. Inne kolorowe chciały się przyjaźnić z dwukolorowym, ale on wolał szary. - Co to za zwyczaje?- szeptały oburzone, że dwukolorowy przyjaźni się z takim zwyczajnym. - To nie wypada!- powtarzały. Ale dwukolorowy nie słuchał tego gadania, szarak zresztą też. Obydwa przecież bardzo się lubiły. Aż pewnego razu wydarzyło się nieszczęście straszne: dwukolorowemu złamały się grafity! - Będzie do wyrzucenia-szeptały między sobą ołówki, z satysfakcją przekazując sobie tę wieść. Dwukolorowy bardzo się zasmucił, szarak jeszcze bardziej. - Jak mu pomóc, co robić?- pytał sam siebie -Nie pozwolę by taki wspaniały ołówek został wyrzucony. Wziął przyjaciela na plecy i pomaszerował szukać lekarza ołówków. Długo szukali pomocy. Szary ołówek był bardzo zmęczony, co chwilę odpoczywał. Nareszcie znalazł bardzo starą temperówkę. - Spróbuję wam pomóc-rzekła, i bardzo ostrożnie zabrała się do pracy. - Uff, już po zabiegu-powiedziała- Udało się, jesteś wprawdzie krótszy, ale nadal pięknie możesz rysować, co tylko zechcesz. - Naprawdę?- spytał z niedowierzaniem dwukolorowy.
- Pomogłam tobie, ale największą przysługę oddał ci twój przyjaciel, szary ołówek. - E, tam-powiedział szarak zawstydzony tą pochwałą
-My jesteśmy prawdziwi przyjaciele, on nie zdradził naszej przyjaźni dla innych, kolorowych, więc ja...
- tutaj zaczął się jąkać bardzo wzruszony. Dwukolorowy nic nie powiedział, tylko przytulił się do niego. Wróciły razem do piórnika.

Rozmawiamy z dzieckiem  na temat  bohaterów bajki i przyjaźni:
Jak wyglądały ołówki leżące w piórniku?
Jak nazwiemy to, co łączyło ołówek szary i dwukolorowy?
Jak inne ołówki mówiły o tej przyjaźni?
Co zrobił ołówek szary, gdy przyjaciela spotkało nieszczęście?
Jakie cechy charakteru miał ołówek szary, a jakie były ołówki kolorowe?
Kto to jest przyjaciel?
Po czym można poznać prawdziwą przyjaźń?
Po co jest nam potrzebna przyjaźń?
Czym kierujemy się przy wyborze przyjaciela?
Kto zasługuje na naszą przyjaźń?
Jak należy postępować ,aby być dobrym przyjacielem?
Co warto zrobić, gdy pokłóciliśmy się z przyjaciele.

4. Zabawy słuchowe

"Raz i dwa, raz i dwa, każdy klaszcze tak jak ja!" – rodzic wyklaskuje rytm, a dziecko stara się go precyzyjnie odtworzyć. Alternatywnie można tupać, śpiewać, kląskać i skakać do rytmu

"Krok za krokiem"– w tej zabawie dziecko ma zawiązane oczy i podąża za dźwiękiem wydawanym przez rodzica, zabawę można urozmaicić wyznaczając trasę papierową taśmą – za jej przekroczenie dziecko wraca na start;

Czwartek 04.06.2020

1.„Pióra papugi”- zabawa oddechowa.

Dmuchanie na piórka, tak aby unosiły się one w powietrzu.

2.„Potrafię liczyć”- zabawa dydaktyczna.

Rozwiązywanie zadań z treścią:

- w sklepie na półce stały 4 duże misie. Sprzedawca dostawił jeszcze

5 misiów małych. Ile misiów stoi na półce?

Dzieci liczą sylwety dużych misiów, wybierają odpowiednią cyfrę. Liczą sylwety małych misiów i wybierają odpowiednią cyfrę. Układają działa nie z cyfr i znaków matematycznych.

- do sklepu przywieziono 3 lalki w sukienkach czerwonych i 4 lalki w sukienkach niebieskich. Ile lalek przywieziono do sklepu?

Dzieci liczą sylwety lalek w czerwonych sukienkach, wybierają odpowiednią cyfrę. Liczą sylwety lalek w niebieskich sukienkach, wybierają odpowiednią cyfrę. Układają działanie z cyfr i znaków matematycznych.

- w sklepie było 8 misiów. 2 misie sprzedano. Ile misiów zostało w sklepie?

Dzieci odliczają odpowiednią ilość sylwet. Układają działanie matematyczne. Udzielają odpowiedzi na zadane pytanie.

Wspólne układanie zadań.

Rodzic układa sylwety 4 klocków zielonych i 6 klocków żółtych. Dzieci układają zadanie do przedstawionych sylwet. Odnajdują odpowiednie cyfry i układają działanie matematyczne. Udzielają odpowiedzi na postawione w zadaniu pytanie.

3.”Afrykańskie rytmy”- ruch przy muzyce.

https://www.youtube.com/watch?v=-ivmMcK5zaE

4.”Jakie kraj chciałbyś zwiedzić?”- swobodne wypowiedzi dzieci.

 

JAŚ DALEJ DZIAŁA ZDALNIE – BRAWO TY

DZIEŃ DZIECKA W SÓWKACH

                                                    

POMYSŁY NA ŚRODĘ 03 CZERWCA


1."CZYTAJ SYLABAMI Z LWAMI" - GRA DYDAKTYCZNA
 

2. "LIZAKI" - WYCINANKA
Wytnij kółka z twardej tektury, może być pudełko kartonowe, następnie z kolorowego papieru trzy kółka ( każde musi być odrobinę mniejsze od poprzedniego, tak jak w pawim oczku). Następnie ozdób innymi, dowolnymi wycinankami. Na końcu  umocuj lizaka na wykałaczce. Pamiętaj, że lizak ma dwie strony.

   
3."DZIECI Z RÓŻNYCH STRON ŚWIATA" - WYPOWIEDZI DZIECI NA PODST. FILMU EDUKACYJNEGO
 
https://www.youtube.com/watch?v=s0NCq8-lP20
   
Z jakich krajów pochodziły dzieci?
Opowiedz o innych mieszkańcach ziemi , o ich zwyczajach, strojach i charakterystycznych cechach kraju z którego pochodzą .
 
4."ROZGRZEWKA OD ZABAWA-TANIEC ENERGIA" - TANIEC INTEGRACYJNY.
Przygotuj trochę miejsca i  zaproś domowników do wspólnego tańca.
 
https://www.youtube.com/watch?v=pxtmP2hRdPo

Wtorek 02.06.2020

1. „Dzieci z różnych stron świata”- rozmowa na podstawie ilustracji.

 

2. „Dzieci świata”- teatrzyk sylwet na podstawie utworu W. Fabera. W Afryce w szkole na lekcji, Śmiała się dzieci gromada, Gdy im mówił malutki Gwinejczyk, Że gdzieś na świeci śnieg pada. A jego rówieśnik Eskimos, Tez w szkole w chłodnej Grenlandii, Nie uwierzył, że są na świecie Gorące pustynie i palmy. Afryki, ani Grenlandii My także jak dotąd nie znamy, A jednak wierzymy w lodowce, W gorące pustynie, w banany. I dzieciom z całego świata, chcemy ręce uścisnąć mocno i wierzymy, że dzielni z nich ludzie, jak i z nas samych wyrosną. Rozmowa na temat wiersza: - Z czego śmiały się dzieci afrykańskie i dlaczego? - O czym nie wiedziały eskimoskie dzieci? - Co łączy dzieci na całym świecie

3. „Kolorowe dzieci”- zabawa ze śpiewem. https://www.youtube.com/watch?v=XMnJupsJnm8 4."Dzieci świata"- malowanie pastelami.

NASZE PRACE

POMYSŁY NA PONIEDZIAŁEK 1 CZERWCA


1.DZISIAJ DZIEŃ DZIECKA
Wszystkie Panie życzą wam dużo uśmiechu , radości a przede wszystkim dużo zdrówka i abyśmy się wszyscy mogli jeszcze spotkać w przedszkolu. Trzymajcie się cieplutko.

 
Bądź dzieckiem jak najdłużej
Jak dziecko baw się, śmiej
I kochaj tak jak dziecko
I serce dziecka, zawsze miej!

 
2 DZIECI ŚWIATA - ROZMOWA NA PODST. ILUSTRACJI
 

 
Przyjrzyj się obrazkom i opowiedz co na nich się znajduje. Spróbuj odczytać i nazwać skąd pochodzą dzieci. Czym się różnią.
 

 
Przyjrzyj się kolejnym obrazkom i opowiedz o ubraniach, które noszą dzieci na całym świecie. Czy wyglądają tak samo, czym się różnią? Jaki jest charakterystyczny element stroju dla danego kraju?
   

Zadania:

   
3.GRA SYLABOWA
Wydrukuj grę, przygotuj pionek , wytnij oddzielnie obrazki, oddzielnie wyrazy. Stań na polu start. Odczytaj pierwszą sylabę i dołóż kolejną aby powstał wyraz znajdujący się na obrazku obok. Wybierz odpowiedni wyraz i obrazek. Jeżeli dobrze wykonasz zadanie możesz przejść na kolejne pole.

   
4."LA BAMBA" - TANIEC
Wstajemy przygotowujemy trochę miejsca i zaczynamy.
 
https://www.youtube.com/watch?v=4W8eraMNGCs&fbclid=IwAR1dDANHeXx2xT8LRajarUq4Q2W0Eyyn-KlGE1bOtqSFmqkwUd7TmtIWWjs

Piątek 29.05.20

1.”Mama” – słuchanie wiersza D. Kossakowskiej.

Każda mama umie czarować,

zmieniać smutek w uśmiech na twarzy.

Umie podać pyszne śniadanie,

upiec ciasto, o którym marzysz.

Pięknych bajek zna chyba tysiące,

O księżniczkach, rycerzach, krasnalach.

I potrafi też opowiadać o podróżach, dalekich krajach.

Kocha ciebie jak nikt na świecie.

W trudnych chwilach jest zawsze blisko.

Kiedy pomoc jest ci potrzebna

,ona zrobi dla ciebie wszystko.

Rozmowa na temat wiersza:

- Co potrafi robić każda mama?

- W jakich chwilach mama jest blisko dziecka?

 

 

  1. 2. „Cztery pory roku z mamą” – opowieść ruchowa z elementami ćwiczeń ortofonicz­nych.  Rodzic powoli snuje opowiadanie, przerywając w odpowiednich momentach. Dzieci ilustrują treść ruchem według jego propozycji.

 

Cztery pory roku z mamą

(Katarzyna Tomiak-Zaremba)

Mama ma zawsze ciekawe pomysły na zabawę. Ola bawi się wspaniale z mamą przez cały rok. Wiosną sadzą kwiaty w ogrodzie. Podlewają je, pielęgnują i obserwują, jak rosną (kuca­jąc, dzieci przechodzą do pozycji stojącej). Często jeżdżą na rowerach po parku (leżą na ple­cach i ruszają naprzemiennie nogami). Mama uwielbia śpiew ptaków. Rozglądają się więc uważnie (siedząc, poruszają głową w prawo / lewo) i nasłuchują ich śpiewu… (mówią: ćwir, ćwir, ćwir). W lecie, kiedy jest ciepło, wyjeżdżają nad jezioro. Mama świetnie pływa i uczy tego Olę (poruszają ramionami naprzemiennie do przodu i do tyłu). Jest przy tym zawsze dużo zabawy… (mówią: plusk, plusk, plusk). Jesienią całą rodziną wybierają się na długie spacery po lesie (maszerują w różnych kierunkach). Zbierają wtedy grzyby (wykonują skło­ny z prawej / lewej strony) i obserwują kolorowe liście na drzewach. Liście, leżące na trawie, tak przyjemnie szeleszczą podczas spaceru… (wypowiadają na wydechu: szyyyy). Zimą mama i Ola często chodzą na lodowisko (naśladują jazdę na łyżwach). Czasem jeżdżą na nartach (balansują ciałem i poruszają rękami jak przy jeździe na nartach). Śnieg podczas mrozu skrzypi pod nogami (tupią i mówią: skrzypu, skrzyp). Kiedy po aktywnym dniu Ola kładzie się do łóżka (leżą na plecach), chętnie wspomina zabawy z mamą i szybko zasypia… (głębokie wdechy i wydechy).

 

 

 

  1. 3. "Moja rodzina"- zajęcia ruchowe.

    Dzieci dobierają się w pary z rodzicem. - w parach plecami do siebie chwyt za dłonie w dole: Ruch: wznos ramion bokiem w górę, następnie opust ramion bokiem w dół. - w parach plecami do siebie chwyt za dłonie, ramiona w bok: Ruch: dzieci wykonują niezbyt obszerne krążenia ramion jedno dziecko w przód, drugie w tył, następnie zmiana kierunku. - w parach plecami do siebie chwyt za dłonie, ramiona w bok: Ruch: skłony tułowia w bok, plecy proste przylegają do pleców współćwiczącego. - w parach plecami do siebie w odległości około 30 cm: Ruch: dzieci wykonują skręt tułowia w swoją prawą stronę, stopy pozostają w miejscu, klaśnięcie w dłonie osoby współćwiczącej, następnie skręt tułowia w lewą stronę, klaśnięcie w dłonie, ćwiczenie powtarzamy kilkakrotnie. - w siadzie rozkrocznym twarzą do siebie, stopy oparte o stopy osoby współćwiczącego, dzieci chwytają się za dłonie i wykonują krążenia tułowia. Zmiana kierunku krążenia tułowia. Nauczyciel rozdaje po jednym woreczku gimnastycznym na parę. - dzieci stojąc plecami do siebie w rozkroku obunóż, wykonują skłon tułowia w przód i przekazują sobie woreczek między nogami, następnie wyprost tułowia z jednoczesnym wznosem ramion przodem w górę i przekazanie woreczka na głową należy pamiętać, żeby przy przekazaniu nie odchylać głowy do tyłu, ćwiczenie powtarzamy 10 razy, - pierwsze dziecko w siadzie skrzyżnym, plecy proste, dłonie splecione ramiona tworzą koło, drugie dziecko w siadzie o nogach ugiętych twarzą do pierwszego dziecka chwyta stopami woreczek i stara się przełożyć woreczek przez koło zrobione z ramion pierwszego dziecka, powtarza ćwiczenie 6 razy, zmiana w parze. - ćwiczenie jak wyżej tylko woreczek chwytamy raz prawą, raz lewą stopą, powtarzamy po 5 razy na stopę, zmiana w parach. Ćwiczenie oddechowe: Dzieci w siadzie skrzyżnym, plecy proste, ramiona w bok przedramiona w górę ugięte, palce wskazujące wyprostowane. Obracając głowę raz w prawą stronę raz w lewą dmuchamy w wystawiony palec wskazujący, powtarzamy ćwiczenie kilkakrotnie.

 

  1. 4. „Moja rodzina”- rysowanie pastelami.

.

NASZE MAMY

POMYSŁY NA CZWARTEK 28 MAJA


1."FRYZJERKA " - ułóż puzzle 
 
https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/dla-dzieci/230423-zaw%C3%B3d-fryzjer
   
2."U FRYZJERA" - ROZMOWA NA PODST. WIERSZA   Agata Dziechciarczyk

Koki, warkocze
ogony,  kucyki
wszystko to z ręcznej
fryzjera fabryki
 
W swoim warsztacie
fryzjer i fryzjerka,
to inaczej magik
i czarodziejka
 
Potrafią czarować
fryzury przeróżne:
faliste, skręcane
szerokie, podłużne.
 
Krótkie i długie,
gładkie, poplątane
Fryzjer zrobi z ciebie
księżniczkę lub damę.
 
Księcia albo pazia
jak poprosisz – będzie
chłopców i dziewczynek
prośby ma na względzie
 
Do pomocy ma zawsze
nożyczki i grzebień,
tym przytnie i ułoży
fryzurę dla ciebie
 
Potrzebne mu także
suszarka, lokówka
lakier do włosów
i niejedna wsuwka
 
Zręczne palce fryzjerskie
uczeszą, zaplotą
włosy na okazje
z wielką ochotą.
 
 
Co robi fryzjer?
Wymień jakie narzędzia są potrzebne fryzjerowi?
Co oprócz narzędzi potrzebuje fryzjer?
Jakie fryzjer może robić fryzury?
 
3.„MAM FRYZURĘ NA CEBULĘ” – słuchanie piosenki.
 
https://www.youtube.com/watch?v=Jz3BLUnoKt0
 
4.FRYZURA - WYCINANKA
 
Wytnij dużą twarz, zaznacz elementy: oczy, nos, usta, brwi, rzęsy, uszy. Następnie natnij dużo długich pasków z kolorowego papieru. Wszystkie muszą być przyklejone jeden obok drugiego z tyłu głowy. Potem wystarczy odwrócić twarz i ułożyć fryzurę, zaginając paski do przodu.

   

27.05.2020

1. „Orientacja na kartce papieru” – zabawa dydaktyczna. Wskazywanie miejsc na kartce. - górny brzeg kartki - dolny brzeg kartki - prawy brzeg kartki - lewy brzeg kartki - lewy górny róg - prawy górny róg - lewy dolny róg - prawy dolny róg Rysowanie linii na kartce: - od góry do dołu 2 linie czerwone - od dołu do góry 2 linie czarne - od lewego brzegu do prawego 3 linie zielone - od prawego brzegu do lewego 3 linie niebieskie.

2. „Rysowanie pod dyktando” wg instrukcji rodzica. Dzieci rysują pod dyktando od wyznaczonego miejsca na kartce.

3. Powtórz dźwięk” – zabawa muzyczno – ruchowa. Rodzic wystukuje różne dźwięki: ciche, głośne, szybkie wolne. Dzieci powtarzają prezentowane dźwięki w takiej samej kolejności.

4. „Co narysowałem?” – masażyk.

Dzieci rysują palcem na plecach prosty wzór (słońce, trójkąt, dom). Druga osoba odgaduje jaki rysunek powstał

POMYSŁY NA WTOREK 26 MAJA


1. WIERSZ DLA MAMY

Dzisiaj jest szczególny dzień 26 maja DZIEŃ MATKI . Jeżeli zapomniałeś to dobry czas aby sobie przypomnieć i złożyć życzenia swoim kochanym mamusiom. Nie zapomnij o słodkim buziaku.

Zaproś mamusię i poczytajcie wiersz razem.  Pierwszą zwrotkę mama a ty powtarzaj i tak do końca. Jeżeli dasz radę możesz sam przeczytać ten wiersz mamie - sprawisz jej prawdziwą niespodziankę.

  
 
  
 
  
 
  

 
 
 
2.  LAURKA DLA MAMY
Przypatrz się obrazkom i postaraj się  wykonać według instrukcji. Będzie to doskonały prezent dla mamy.
Do wykonania jednego kwiatka potrzebujemy trzech pasków papieru, które sklejamy na środku w ósemkę. Potem sklejamy trzy ósemki ze sobą w gwiazdkę. Kolejne płatki muszą być odrobinę mniejsze dlatego paski muszą być krótsze. Dwie gwiazdki sklejamy ze sobą a w środek przyklejamy króciutki paseczek zwinięty w pierścień. Wycinamy łodyżkę , listki a na koniec serduszka i wszystko przyklejamy do kartki.
 

     
3. Na koniec zapraszam do obejrzenia teatrzyku pt. MAMA
 
Musisz wejść na stronę facebook  o godz. 13:00 ponieważ teatrzyk będzie na żywo.

           

Prace Sóweczek

Kingusia Kacperek Bartuś Jaś Amelka

25.05.2020 poniedziałek


1. „Co robi moja mama?"- wypowiedzi dzieci dzieci na podstawie własnych spostrzeżeń i wiedzy o świecie.


2.„Portret mojej mamy”– rysowanie kredkami pastelowymi.


3. "Moja rodzina"- zajęcia ruchowe.
Dzieci dobierają się w pary z rodzicem. - w parach plecami do siebie chwyt za dłonie w dole: Ruch: wznos ramion bokiem w górę, następnie opust ramion bokiem w dół. - w parach plecami do siebie chwyt za dłonie, ramiona w bok: Ruch: dzieci wykonują niezbyt obszerne krążenia ramion jedno dziecko w przód, drugie w tył, następnie zmiana kierunku. - w parach plecami do siebie chwyt za dłonie, ramiona w bok: Ruch: skłony tułowia w bok, plecy proste przylegają do pleców współćwiczącego. - w parach plecami do siebie w odległości około 30 cm: Ruch: dzieci wykonują skręt tułowia w swoją prawą stronę, stopy pozostają w miejscu, klaśnięcie w dłonie osoby współćwiczącej, następnie skręt tułowia w lewą stronę, klaśnięcie w dłonie, ćwiczenie powtarzamy kilkakrotnie. - w siadzie rozkrocznym twarzą do siebie, stopy oparte o stopy osoby współćwiczącego, dzieci chwytają się za dłonie i wykonują krążenia tułowia. Zmiana kierunku krążenia tułowia. Nauczyciel rozdaje po jednym woreczku gimnastycznym na parę. - dzieci stojąc plecami do siebie w rozkroku obunóż, wykonują skłon tułowia w przód i przekazują sobie woreczek między nogami, następnie wyprost tułowia z jednoczesnym wznosem ramion przodem w górę i przekazanie woreczka na głową należy pamiętać, żeby przy przekazaniu nie odchylać głowy do tyłu, ćwiczenie powtarzamy 10 razy, - pierwsze dziecko w siadzie skrzyżnym, plecy proste, dłonie splecione ramiona tworzą koło, drugie dziecko w siadzie o nogach ugiętych twarzą do pierwszego dziecka chwyta stopami woreczek i stara się przełożyć woreczek przez koło zrobione z ramion pierwszego dziecka, powtarza ćwiczenie 6 razy, zmiana w parze. - ćwiczenie jak wyżej tylko woreczek chwytamy raz prawą, raz lewą stopą, powtarzamy po 5 razy na stopę, zmiana w parach. Ćwiczenie oddechowe: Dzieci w siadzie skrzyżnym, plecy proste, ramiona w bok przedramiona w górę ugięte, palce wskazujące wyprostowane. Obracając głowę raz w prawą stronę raz w lewą dmuchamy w wystawiony palec wskazujący, powtarzamy ćwiczenie kilkakrotnie.

4.„Dokończ zdanie” – zabawa słowna.
Dzieci kończą rozpoczęte przez nauczyciela zdanie opisując jakie czynności lubią wykonywać z mamą.
Mama i tata to moi…………..

Mój brat jest dla mamy i taty…………..

Dziadek i babcia to rodzice…………..

Dla babci i dziadka jestem…………..

Mój tata dla mojej babci jest…………..

Moja mama dla mojego dziadka jest…………..

Tata mojej mamy to mój…………..

Mama mojej mamy to moja…………..

Siostra mojego taty jest moją…………..

Brat mojej mamy to mój…………..

Brat mojego taty to mój…………..

Uwaga Rodzice!

Każde dziecko, które od dnia 25.05. 2020 roku będzie uczęszczało do przedszkola powinno mieć w szatni ubrania na zmianę (w razie zabrudzenia, zamoczenia, itp.). Ubrania te powinny być wyprane, wyprasowane i umieszczone w szczelnie zamkniętym worku (najlepiej foliowym, strunowym). Nauczycielki

POMYSŁY NA PIĄTEK 22 MAJA


1."WĘDRÓWKI SKRZATA BORÓWKI" -  ROZWIĄZYWANIE ZAGADEK NA PODST. FILMU EDUKACYJNEGO.
 

https://www.youtube.com/watch?v=LKLf5EN1Ff4

Wymień jakie owady można spotkać na łące?
Dlaczego motyl składa swoje skrzydełka?
Wymień przynajmniej trzy rośliny, które rosną na łące?
Wymień przynajmniej dwa ptaki, które odwiedzają łąkę?
Jakie inne zwierzęta możemy spotkać na łące?
 
2."BAL NA ŁĄCE" - NAUKA KROKU POLECZKI.
 
https://www.youtube.com/watch?v=VL-IW-Xy0Jo
 
Posłuchajcie piosenki i odpowiedzcie na następujące pytania.
Jakie zwierzęta występowały w piosence?
Co robiły świerszcze?
Co robiły bąki?
Co robiły biedronki?
Jaki taniec tańczyły myszki?
 
Teraz jeszcze raz posłuchajcie piosenki i powiedzcie z ilu części składa się piosenka?
Jaka była pierwsza część ? (szybka) a druga  ?(wolna)
Z jakim tańcem kojarzy się pierwsza część ? (poleczka) a druga? (walc)
Wstajemy i próbujemy się poruszać się zgodnie ze słyszanym rytmem.
Poleczka
Poruszamy się po kole przodem.
Liczymy na: raz i dwa i (noga goni nogę), zmiana nogi - raz i dwa i .
Postaw dostaw, postaw dostaw - (zmiana nogi) postaw dostaw, postaw dostaw  (zmiana nogi) postaw dostaw, postaw dostaw.
Walczyk
Zatrzymujemy się i bujamy się w prawo i w lewo w miejscu licząc do trzech: raz, dwa, trzy (w prawo), raz, dwa trzy ( w lewo ).
Mam nadzieję, że wam się udało.
 
3. "DMUCHAWCE" - stemplowanie białą farbą przy pomocy rolki po papierze.
Potrzebna kartka kolorowego papieru, rolka po papierze, nakrętka od butelki, patyczki kosmetyczne, pędzelek i biała farbka. Kliknij w link, obejrzyj i zrób tak samo.
 
dmuchawce
 
4. GRAFOMOTORYKA
Wydrukuj i pomaluj według kodu.
 

Ćwiczymy kierunkowość pisania poprzez rysowanie spirali.

   

Prace Sóweczek

Prace Kingusi Prace Bartusia

Czwartek 21.05.2020


1. „Co piszczy w trawie?” – ćwiczenia gramatyczne inspirowane treścią bajki Ewy Stadtmüller.

Co piszczy w trawie? (Ewa Stadtmüller)

Takie oto zaproszenie wypisane starannie na płatkach stokrotki roznosił od samego rana listonosz wiatr.

– Ważka wychodzi za mąż! – ucieszyła się biedronka i zaraz zaczęła szykować najpiękniejszą czerwoną sukienkę w czarne kropki.

– Nareszcie się trochę zabawimy!

– Pszczółki radośnie zamachały skrzydełkami i zaczęły ćwiczyć taneczne kroki. – Trzeba będzie pomyśleć o jakiejś przyzwoitej kapeli.

– Podrapał się za uchem trzmiel. – Tak dawno nie grałem na mojej ukochanej basetli… – Wygląda na to, że ważka zaprasza tyko SKRZYDLATYCH mieszkańców łąki – westchnęła kosmata gąsieniczka, przed którą wylądował miękko pachnący bilecik. – „Ileż bym dała, aby choć raz pofrunąć ku słońcu, patrząc z góry na zieloną trawę, kolorowe kwiaty i błyszczące lusterko stawu” – pomyślała. – Marzenia czasem się spełniają. – Uśmiechnął się tajemniczo żuk, zupełnie jakby był jasnowidzem.

– Wyraźnie jest tu napisane: WIELCE SZANOWNI MIESZKAŃCY ŁĄKI – przeczytał konik polny.

– Jesteśmy mieszkańcami łąki? Jesteśmy! Ja tam czuję się zaproszony – oświadczył z przekonaniem i natychmiast zaczął podskakiwać z radości.

– Biegnę do mego kuzyna świerszcza. Może zgodzi się zagrać ważce na skrzypkach?

– W prezencie ślubnym utkam dla młodej pary koronkowe firanki – postanowiła pani pajęczyca i nie zwlekając ani chwili, zabrała się do pracy.

– Lubię tę naszą łąkę. – Uśmiechnęła się gąsieniczka.

– A ja lubię ciebie. – Odpowiedział uśmiechem żuczek. Szybko mijały dni dzielące mieszkańców łąki od wielkiego świętowania – jeden podobny był do drugiego, drugi do trzeciego, aż do pewnego ranka, kiedy to gąsieniczka poczuła się dziwnie.

– Taka jestem senna… – ziewnęła. – I mam dreszcze. Chyba się w coś opatulę. To mówiąc, zaczęła owijać się w nitki, z których po pewnym czasie powstał podłużny kokon. Jakiś czas wisiał on pomiędzy łodyżkami kwiatów, nie zwracając niczyjej uwagi. W dniu wesela ważki zaczęło się z nim dziać coś dziwnego. Najpierw zakołysał się gwałtownie, po czym wysunęła się z niego mała zaspana główka. – Koniecznie muszę się stąd wydostać – stęknęło uwięzione w środku stworzenie. Jedno skrzydełko, drugie skrzydełko, nareszcie!
– Jaki piękny motyl! – zawołała biedronka. – Nigdy go tu nie widziałam.

– Wygląda na to, że spełniło się twoje marzenie – szepnął żuczek wpatrzony z zachwytem w leciutkie tęczowe skrzydełka młodego motyla. – Nie trać czasu, leć! Motylek z niedowierzaniem zamrugał ślicznymi, szmaragdowymi oczami.

– Dalej, śmiało! – zawołał wiatr. – To naprawdę proste! Łąka oglądana z góry była taka piękna… Znad stawu dobiegały pierwsze takty muzyki.

– Zapraszam na wesele! – wołała ważka.

– Przylecę na pewno, ale muszę najpierw poszukać żuczka! – odkrzyknął motylek. – To mój najlepszy przyjaciel.

Następnie rodzic zadaje pytania inspirowane treścią utworu:
Kto wysłał zaproszenie do mieszkańców łąki?

Kogo ważka zaprosiła na swoje wesele?

O czym marzyła kosmata gąsieniczka?

W jaki sposób mieszkańcy łąki przygotowywali się do wesela ważki?

Co działo się z gąsienicą pewnego ranka?

Co wydarzyło się w dniu wesela ważki?

Czy marzenie gąsienicy o tym, aby mogła fruwać, się spełniło?

Co było dla gąsieniczki ważniejsze od zabawy na weselu ważki?


2. „Na łące” – masażyk relaksacyjny.

Rodzic recytuje wiersz fragmentami, dzieci siedzą powtarzając odgłosy za rodziciem i wykonując masaż na plecach zgodnie z instrukcją.

Na łące (Joanna Wołoch)
Na łąkę przyszedł żuk: tup, tup, tup, tup.

delikatne stukanie opuszkami palców Pasikonik zrobił skok: hop, hop, hop, hop.

stukanie zaciśniętymi piąstkami Gąsienica wyszła zza muru: szuru, szuru, szuru, szuru.

masowanie otwartymi dłońmi od góry do dołu Mucha przeleciała koło ucha tu: fu, fu, fu, fu,

dmuchanie raz w jedno, raz w drugie ucho a zła osa: bzy, bzy, bzy – usiadła na nosku twym.

dotykanie palcem wskazującym nosa osoby siedzącej z przodu


3. Pająk i muchy – zabawa dydaktyczna.

Dzieci otrzymują planszę oraz zestaw 10 obrazków, następnie wybierają swoje pionki (jedna osoba jest „pająkiem”, a druga – „muchą”). Zadaniem graczy jest naprzemienne układanie swoich kart w polach do momentu, aż komuś uda się ułożyć ze swoich obrazków linię pionową, poziomą lub ukośną.

4. Na łące – wykonanie ścieżki sensorycznej. Na środku dywanu rozkładamy papier do pakowania (lub grubą folię malarską) w kształcie koła o dużej średnicy; brzegi zwijamy w wałeczek i formujemy koło tak, aby powstała krawędź o wysokości około 5 cm (będzie to zabezpieczenie przed wysypywaniem się zawartości makiety); na papierze układamy naturalne materiały, które kojarzą się nam z łąką, takie jak piasek, ziemia, trawa, liście, kwiaty, patyki, kamienie; dookoła ścieżki sensorycznej rozrzucamy chusteczki szyfonowe spryskane olejkami eterycznymi; dzieci poruszają się po „łące” boso; gdy zakończą spacer, wybierają sobie szyfonową chustkę, podnoszą ją z podłogi i poznając jej zapach/

POMYSŁY NA ŚRODĘ 20 MAJA


1. "MIESZKAŃCY ŁĄKI" - SŁUCHANIE WIERSZY.

Wymieńcie zwierzęta zamieszkujące łąkę.
Spróbujcie wydawać dźwięki , które wydają te zwierzęta oraz poruszać się tak jak one.
 
2. "SKĄD SIĘ BIORĄ ŻABY"- UKŁADANIE HISTORYJKI OBRAZKOWEJ NA PODSTAWIE ZDAŃ.
 
Na początku wydrukujcie i wytnijcie  obrazki oraz zdania.  Teraz spróbujcie odczytać zdanie i dopasować do niego odpowiedni obrazek.
 
3. "ŻABKA" - MALOWANIE FARBAMI.
Przygotuj kartkę, farby, pędzle i zaczynamy. Praca ma być wykonana według twojego pomysłu. Pamiętaj - żaba posiada głowę, brzuch, cztery łapki i ogromne oczy. Żaby mieszkają na łące więc nie zapomnij jej namalować.
 
4. RYTMIKA - ĆWICZENIA Z LICZENIEM W PODSKOKACH
Jak zwykle przygotujcie trochę miejsca, zaproście domowników i zaczynamy.
 
https://www.youtube.com/watch?v=bzboHM5GUzg&fbclid=IwAR3U6Mf4mq75SEplhfhHWniEhp_au6BnkKxu4Ek5rZ7G2akEQD3bx8unpxU

Wtorek 19.05.2020


1. Metamorfoza – rozmowa w oparciu o ilustracje.

Rodzic przedstawia obrazki ilustrujące kolejne stadia rozwoju motyla

Motyle przechodzą cztery stadia rozwojowe. Pierwszym stadium rozwojowym są jaja które są składane na roślinach pojedynczo po kilka lub w ogromnych w złożach, w załomkach kory na gałęziach lub rozrzucane bezładnie w trawie.

Z jaj po kilku dniach miesiącach lub po przezimowaniu jak to ma miejsce u wielu rodzimych gatunków wylęgają się gąsienice. Rozwój trwa od kilku tygodni do kilku lat. Wyrośnięta gąsienica, która zmagazynowała potrzebną ilość zapasów tłuszczowych przygotowuje się do następnego etapu przepoczwarczenia.

Stadium poczwarki trwa kilkanaście dni kilka tygodni miesięcy a nawet kilka lat. Wykluwanie motyla (imago) to jeden z najpiękniejszych cudów natury.

Po opuszczeniu osłony poczwarki i wydostaniu się na zewnątrz motyl jest gotowy do lotu.

2. Raz, dwa, trzy… motyl patrzy! – zabawa ruchowa.

Dziecko „zostaje” motylem i stoi tyłem do reszty uczestników zabawy. Pozostałe osoby to „gąsienice”, leżą na brzuchu na linii startu (np. początek dywanu). Gdy „motyl” wypowiada rymowankę: Raz, dwa, trzy… motyl patrzy! – „gąsienice” czołgają się w kierunku „motyla”. Zatrzymują się na ostatnie słowo: patrzy! i zastygają w bezruchu. „Motyl” odsyła na start tę „gąsienicę”, która się poruszyła. Wygrywa ten, kto pierwszy doczołga się do „motyla”. Następuje zamiana ról, a zabawę należy powtórzyć od nowa

3. Motyl- wydzieranka z kolorowego papieru.

Potrzebne materiały: motyl narysowany/wydrukowany, kolorowe papiery, klej, sprawne rączki:) Dzieci odrywają drobne kawałki kolorowego papieru i przyklejają na motyla. Na narysowanym/wydrukowanym motylu nie może być białej części, cały powinien być pokryty kolorowymi papierami.

4.Jaki wyraz powstanie? – zabawa dydaktyczna

Rodzic układa na środku dywanu obrazki mieszkańców łąki (jeden pod drugim). Następnie rozsypuje dookoła kartoniki z sylabami. Dzieci podnoszą jeden kartonik z sylabą i starają się odnaleźć pasujące, aby utworzyć właściwy wyraz. Po ułożeniu wyrazu podchodzą do obrazka ze zwierzątkiem, które pasuje do wyrazu i układają kartoniki obok. Jeśli kartoniki nie pasują do obrazka, to oznacza, że dzieci źle dopasowały wyraz i muszą poszukać innego.

NASZE PRACE


 
Bartuś

Zosia
   


Jaś

POMYSŁY NA PONIEDZIAŁEK 18 MAJA


1."JAN PAWEŁ II" 100 ROCZNICA URODZIN.


Dzisiaj jest wielki dzień. Gdybyśmy chodzili do przedszkola właśnie dziś odbyłaby się uroczysta akademia z okazji 100 rocznicy urodzin Świętego Jana Pawła II.
Kim był Święty Jan Paweł II ? Był Polakiem, papieżem , wielkim świętym.
 
Porozmawiajcie teraz ze swoimi rodzicami na temat Ojca Świętego.  Niech rodzice wam opowiedzą o Janie Pawle II .

Jan Paweł II naprawdę nazywał się Karol Wojtyła. Urodził się w Polsce w małym miasteczku Wadowice 18 maja 1920 roku. Mieszkał tam ze swoimi rodzicami i bratem. Jak był mały wołali na niego Lolek. Mały Lolek był bardzo dobrym chłopcem, zawsze pomagał słabszym i biednym. Miał mnóstwo kolegów i koleżanek, z którymi lubił się bawić i przebywać w ich towarzystwie. Kochał grać w piłkę oraz lubił żartować. Kiedy miał osiem lat zmarła jego kochana mama, wtedy został sam z tatusiem i bratem. Tato bardzo często zabierał swojego małego Lolka do kościoła, w którym była jego druga ukochana mama - Matka Boska. To jej zawierzył swoje życie i kiedy zabrakło mu jego własnej mamy,  zawsze o wszystkich swoich smutkach  i radościach opowiadał właśnie Jej.  Kiedy był trochę starszy  bardzo często jeździł na nartach, pływał kajakiem i chodził po górach zdobywając coraz wyższe szczyty. Po szkole chodził z kolegami  do cukierni na pyszne kremówki. Bardzo lubił się uczyć, czytał mnóstwo książek.  Wyrósł na mądrego młodzieńca. Wtedy właśnie postanowił, ze zostanie aktorem, ponieważ bardzo lubił grać na scenie. Ale właśnie wybuchła druga wojna światowa i Karol zamiast  do szkoły musiał iść do pracy. A pracował bardzo ciężko w kamieniołomach.

W czasie wojny Karol postanowił, że nie będzie aktorem tylko zostanie księdzem i zaczął naukę w seminarium. Wkrótce wojna się skończyła i młody  Karol, został wyświęcony na księdza i zaczął pracę. Bardzo lubił przebywać z młodzieżą. Jeździł z nimi na nartach, pływał kajakiem a także uczył ich miłości, dobroci, szacunku, patriotyzmu oraz wiary. Wszyscy mówili do niego wujku.Wujek bardzo lubił śpiewać a jego ulubioną piosenką była "BARKA".

Niedługo potem został biskupem, potem  kardynałem a następnie papieżem, czyli najważniejszą osobą w Kościele. Wtedy właśnie przeprowadził się z Polski do Watykanu. Wszyscy go od razu pokochali i on kochał wszystkich. Nieważny był kolor skóry, pochodzenie, wygląd - wszystkich traktował tak samo.  Papież jeździł po całym świecie nauczał o Bogu i nawoływał do pokoju. Kiedy Jan Paweł II był już starszy bardzo mocno zachorował i chociaż go bolało i nie mógł tak jak kiedyś nawet samodzielnie chodzić, nadal śmiał się i żartował  pokazując innym chorym, ile mocy daje wiara. Niestety niedługo potem umarł i poszedł do domu swojego Ojca, który mieszka w niebie.  Po kilku latach Jan Paweł II został świętym.

Obejrzyjcie film aby jeszcze bardziej poznać jego postać.

https://www.youtube.com/watch?v=3Mpjh3o2P_A

 
2. ZAŚPIEWAJCIE TERAZ RAZEM Z RODZICAMI ULUBIONĄ PIEŚŃ JANA PAWŁA II - BARKĘ.
https://www.youtube.com/watch?v=0qzLRlQFFQ4

W tej pieśni mogliście usłyszeć głos Ojca Świętego, który śpiewał razem, a także zobaczyć autentyczne czyli prawdziwe jego zdjęcia .

 

3. A teraz zapraszam was wszystkich razem z rodzeństwem i rodzicami , do przygotowania laurki z okazji 100 lecia urodzin wielkiego Polaka Karola Wojtyły, który stał się Papieżem Janem Pawłem II a w końcu Świętym.

4. Malowanka, którą możecie wykorzystać do stworzenia laurki.Nie zapomnijcie pochwalić się zdjęciami.

NASZE PRACE

 
Bartek

Witamy Blankę

Kinga

Amelka

Piątek 15.05.20


1.”O żyrafie, ja potrafię”- układanie historyjki obrazkowej na podstawie usłyszanego opowiadania E. Stadtmuller.

Na wielkiej afrykańskiej łące, zwanej sawanną, mieszkała żyrafa o imieniu Giga. Jej majestatycznie kołysząca się szyja górowała nad morzem traw jak maszt żaglowca.

– Jejku, jak ja bym chciała mieć taką szyję – westchnęła mała antylopa Mila, patrząc z po- dziwem, jak Giga bez trudu sięga po smakowite młode listki, rosnące na samym czubku drzewa.

– Masz ochotę na jeden? – spytała żyrafa.

– Mam, i to wielką, ale nie potrafi ę sięgnąć tak wysoko – przyznała antylopa. – Ja potrafi ę. – Uśmiechnęła się z wyższością żyrafa i już po chwili smakowity kąsek leżał na ziemi. Mila nie posiadała się z radości. Nie tylko ona patrzyła na Gigę z podziwem. Żona nosorożca zazdrościła żyrafie pięknej sylwetki, a gazele długich rzęs i łatek na szyi.

– Giga potrafi wszystko – plotkowały małpy.

– Kto uratował małego lewka, który wdrapał się wysoko na drzewo i bał się zejść? Ona! Kto pierwszy dostrzega każde niebezpieczeństwo zbliżające się do sawanny? Ona! Żyrafa udawała, że wcale nie słucha tych szeptów, ale pilnie strzygła uszami, aby nie uronić ani słowa.

– Potrafię wszystko! – powtarzała z dumą, coraz wyżej zadzierając swą piękną głowę. „Jak dobrze patrzeć na wszystkich z góry” – myślała. Gdy usłyszała, jak papugi rozmawiają o wodospadzie spływającym ze stromej skały, natychmiast zapragnęła odnaleźć to miejsce.

– Ale to dość daleko stąd … – uprzedzały ptaki.

– Nie szkodzi. Zobaczcie, jakie mam długie nogi. Potrafi ę tam dojść – przekonywała. Wędrówka do wodospadu była długa i męcząca, ale żyrafa nie narzekała. – Nareszcie będę mogła zaspokoić pragnienie, nie pochylając głowy nad bajorem, w którym chlapie się cała rodzina hipopotamów – marzyła. Jakież było jej rozczarowanie, gdy na miejscu okazało się, że wodospad wysechł, bo już od tygodnia nie spadła w tej okolicy ani jedna kropla deszczu.

– Nie ma rady, trzeba wracać – westchnęła żyrafa. prażyło nad sawanną, a ona szła. Trawa wyschła na wiór, zwiędły liście na drzewach… Małe zwierzątka chroniły się przed słońcem w podziemnych norkach, tylko Giga nie miała dokąd uciec przed lejącym się z nieba żarem. O świcie zlizywała kropelki rosy z gałęzi drzew, aby choć trochę oszukać pragnienie. Była bardzo dzielna, ale w pewnym momencie poczuła, że świat zaczyna wirować jej przed oczami. „To już koniec” – zdążyła pomyśleć, osuwając się na ziemię.

– Giga! Giga, obudź się! – usłyszała nagle tuż nad uchem. To Mila tarmosiła ją z całej siły.

– Otwórz oczy – prosiła.

– Przyniosłam ci gorzkie korzonki. Kiedy się je żuje, łatwiej znieść głód i pragnienie. Nie wykopałaś ich sobie?

– Nie potrafię… – szepnęła Giga.

– Ale ja potrafię! – zawołała Mila.

– Zaraz przyniosę ci ich więcej, ale teraz, błagam, spróbuj wstać. Tu nie jest bezpiecznie.

– Chyba nie dam rady… – Żyrafie wydawało się, że każda jej noga waży tonę.

– Zanim zapadł zmierzch, zobaczyłam na niebie małą chmurkę – szepnęła jej w samo ucho antylopa.

– Czujesz ten delikatny powiew? Giga z trudem uniosła głowę.

– Dobrze ci idzie! – ucieszyła się mała antylopa. Żyrafa zebrała wszystkie siły. Gdy z trudem stanęła na szeroko rozstawionych nogach, wiatr dmuchnął mocniej, a z nieba jedna za drugą zaczęły padać krople wytęsknionego deszczu. Była uratowana.

Rozmowa w oparciu o tekst:

- Jaką wyjątkową cechę miała żyrafa Giga?

- Jak wykorzystywała długą szyję?

- Jak zachowywała się, gdy inne zwierzęta ją chwaliły?

- Z czym mogła mieć trudność żyrafa?

- Jakie słowa najczęściej powtarzała żyrafa?

- Czy to ładnie przechwalać się przed innymi?

- Z czym nie mogła sobie poradzić Giga?

- Kto jej wtedy pomógł?

Rodzic podsumowuje rozmowę w taki sposób, aby uświadomić dzieciom, że każdy ma różne umiejętności, jedni świetnie tańczą, inni dobrze czytają albo potrafi ą pięknie rysować, a jeszcze inni bardzo szybko biegają. Nie należy się przechwalać takimi umiejętnościami, bo jest to niekulturalne i świadczy o próżności. Można natomiast wykazać się tymi umiejętnościami, np. podczas występów, konkursów lub pomagając innym, tak jak zrobiła to antylopa Mila.

2 . „Sprytne zwierzęta” – zajęcia ruchowe.

„Przyjdź do mnie jako...” wąż, gepard, tygrys, papużka, słoń, żyrafa, hipopotam, struś, itp. Dziecko stoi z jednej strony pokoju, a grodzic po drugiej stronie. Rodzic wywołuje „Kingusiu przyjdź do mnie jako tygrys” itd.

„Pokaż jak” Pokażcie jak słoń je trawę, jak żyrafa je liście akacji, jak bociek zjada żabę, jak nosorożec kąpie się w błocie, jak słoń ochładza się wodą, jak małpka je banana, jak kotek się myje, jak myszka je serek, jak piesek kładzie się do snu, jak zachowuje się żuk kiedy leży na plecach, jak zachowuje się żółw kiedy się wystraszy.

Na początku rodzic pokazuje jakiś ruch z dźwiękiem np. ścinanie drzewa, jadące auto itp. a dziecko stara się odgadnąć. Następnie dziecko wymyśla jakiś ruch z dźwiękiem i przedstawia.

3.”Egzotyczne zwierzęta” - Układanie puzzli.

4. „Urodziny żyrafy” – zabawa rytmiczna”
Dzisiaj żyrafa ma urodziny i wyprawia przyjęcie. Zaprosiła gości i z nie-cierpliwością czeka na ich przyjście. Pierwszy przyszedł słoń (dzieci naśladują słonia). Witając się podniósł do góry swoją trąbę i głośno zatrąbił (dzieci naśladują trąbienie). Zaraz po niej przyszła małpa i wykonała kilka zręcznych skoków (naśladują skoki małpy). po chwili pojawiła się zebra i zaprezentowała się jak pięknie potrafi stukać kopytkami (dzieci tupią). Zaproszone strusie wykonały kilka okrążeń wokół miejsca spotkania (dzieci biegają po obwodzie koła). Żyrafa z okazji urodzin postanowiła zorganizować swoim gościom konkurs zręcznościowy. Pierwsza konkurencja to skoki do góry (dzieci skaczą). Najlepsza w skokach była małpa. Druga konkurencja to zrywanie liści z drzew (dzieci naśladują zrywanie liści). Zwycięzcą został słoń, który dzięki swojej długiej trąbie dosięgał do czubka drzewa. Następna konkurencja to tańce. Każdy wykonał piękny taniec i wszyscy byli zwycięzcami (dzieci tańczą do dowolnej muzyki tanecznej).

Uwaga Rodzice, którzy zgłosili potrzebę opieki nad dzieckiem od 25.05. 2020 r.!!!

Prosimy, aby wszyscy Rodzice, którzy zgłosili potrzebę opieki nad dzieckiem w przedszkolu od 25.05. 2020 r. zapoznali się z dokumentami zamieszczonymi w zakładce Dla Rodziców-> Ogłoszenia . Znajdują się tam procedury obowiązujące w przedszkolu od 25.05.

NASZE PRACE      
Bartek

Kinga    

NASZE PRACE


 
Agatka

Bartek

Kacperek

Amelka

Jaś

Damian  

POMYSŁY NA CZWARTEK 14 MAJA


1.  „ZUZANNA ŻYRAFA" - ZABAWA RYTMICZNA DO PIOSENKI
Zaczynamy od rozruszania wstajemy słuchamy i pokazujemy ruchy żyrafy wynikające z tekstu według własnego uznania . Możesz powtórzyć kilka razy.
  https://www.youtube.com/watch?v=XfU8Ysh0k1Y
 
 2. JAK SŁONIK TUPI POLUBIŁ SWOJĄ TRĄBĘ - teatrzyk na podst. utworu Ewy Stadmuller.
 
Najpierw wydrukuj a potem wytnij potrzebne zwierzęta : małpę, słonia, hipopotama, żyrafę, lwa, zebrę papugę. Teraz obrazki możesz nakleić np. na rolki po papierze,  na patyczki do szaszłyków albo po lodach. Jeżeli nie macie możecie manipulować obrazkami na stole. Poproś kogoś dorosłego aby zaczął czytać bajkę a ty poruszaj obrazkami.
Za drugim razem możesz sam opowiadać albo wymyślić całkiem nową historię

Gdy Pan Bóg stwarzał zwierzęta,
Każdemu z nich ofiarował coś niezwykłego.
Lew otrzymał wspaniałą grzywę.
 
LEW
Zwą mnie wszyscy zwierząt królem,
doskonałą mam fryzurę.
Moja grzywa jest wspaniała,
Piękna, długa, lśniąca cała.
mam pazury, długi ogon
I nie boję się nikogo.
Jak zaryczę, zaraz   stąd,
uciekają wszyscy w kąt.
 
Żyrafa otrzymała długą szyję.
ŻYRAFA
Jakem żyrafa powiadam wam ,
Najdłuższą szyję na świecie mam.
Zjadam listeczki z najwyższych drzew,
Do ucha wpada mi ptaków śpiew.
I wszystko widzę dookoła,
I pierwsza słyszę, gdy ktoś woła.
 
Zebra dostała piękne paski.
ZEBRA
Jestem zebrą, powiadam wam,
Najśliczniejszą skórę mam.
Piękne pasy czarno-białe,
Prezentują się wspaniale.
I powiem wam jeszcze coś w sekrecie,
Jestem najszczęśliwsza w świecie.
 
Wszyscy byli zachwyceni darami Stwórcy,
Tylko jeden słonik Tupi narzekał.
Nie podobał mu się jego długi nos.
 
TUPI
Co za los, co to za los.
Czemu mam taki nos?
Taką trąbę, taką długą!
To nieszczęście , tan mój nos-
Wszyscy się śmieją w głos,
A najbardziej małpa z papugą.
 
MAŁPA
Tupi, Tupi, zostań w domu,
W zimnej rosie cały las.
Jak Katarek złapiesz w trąbę,
To zakichasz wszystkich nas.
 
PAPUGA
Hej Tupi, uważaj, żebyś nie nadepnął sobie na nos.
HI,hi, hi.
 
TUPI
Czemu nie mam długiej szyi?
Taką szyję mógłbym chcieć.
Albo ogon na kilometr,
tylko trąby nie chcę mieć.
To niesprawiedliwe !
Pójdę zrobić sobie prysznic na pocieszenie.
 
I poszedł słonik nad bajoro.
Patrzy a tam stoją inne zwierzęta
I mają bardzo smutne miny.
TUPI
A to co? Zamiast wody, zaschnięte błoto.
 
MAŁPA
Nie ma wody ni kropelki,
Wysechł po niej nawet ślad!
Każdy napiłby się rad, a tu nic.
Pić, pić, pić!
 
ZEBRA
Ta susza nas zabije!
Nie wyobrażam sobie życia bez wody!
 
HIPOPOTAM
Jakem hipopotam nie wytrzymam bez błota.
 
ŻYRAFA
Jak będziemy tu siedzieć i płakać
Niczego nie zmienimy.
 
LEW
Trzeba rozejrzeć się za jakimś źródłem.
 
PAPUGA
Polecę skrajem dżungli,
Może znajdę gdzieś trochę wody.
 
LEW
Ojej, żeby tylko znalazła!
 
HIPOPOTAM
A jak nie znajdzie?
 
LEW
Musi znaleźć, bo zginiemy.
 
ZWIERZĘTA
O leci, leci!
 
PAPUGA
Jest, jest woda . Niedaleko stąd w szczelinie skalnej!
 
ZWIERZĘTA
Hura!!!!!!  Biegnijmy!
 
MAŁPA
Woda, woda, pyszna zimna woda
Chodźcie wszyscy, każdej chwili szkoda!
 
 
I tak szli wszyscy razem
ciesząc się, że już niedługo dotrą
do wymarzonej wody.
Ale kiedy doszli do skały,
Bardzo się zmartwili,
Ponieważ okazało się ,
Że szczelina jest bardzo wąska.
 
LEW
Ta szczelina jest bardzo wąska
Nie zdołamy się dostać do wody.
 
ŻYRAFA
Taka czysta, zimna woda,
Lecz głęboko, jaka szkoda
Co zrobimy  wszyscy teraz?
Chyba przyjdzie nam umierać.
 
MAŁPA
Posłuchajcie tylko Tupi
Uratować może nas.
Trąbą swoją wnet dosięgnie
Gdzie nie może żaden z nas.
 
TUPI
Może spróbuję.
 
PAPUGA
Ależ tak, spróbuj Tupi.
 
ŻYRAFA
Rzeczywiście, tylko trąbą można by tam sięgnąć.
 
TUPI
Oj chyba nie dosięgnę.
 
ZWIERZĘTA
Postaraj się !
 
TUPI
Kochana trąbo, kochana trąbo
Bardzo cię proszę, wyciągnij się
Jeśli ocalisz moich przyjaciół
To chyba w końcu polubię cię.
Och, żeby była jeszcze ociupinę dłuższa!
Jest. Sięgnąłem , już pompuję wodę.
 
I mały Tupi pompował wodę swoją trąbą
rozdając ją wszystkim zwierzętom.
 
MAŁPA
Ocaliłeś nam życie.... Przepraszam,
że śmiałam się z twojej trąby.
Gdyby nie ona, byłoby z nami krucho.
 
PAPUGA
Taka trąba to skarb.
 
TUPI
Taka trąba to skarb
Co miliony jest wart!
Taka trąba , taka trąba,
taka długa.
Sięgam nią po banana
Robię prysznic od rana
Gdzie się znajdzie, gdzie się znajdzie taka druga.
Teraz już cieszę się
Bo na pewno już wiem
Taka trąba, taka trąba
To jest skarb.
 
3. ZWIERZĘTA Z WACHLARZA - PAPIEROPLASTYKA .

Wybierz sobie jedno zwierzę, przypatrz się uważnie obrazkom i wykonaj tak samo.
 
4. "SŁOŃ - ŻYRAFA - KODOWANIE NA DYWANIE.
Dzisiaj działamy albo według rysunku zwierzęcia albo według kodu. Pracę możemy wykonać albo macie wydrukowanej, albo na macie wirtualnej.
https://mata.edu-sense.com/0b5800b9  
 
 
             


1.„10 małpek było- rozmowa połączona z działaniem.”

Rodzic kładzie sylwety 9 małpek i 10 bananów, a dziecko przelicza je. Rodzic prosi dziecko, aby nakarmiło małpki. Każda z nich powinna dostać po 1 bananie. Dzieci przypinają pod każdą małpką 1 banana. Okazuje się, że jeden banan zostaje. Rodzic przypina jeszcze 1 małpkę i pyta ile teraz jest małpek. Pod dziesiątą małpką dzieci przypinają dziesiątego banana. Wspólnie przeliczają ile jest małpek i ile jest bananów. Rodzić obok ostatniej małpki przypina planszę z liczbą 10.

2.„Krokodyle i motyle” – słuchanie wiersza.

Dziesięć kamieni leży w rzece ,a obok nich krokodyle.

Nad dziesięcioma krokodylami, latają piękne motyle.

Dziesięć motyli kolorowych, każdy piękny i młody.

Ale żaden motylek nie wskoczy dziś do wody.


Rozmowa na temat wiersza.

- Ile kamieni leży w rzece?

- Ile krokodyli leży obok kamieni?

- Ile motyli lata nad krokodylami?

- Jakie są motyle?

Dzieci klaszczą 10 razy w dłonie, 10 razy tupią prawą nogą, 10 razy tupią lewą nogą.


3. „Trawy na wietrze” – ćwiczenia oddechowe.

Dzieci wybierają paski kolorowej bibuły. Trzymają bibułę na wysokości ust i dmuchają wprawiając ją w ruch.


4. „Egzotyczne zwierzęta”- malowanie pastelami.

Dzieciaki wybierzcie, który obrazek Wam się najbardziej podoba i pomalujcie go pastelami.

POMYSŁY NA WTOREK 12 MAJA


1. "CZYJ TO GŁOS"- ROZPOZNAWANIE ODGŁOSÓW ZWIERZĄT
 
Obejrzyj krótki filmik z którego dowiesz się jakie odgłosy wydają zwierzęta w dżungli. Staraj się je zapamiętać. Teraz odwróć się tyłem do ekranu i poproś kogoś dorosłego aby jeszcze raz puścił ci film. Twoim zadaniem jest odgadnąć czyj  to głos.
 
https://www.youtube.com/watch?v=Rerv4Ppfq7U
 
2. "SAFARI" - gra dydaktyczna
Wybieramy się na safari, czyli wyprawę po Afryce z lornetką, aby podpatrywać i obserwować zwierzęta.  Wydrukuj planszę, przygotuj pionki i kostkę. Rzucamy kostką i poruszamy się zgodnie ze strzałkami. Kto stanie na małpce - to znaczy, że udało mu się ją   podpatrzeć - zdobywa jeden punkt . Kto będzie miał więcej punków wygrywa. Do zabawy zaproś domowników. Udanej zabawy!

 
3.  "MAŁPKA" - papieroplastyka.
Wykonaj według wzoru.  Małpkę zaczep na sznurku albo na gumce będzie nam potrzebna do kolejnej zabawy.
małpa
 
4. "PIĘĆ MAŁYCH MAŁPEK" -ZABAWA RYTMICZNA DO PIOSENKI.
 
Do zabawy wykorzystaj małpkę, którą właśnie wykonałeś albo skacz na podłodze razem z małpkami z piosenki, tylko pamiętaj, że nie wolno skakać po łóżku.
https://www.youtube.com/watch?v=YncKUpUZpaI

Poniedziałek 11.05.2020


1.„Dlaczego lew jest królem zwierząt?”- teatrzyk sylwet na podstawie opowiadania D. Kossakowskiej.

Działo się to bardzo dawno temu. na sawannie afrykańskiej mieszkało dużo zwierząt. Były żyrafy, antylopy, słonie, zebry, nosorożce, żyrafy, bawoły, lwy, lamparty, gepardy, szakale, hieny, sępy, strusie, węże i kameleony. Każda grupa zwierząt żyła swoim życiem. Pewnego dnia na sawannę przybyli ludzie. Spędzili na niej kilka dni, a odjeżdżając zostawili książkę, w której sęp znalazł obrazek przedstawiający króla. Miał na głowie koronę i ubrany był w piękne szaty. Sęp pokazał książkę innym zwierzętom. Wszyscy zachwycali się wyglądem króla, widzieli wokół niego tłumy ludzi i pomyśleli, że jest to chyba ktoś bardzo ważny. Podziwiali go i wtedy zrodziła się myśl, aby wybrać spośród siebie króla. Ogłosili więc, że jutro w południe pod baobabem odbędzie się spotkanie zwierząt. Przewodniczącym spotkania został sęp, który z uwagą przysłuchiwał się kandydatom. Pierwszy wystąpił słoń.- Jestem duży, mam długą trąbę, którą umiem zrobić prysznic i potrafię głośno trąbić – powiedział słoń. Jako druga wystąpiła żyrafa.- Jestem spokojna, do wszystkich nastawiona pokojowo i jestem najwyższa ze wszystkich zwierząt – zaprezentowała się żyrafa. Kolejnym kandydatem był struś.- Mam piękne pióra i bardzo szybko biegam – powiedział struś. Moje nogi uzbrojone są w mocne pazury, które pomagają mi, gdy muszę bronić się. Nagle do grupy obradujących zwierząt zaczął podchodzić lew. Wystraszone antylopy i zebry już szykowały się do ucieczki, ale zorientowały się, że to przecież południe, a lwy polują o świcie lub o zachodzie słońca.

- Co tutaj się dzieje? – zapytał lew swoim grubym głosem.

- Szukamy kandydata na króla – odpowiedział słoń – najbardziej odważny ze wszystkich zwierząt.

- A po co wam król? – zapytał zdziwiony lew.

- Ludzie mają króla, więc i my chcemy go mieć.- A jaki powinien być król? – zapytał lew.- Mądry, odważny, silny, szybki, piękny – wymieniał królewskie cechy sęp.

- I co? – zapytał lew – macie już kandydata?

- Jeszcze nie – odpowiedział sęp – ale wydaje mi się...

- Co ci się wydaje? – zapytał zniecierpliwiony lew.

Wydaje mi się, że ty posiadasz wszystkie cechy króla – powiedział sęp – więc...

- Więc co? – powiedział lew.

- Więc myślę, że to ty powinieneś zostać królem zwierząt. Czy zgadzasz się? – zapytał sęp.

- A co na to inne zwierzęta? – odezwał się lew.

- Tak, tak, zgadzamy się z tym co mówi sęp – odpowiedziały inne zwierzęta. Jesteś mądry, odważny, silny, szybki i piękny.

- Dobrze – powiedział lew – przyjmuje waszą propozycję. Ale jako król ustalam, że po mnie królem będzie mój syn, po nim mój wnuk. I tak aż do chwili, gdy na sawannie będzie choć jeden lew.

- Władza królewska należy do lwów – zakończył swoją przemowę król i głośno zaryczał. A wszystkie zwierzęta z szacunkiem schyliły przed nim głowy.

2. „Czy zwierzęta dokonały słusznych wyborów?”- swobodne wypowiedzi dzieci na podstawie bajki:

- Jakie zwierzęta mieszkały na sawannie?

- Kto pewnego dnia przybył na sawannę?

- Co znalazł sęp?

- Czyją podobiznę zobaczyły w książce zwierzęta?

- Jak wyglądał król?

- W jakim celu zwierzęta zebrały się w południe pod baobabem?

- Jakie zwierzęta startowały w konkursie na króla?

- Co powiedział o sobie słoń?

- Jak zaprezentowała się żyrafa?

- Co powiedział o sobie struś?

- Kto przyszedł do grupy obradujących zwierząt?

- Jakie cechy według zwierząt powinien posiadać król?

- Kogo wybrano na króla zwierząt?

- Jakie informacje przekazał lew zwierzętom podczas swojego pierwsze-go wystąpienia?


3. „Wirtualna Wycieczka do ZOO w Warszawie” https://www.youtube.com/watch?v=xD2na4OXzps.


4. „Sprytne zwierzęta” – zajęcia ruchowe.

„Przyjdź do mnie jako...” wąż, gepard, tygrys, papużka, słoń, żyrafa, hipopotam, struś, itp. Dziecko stoi z jednej strony pokoju, a grodzic po drugiej stronie. Rodzic wywołuje „Kingusiu przyjdź do mnie jako tygrys” itd.

„Pokaż jak” Pokażcie jak słoń je trawę, jak żyrafa je liście akacji, jak bociek zjada żabę, jak nosorożec kąpie się w błocie, jak słoń ochładza się wodą, jak małpka je banana, jak kotek się myje, jak myszka je serek, jak piesek kładzie się do snu, jak zachowuje się żuk kiedy leży na plecach, jak zachowuje się żółw kiedy się wystraszy.

Na początku rodzic pokazuje jakiś ruch z dźwiękiem np. ścinanie drzewa, jadące auto itp. a dziecko stara się odgadnąć. Następnie dziecko wymyśla jakiś ruch z dźwiękiem i przedstawia.

WAŻNE


8 MAJA (PIĄTEK) OD GODZ. 10:30  DO 15:30
BĘDZIE MOŻNA ODEBRAĆ Z PRZEDSZKOLA KSIĄŻKI.
ZAPRASZAMY.

POMYSŁY NA PIĄTEK 8 MAJA

 
1. LEGENDA O BAZYLISZKU
  To kolejna legenda warszawska . Otwórzcie stronę  i obejrzyjcie.
     
https://www.youtube.com/watch?v=st4ubUDr_mw
 
Legenda trochę straszna ale na całe szczęście Bazyliszków nie ma na świecie.
Kto to był Bazyliszek?
Jak wyglądał?
Jaką miał moc?
Kto pokonał Bazyliszka?
W jaki sposób?
 
2. BAZYLISZEK - praca przestrzenna  z różnorodnych materiałów.
 
Wykonajcie swojego własnego Bazyliszka z różnorodnych materiałów jakimi dysponujecie w domu. Oto propozycje zaczerpnięte z Internetu . Na pierwszy rzut oka mogą wydawać się trudne, ale tak nie jest. Wystarczy tylko chcieć.
     

     
3. RYTMIKA  
Tradycyjnie przygotujcie sobie trochę miejsca , zaproście domowników i zaczynamy.
     
https://www.youtube.com/watch?v=ZNYBvHTGP1U&t=184s
     
4. "NA TROPIE LITER" - GRA PLANSZOWA.    
Na tropie liter...gra planszowa
 
Literki wydrukuj i wytnij. Obrazki też możesz wyciąć, ale możesz też odnajdywać przedmioty na ekranie.
 

 


    
Damian
 

Kacper

„Sóweczki” :)

Prace Kacperka Amelka Zosia Agatka na spacerze Agatka Kinga

Czwartek 07.05.20


1.„Skąd pochodzą te zabytki?”- zabawa dydaktyczna. Dzieci mają połączyć w pary obrazki oraz nazwać co to za zabytek.

2.„Mieszkańcy Wisły”- rozmowa połączona z działaniem.
[caption id="attachment_18711" align="alignnone" width="300"] Fishes, coloring book for the children.[/caption]
Dzieci kolorują rybki i je wycinają.

Rodzic prosi dziecko aby np. wzięło 3 rybki i dodało jeszcze 3 ile mamy razem? Każde z działań wymyślonych przez rodzica, przedszkolak powinien zapisać na kartce. Np. 3+3=6

3. „Warszawski zamek” – wykonanie makiety z pudełek i kartonu.

Pomoce: Kartoniki, klej, taśma, nożyczki, kredki/mazaki/pastele

Dzieci wraz z rodzicami łączą ze sobą różnej wielkości kartoniki, tak aby powstał z tego zamek. Następnie go malują.


Zachęcam gorąco do podzielenia się zdjęciami zamku :)


4. „Pomniki” – zabawa ruchowa przy piosence https://www.youtube.com/watch?v=qQWL5wtnpyo

Rodzic prosi dziecko, aby przypomniało jakie poznało zabytki i miejsca w Warszawie. Następnie prosi aby samo zmieniło się w pomnik. Gdy gra muzyka dziecko porusza się po pokoju, gdy muzyka przestaje grać dziecko zamienia się w pomnik.

POMYSŁY NA ŚRODĘ 6 MAJA


1. "WYCIECZKA PO WARSZAWIE" - rozmowa na podst. prezentacji .
Obejrzyjcie razem z rodzicami prezentację o Warszawie, starajcie się zapamiętać jak najwięcej a potem porozmawiajcie o ciekawych miejscach, które się wam najbardziej spodobały.
kliknij
WARSZAWA   
 
2. "POLKA WARSZAWSKA" NAUKA PIOSENKI I TAŃCA
 
[audio mp3="http://www.wesolaludwiczka.pl/wp-content/uploads/2020/05/16-Warszawska-poleczka.mp3"][/audio]    
Tańcowała ryba z rakiem raz i dwa i raz i dwa.
I przedszkolak z przedszkolakiem raz i dwa i raz i dwa
 
Ref:Raz podskoczyć, raz zaklaskać o tak (3x klaśnięcie)
Raz podskoczyć, raz zaklaskać, polka warszawska raz i dwa
 
Daj mi obie rączki w tańcu raz i dwa i raz i dwa.
W tej poleczce –warszawiance raz i dwa i raz i dwa.
 
Tak na rynku, co niedzielę raz i dwa i raz i dwa.
Tańczą polkę najweselej raz i dwa i raz i dwa.
   
ZABAWA REFREN
Takt1 –podskok w miejscu obunóż
Takt2 –jedno klaśnięcie
Takt3 –dwa pochylenia głowy w bok (w prawo i w lewo)
(takt pusty) –trzy rytmiczne przytupnięcia z nogi na nogę
 
Zwrotka1 –dzieci tańczą krokiem polkowym w prawo
Zwrotka2 –dzieci parami tworzą małe kółka i tańczą nadal krokiem polkowym
Zwrotka3 –dzieci krzyżują ręce w parach i tańczą po okręgu krokiem polkowym
 
3. "LEGENDA O ZŁOTEJ KACZCE" - opowiadanie dzieci
 
https://www.youtube.com/watch?v=WFOCPSWVVvE
 
To kolejna legenda warszawska. Mam nadzieję, że się  wam podobała. Jaki morał wynika z tej legendy? Pomyślcie.
Co chciał zdobyć główny bohater?  Jak miał korzystać z bogactwa?   Czy mu się to udało?  Czy był szczęśliwy?   Kiedy stał szczęśliwym?  Pamiętajcie,  że o wartości i szczęściu człowieka  wcale nie decyduje suma pieniędzy jaką posiada lecz szlachetność i dobre serce dla drugiego człowieka.
Opowiedzcie teraz tą legendę siostrze, bratu, mamie, tacie albo wszystkim naraz.

4. "ZŁOTA KACZKA" - praca plastyczna dowolną techniką .
Najpierw narysuj kaczkę.

Kaczka musi być złota czyli żółta. Możesz ją pomalować, wykleić kawałkami papieru, kulkami z bibułki, piórkami, plasteliną, kaszą , ryżem, itp. masz wybór. Pamiętaj korona musi się różnić od kaczki. Wykorzystaj sreberko, folię aluminiową, cekiny, złoty sznurek, itp. Nie zapomnij o oku (jednym, kaczka płynie bokiem).
 

 
Teraz jezioro. Możesz użyć farbek, mazaków, kredek.
 

 
Na brzegu posadzimy  szuwary , pałki  wycięte z kolorowego papieru i Złota Kaczka gotowa .

 

Nowinki od „Sówek”

Prace Bartusia Prace Mateuszka 

Wtorek 05.05.2020


1.„Co można zobaczyć w stolicy Polski?”- burza mózgów.


2. „Wszyscy kochamy naszą stolicę” – nauka wiersza Cz. Janczarskiego .

Wszyscy kochamy stolicę

Czesław Janczarski


Wszyscy kochamy naszą Stolicę,

stare ulice, nowe ulice.

Mosty nad rzeką i fale Wisły,

statek na fali i piach złocisty.


Szerokie place, parki zielone

I tramwajowy srebrzysty dzwonek.

Stado gołębi, co chmurą białą

Nad ulicami szybuje śmiało.


I każdy kamień, drzewo i trawę…

Wszyscy kochamy naszą Warszawę!

Stolica Polski, piękna Warszawa,

to nasza duma, to nasza sława.


W walce o wolność zawsze najpierwsza,

a wiemy o tym z książki i wiersza,

I z opowiadań ojca i mamy.

Wszyscy stolicę naszą kochamy!


3. „Jedzie pociąg z daleka”- zabawa ruchowa orientacyjno – porządkowa. https://www.youtube.com/watch?v=ozB2D5h3w0k


4. „Warszawska Syrenka”- łączenie różnych elementów.

Materiały: kartki z bloku technicznego formatu A4 oraz A5; plastelina; folia aluminiowa; klej typu wikol; pastele olejne; farby akwarelowe; pędzle; pojemniczki z wodą; nożyczki; opcjonalnie gąbki i włóczka.


Wykonanie:
Na kartkach z bloku technicznego (format A5) wyklejamy wałeczkami z plasteliny kontury ogona syreny i okrąg o średnicy około 8 cm. Do wykonania ogona warto wykorzystać resztki zmieszanej plasteliny, która prawdopodobnie nie byłaby już użyta do innych prac.

Wnętrze kształtów malujemy pędzlem zanurzonym w kleju typu wikol, po czym do kleju przykładamy arkusz folii aluminiowej, delikatnie dociskając ją do powierzchni klejącej.

Wycinamy z arkusza pokrytego folią kształt ogona i okrąg stanowiący tarczę, starając się ciąć kartkę po zewnętrznej stronie wałka z plasteliny.

Na kartce z bloku technicznego (format A4) rysujemy kredkami pastelowymi górną część ciała syreny (warto podpowiedzieć dzieciom, aby rysowały syrenkę w górnej połowie kartki, ponieważ w dolnej ma się zmieścić ogon).

Cały arkusz zamalowujemy rozwodnionymi akwarelami w kolorze niebieskim i zielonym, tworząc w ten sposób wodne tło.

Tarczę i ogon przyklejamy w odpowiednim miejscu. Chętne dzieci mogą także przykleić syrenie włosy z samodzielnie obcinanych fragmentów włóczki.

POMYSŁY NA PONIEDZIAŁEK 4 MAJA WARSZAWA STOLICA POLSKI


  1. LEGENDA O WARSIE I SAWIE
 
Kiedyś Gniezno
Potem Kraków.
Teraz jest stolicą
wszystkich Polaków.
 

 
Warszawa jest trzecią z kolei stolicą Polski. A co to takiego stolica?
 
Stolica to najważniejsze, główne miasto w państwie, w którym znajduje się siedziba władz. Kiedyś znaczyła tyle co "tron", wiązało się to z siedzibą królów, władców.
Legend o Warsie i Sawie jest kilka. Tak naprawdę wcale nie wiadomo skąd wzięła się  nazwa stolicy. Jedno tylko jest pewne:Wars i Sawa mieszkali nad przepiękną rzeką Wisłą, a początek osady wiąże się z gościnnością i dobrym sercem tutejszych mieszkańców. Posłuchajcie jednej  z wersji:
  
Pewnego dnia król Kazimierz Odnowiciel, podążając z Krakwa do Gniezna, trafił do ubogiej rybackiej chatki.
  
Głodnego króla przywiódł tam dym i zapach świeżego jedzenia.
  
W trakcie spożywania pysznych ryb z nocnego połowu, rybak opowiedział królowi o swojej rodzinie, która w ostatnim czasie powiększyła się o dwoje cudownych bliźniąt.

Biedni rybacy mieli jednak niemałe kłopoty z ochrzczeniem pociech, bo w pobliżu nie było świątyni. Za wspaniały poczęstunek król chciał płacić gospodarzom złotem, ale ci , zgodnie ze starym ludowym zwyczajem, zapłaty za gościnę przyjąć nie chcieli.
 

Król poprosił więc o jeszcze jedną przysługę - zaszczyt bycia ojcem chrzestnym bliźniaków podczas chrztu, który niedługo zorganizuje. Przed przygotowanym na wzgórzu ołtarzem kapłan nadał na polecenie Kazimierza imiona Wars chłopcu, a dziewczynce - Sawa.
 

Jednocześnie król Kazimierz oświadczył uroczyście, iż odtąd Pietrko Rybak, ojciec Warsa i Sawy, będzie  nazywany Piotrem Warszem i zostanie królewskim rybakiem i właścicielem rozległej dookoła puszczy. A kiedy wokół zagrody rybackiej osada wyrośnie, swoim rodowym imieniem nazwę jej nada, którą po wieki nosić będzie. Ziemie te na zawsze Warszowe zostaną, aby wasza dobroć nie została zapomniana. Najprawdowpodobniej nazwa miasta wzięła się od imienia Warsza. Mówiono wtedy, że to Warszowa ziemia, czyli będąca własnością Warsza. Z czasem nazwa Warszowa zmieniła się na Warszawa.
 
2.  "F jak flaga" .
W ubiegłym tygodniu poznawaliśmy polskie symbole narodowe. Jednym z nich była flaga Polski. Przypomnijcie teraz co oznaczają kolory biały i czerwony. Kiedy wywieszamy flagę na zewnątrz. Mam nadzieję, ze odpowiedzi na te pytania nie sprawiły  wam trudności.
Dzisiaj będziemy poznawali   literę na którą zaczyna się wyraz "Flaga"  Powiedzcie jaka  to  litera?
 
 
Popatrzcie uważnie i powiedzcie jak wygląda wielka litera "F"  drukowana do jakiej litery  jest podobna?
A teraz powiedzcie jak wygląda mała litera "f" drukowana, czym różni się od wielkiej?
A teraz przyjrzyjcie się literkom f i F pisanym. Czy różnią się bardzo od liter drukowanych?
Skoro już wiemy jak wyglądają wszystkie litery "F" to teraz wymyślamy jak najwięcej przedmiotów które zaczynają się głoską "F".
A może uda się wam teraz znaleźć takie które się kończą głoską "f" - to wcale nie jest takie proste.
Super . Mam nadzieję , że jak zwykle daliście radę.
 
Podziel na sylaby wyraz "FLAGA"
Przegłoskuj wyraz "FLAGA".
Na którym miejscu znajduje się litera "F" w wyrazie "Flaga".
Określ po kolei czy są to samogłoski czy spółgłoski.
A teraz czytamy tekst który znajduje się pod obrazkiem.
Zaznaczamy w tekście wszystkie litery "f" na niebiesko bo to spółgłoska lub paluszkiem pokazujemy rodzicom wszystkie literki na ekranie.
Następnie zarysowujemy literkę F na kolor  ? .......... bo to? ..............
I na koniec trzeba przeczytać pary wyrazów i odpowiedzieć na pytanie czym się różnią.
3. Zajęcia ruchowe z panem Andrzejem.
Jak zwykle przygotowujemy trochę miejsca, piłkę,  wchodzimy na stronę
https://www.youtube.com/watch?v=CEyba0BvBUE
zapraszamy domowników i zaczynamy ćwiczenia.
   
4. "POLSKA" - gra dydaktyczna
  Wydrukuj lub narysuj pola (kółeczka)  w kształcie Polski, zaznacz odpowiednie pola i już można grać.
 
Polska - gra      

NASZE PRACEDamian
 
Amelka
 
Bartek
   
Witamy Agatkę
 
Jaś
   
Kinga

Witamy Michała, który dzielnie pracuje ze starszym bratem.

Chorągiewki przygotowane , balkony przystrojone – kto wykonał zadanie może wydrukować sobie kolejną odznakę Małego Patrioty.

patriota

Czwartek


1.„Polska flaga”- wysłuchanie wiersza.

Biała i czerwona wstęga,

obie pięknie wiją się.

Biała na górze, czerwona na dole,

każde dziecko przecież wie.

Gdy wstęgi razem nad drzwiami domów wirują,

to znak, że Polacy Dzień Flagi Polskiej świętują!


Rozmowa w oparciu o wiersz:

- Kiedy jest święto polskiej flagi? (2 maja)

- Kiedy my, Polacy, powinniśmy pamiętać o naszych symbolach narodowych?


2.„Flaga Polski”- wydzieranie z papieru.

Pomoce:

- biała i czerwona kartka,

- klej,

- ołówek.

Dzieci rysują na białej kartce flagę Polski. Następnie odrywają małe kawałki czerwonej kartki i przyklejają ja na kartkę.

3. „Biało – czerwony quiz”

Rodzic zadaje pytania, a dzieci odpowiadają na nie.

-Jak wygląda flaga Polski?

- Jak nazywa się nasz kraj?

- Wymień trzy symbole narodowe?

- Jakie miasto było pierwszą stolicą Polski?

- Jak nazywa się obecna stolica Polski?

- Wymień trzech sławnych Polaków.

- Wymień trzy rzeczy, które można zobaczyć w Warszawie.

- Jak nazywa się najdłuższa rzeka w Polsce?

- Kim był Fryderyk Chopin?

- Zaśpiewaj pierwszą zwrotkę hymnu Polski.- Czego szukali Lech, Czech i Rus?


4. „Hymn Polski”- wspólne śpiewanie hymnu.

SPECJALNE ZADANIE DOMOWE

„Czy kto mały, czy kto duży , swej ojczyźnie wiernie służy” – wykonanie chorągiewek z papieru w celu udekorowania balkonu

 2 maja w Święto Flagi

3 maja  w Narodowe  Święto Trzeciego Maja 

       

Prace „Sówek”

Prace Kingi Zosia Wojtek Bartek

POMYSŁY NA ŚRODĘ 29 KWIETNIA


1."PIOSENKA MŁODEGO PATRIOTY" - nauka piosenki
     
https://www.youtube.com/watch?v=O8lbwWF7yXo&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2bc3aLO1kJXhLtgpfnvwEiF3-NjeyjWb_GC-VYmyJXExLPynZAZwRSNcI
 
Piosenka młodego patrioty słowa i muzyka: Jerzy Kobyliński  
Dziecko to taki patriota mały
Na co dzień, a nie od święta
Polską znam flagę i polskie godło
Hymn ojczysty pamiętam.
 
Bo moje miasto, bo moja wioska
To Polska, to Polska, to Polska!
A biało czerwone są barwy ulubione
To Polska, to Polska, to Polska!
 
Chcę jak najwięcej wiedzieć o Polsce
Więc czekam na geografię
Uczę się pilnie polskiej historii
Najlepiej jak potrafię.
 
Bo moje miasto, bo moja wioska
To Polska, to Polska, to Polska!
A biało czerwone są barwy ulubione
To Polska, to Polska, to Polska!
 
Dziecko to taki patriota mały
W myślach i czynach przejrzysty.
Brzydkich wyrazów ja nie używam
Dbam o język ojczysty.
 
Utwór pochodzi z płyty "Piosenki Mądrych Dzieci"
             
2.   "SERCE DLA POLSKI" - KODOWANIE NA DYWANIE
   
Otwórz stronę na której najdziesz wirtualną matę do kodowania
 
https://mata.edu-sense.com/0b5800b9  
Możesz zaznaczać według wzoru albo według poleceń tak jak robiliśmy w przedszkolu np, A4, B3,        

Wejdź w zakładkę aktywności i emocje i znajdź biały uśmiech zaznacz nim podane niżej pola:
  B2, B3,B4.
C1,C2,C3,
D2, D3,
E3,
F3,
G2,G3
H1,H2,H3
I2, I3,I4
J3,J4
 
Wejdź w zakładkę literki i zaznacz następujące pola :
  Litera P -   C4
Litera O  - D4
Litera L – E4
Litera S -  F4
Litera K – G4
Litera A  -   H4  
Wejdź w zakładkę tło i zaznacz następujące pola na czerwono :
  A5,A6,
B5,B6,B7
C5,C6, C7 C8
D5, D6, D7, D8, D9
E5, E6,  E7, E8, E9, E 10
F5, F6, F7, F8, F9, F10
G5, G6,G7, G8, G9
H5, H6, H7, H8,
I5, I6, I7,
J5,J6
 
3.  "Barwy ojczyste" - zabawa  dydaktyczna.
     
     
       
     

Ustalenie znaczenia flagi dla całego kraju i wszystkich obywateli.
Flaga biało-czerwona odróżnia Polaków od obywateli innych krajów,
bywa wywieszona podczas ważnych świąt państwowych i przyjazdu ważnych gości,
jest umieszczana na budynkach Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej Polskiej
jest umieszczana na siedzibie Prezydenta  oraz Rady Ministrów
jest  umieszczana na statku,
jest symbolem dla sportowców na zawodach międzynarodowych,
jest znakiem jakości na polskich produktach  
Zadanie poszukaj w domu na opakowaniach produktów spożywczych, zabawek czy obuwia logo ze znakiem polskiej flagi.
 
Pamiętaj, że od najmłodszych lat  należy mieć przeświadczenie o najwyższej jakości   produktów  wytwarzanych w Polsce.    
Udało ci się znaleźć - brawo.
 

4. "Orzeł biały" - malowanie białą farbą na czerwonym tle.  
Potrzebna będzie czerwona kartka. Jeżeli nie mamy to najpierw trzeba pomalować białą kartkę  na czerwono i poczekać aż wyschnie.
 

 
Teraz można już malować. Zaczynamy od góry malujemy najpierw głowę, szyję i brzuch . Teraz za pomocą widelca stemplujemy pióra na skrzydłach i ogonie. Dorysowujemy  nogi i szpony,  koronę oraz oko .  

Wtorek


1. „Polska”- rozmowa w oparciu o mapę Polski. Rodzic pyta dziecko:

- Co przedstawia mapa?

- Gdzie jest nasza miejscowość?

- Jakie kolory widnieją na mapie i co one mogą oznaczać?

- Które rzeki wydają się wam najdłuższe?
2.”Mapa Polski?” – zabawa dydaktyczna.

Przedszkolaki mają za zadanie z długiego sznurka ułożyć na dywanie kontur Polski, a z niebieskiej wstążki – linię Wisły.


3.„Legenda o narodzinach rzeki Wisły” – ćwiczenia słownikowe w oparciu o tekst Hanny Zdzitowieckiej.

Wysoko nad szczytami gór wznosił się stary dwór króla Beskida, władcy całego pasma górskiego, i jego żony, Borany, władczyni okolicznych borów. Przez wiele lat oboje rządzili mądrze i sprawiedliwie, toteż wszyscy z żalem przyjęli wiadomość o śmierci starego króla. Borana wezwała wtedy troje swych dzieci, by zgodnie z wolą króla podzieliły się władzą. – Ty, Lanie, jako syn najstarszy, opiekować się będziesz polami i łąkami. Wy zaś obie, Czarnocho i Białko, rozprowadzicie wodę z górskich strumieni po polach i łąkach Lana, by wszystko, co żyje, miało jej pod dostatkiem. Żywa, zawsze pogodna i wesoła Białka uśmiechnęła się do siostry i skacząc i tańcząc, zbiegła po skałach ku widniejącym we mgle dolinom. Poważna i zasępiona Czarnocha skierowała się na drugą stronę góry królowej Borany i ostrożnie zaczęła schodzić po zboczu. Wkrótce obie siostry spotkały się u podnóża. – Płyniemy dalej razem! – zawołała ucieszona Białka. – Nigdy się już nie rozstaniemy – zapewniła Czarnocha. Nagle przegrodziła im drogę skała, pod którą czekał rycerz Czantor w kamiennej zbroi. – Zatrzymajcie się, piękne córki Beskida i Borany. Dokąd tak spieszycie? Po co chcecie iść do nieznanej, odludnej i dzikiej krainy? Zostańcie tu. Siostrom podobała się ziemia Czantora. Zostały więc i z wdzięczności za gościnę zrosiły strumieniami zbocza doliny, aż zakwitły tysiącami różnobarwnych kwiatów, jakich nikt tu jeszcze nie widział. Ale Ziemia rozkazała Czantorowi przepuścić córki Beskida przez skały, by poniosły wody dalej ku północy. – Nie mogę pozwolić, byście obie popłynęły w obce strony. Wyślijcie przodem jedną falę na zwiady – poradził. – Niech się rozejrzy, a gdy wróci, opowie, co widziała...Czantor rozsunął skały i pierwsza fala wyszła przez nie onieśmielona, niepewna, co ją czeka. – Idź, falo, któraś wyszła – żegnały ją siostry. – Idź przed siebie i wracaj co prędzej z wieściami o tamtych borach i lasach, o tamtych łąkach i polach... „Wyszła” – bo tak nazwały falę powstałą z połączonych wód – wypłynęła przez skalną szczelinę. Biegła żywo po kamieniach, pluszcząc i szemrząc beztrosko. Mijała ciemne bory i jasne zagajniki, zielone pola i ukwiecone łąki... Wtem, gdy mijała skałę wawelską, wyskoczył ku niej zaczajony tam potwór okropny, smok ziejący ogniem. Przestraszona, bryznęła mu w oczy pianą wodną. Zasyczało, zadymiło i oślepiony smok skrył się na chwilę w pieczarze. Gdy wyjrzał, Wyszła była już daleko. Płynęła teraz przez urodzajne ziemie ku północy, kręcąc się i wijąc to w prawo, to w lewo, byle jak najwięcej świata zobaczyć, jak najwięcej pól zrosić swą wodą. Przyłączyły się do niej mniejsze strumienie i rzeczki, które nie miały odwagi same zapuszczać się w obce, nieznane strony. Płynęła coraz wolniej, coraz szerzej rozlewała swe wody, zmęczone długą drogą. „Czas już chyba zawrócić” – myślała nieraz, ale ciekawość pchała ją naprzód. Aż nagle zniknęły jej sprzed oczu lasy i pola. Poczuła dziwny słony smak, nieznany zapach dolatywał z północy. Nad sobą miała szare niebo, przed sobą szarą, nieogarnioną wzrokiem, łączącą się z niebem wodę, spienioną białymi grzywami. To było morze. – Jakie to groźne, potężne i piękne – szepnęła. Ale jej cichy głos zagłuszył gwałtowny szum, jakaś siła pociągnęła ją ku sobie i Wyszła, pierwsza fala wysłana z dalekich gór Beskidu, połączyła się z falami morskimi. Czarnocha i Białka na próżno czekały jej powrotu. Na próżno wysłały za nią jedną falę po drugiej. Wszystkie biegły jej śladem i wszystkie po długiej drodze gubiły się w słonych wodach Bałtyku. Z tych fal płynących nieustannie powstała wielka rzeka, już nie „Wyszła”, a Wisła, od której obie siostry przezwano Czarną i Białą Wisełką.


Rozmowa w oparciu o opowiadanie:

- o kim była mowa w tekście?

- jak płynie woda w Wiśle?


4.„Płynie Wisła, płynie”- zabawa ruchowo taneczna do piosenki.

https://www.youtube.com/watch?v=qQWL5wtnpyo

MOJE KRÓLESTWO JEST NAJLEPSZE – MOJA OJCZYZNA CZYLI JAK BYĆ DOBRYM PATRIOTĄ kolejna część innowacji pedagogicznej SAVOIRE VIVRE DLA DZIECI

POLSKA MOJA OJCZYZNA POMYSŁY NA PONIEDZIAŁEK 27 KWIETNIA


  1. Otwórz stronę i obejrzyj dokładnie film „Polskie Symbole Narodowe”
   
https://www.youtube.com/watch?v=xQk8p7XY23A
     
Wymień wszystkie Polskie  Symbole Narodowe.
Opowiedz jak powstało państwo Polskie .
Jak nazywają się ludzie, którzy urodzili się w Polsce ?
Zaśpiewaj hymn Polski (pamiętaj o godnej postawie) .  
     
2. Rozwiąż krzyżówkę - poznanie litery P na podstawie wyrazu POLSKA 
 
W puste kratki wpisz wyrazy zgodnie z numerami. Pamiętaj aby w każdej kratce znalazła się jedna litera.
     

 
Teraz odczytaj wyraz w czerwonych polach od góry do dołu.
Chyba zauważyliście już nową literę oczywiście jest to litera "P"
Ważne dla rodziców nie pe tylko py (króciutko)  
 

 
Popatrzcie uważnie i powiedzcie jak wygląda wielka litera "P" drukowana do czego jest podobna?
A teraz powiedzcie jak wygląda mała litera "p" drukowana, czym różni się od wielkiej?
A teraz przyjrzyjcie się literkom p i P pisanym. Czy różnią się bardzo od liter drukowanych.?
Skoro już wiemy jak wyglądają wszystkie litery "P" to teraz wymyślamy jak najwięcej przedmiotów które zaczynają się głoską "P".
A teraz takich które się kończą głoską "P". A może znajdziecie takie, w których "P" jest w środku.
Super . Mam nadzieję , że jak zwykle daliście radę.
Podziel na sylaby wyraz "POLSKA"
Przegłoskuj wyraz  "POLSKA".
Na którym miejscu znajduje się litera "P" w wyrazie Polska.
Określ po kolei  czy są to samogłoski czy spółgłoski.
A teraz czytamy tekst który znajduje się pod obrazkiem.

Zaznaczamy w tekście wszystkie litery "p"  na niebiesko bo to spółgłoska lub paluszkiem pokazujemy rodzicom wszystkie literki na ekranie.
Kolorujemy litery również na niebiesko lub rysujemy na kartce ogromne literki P i ozdabiamy
Rozwiązujemy kolejną krzyżówkę, tym razem musicie sami wpisać literki w kratki a rozwiązanie znajdziecie w niebieskich polach czytanych od góry do dołu.
 

     
3. A teraz trochę  ruchu - "Rymowana rozgrzewka"
 
Wstajemy przygotowujemy miejsce  i zaczynamy rozgrzewkę .
 
Wierszyk należy wypowiadać rytmicznie i  w rytm wypowiadanych słów wykonujemy odpowiednie ruchy:
  Prawa noga, wypad w przód, (unosimy do góry prawą nogę i opuszczamy ją w przód)
i rękoma zawiąż but. (kucamy do wysuniętej nogi i udajemy wiązanie buta)
Powrót, przysiad, dwa podskoki, (wracamy do pozycji stojącej, robimy przysiad i dwa podskoki)
w miejscu bieg i skłon głęboki. (bieg w miejscu i skłon z wyprostowanymi nogami, staramy się dotknąć palców u stóp)
Wymach rąk w tył i do przodu (wysuwamy ręce do tyłu i do przodu)
Już rannego nie czuć chłodu. (stajemy wyprostowani)
Powtarzamy  kilka razy i  wchodzimy na stronkę
     
https://www.youtube.com/watch?v=OmAZquWgp9A&feature=share&fbclid=IwAR3NujpnRQGtMvlHbwO5ANedAO6idbgcdGM612R6phXzNaiZ49_sz1IzIFc
 
Powtarzamy kilka razy.  
4. "POLSKA MOJA OJCZYZNA" - praca plastyczna według własnych pomysłów, dowolną techniką.
  Polska  to wszystko to, co nas otacza... to mama, ptaki, drzewa, kwiaty, domy, ulice, to ja....
     
Rodzice na początku  naklejcie na kartce flagę Polski a dzieci niech  domalują, dokleją, itp.  pozostałą część obrazka
Inspiracją do pracy niech będzie zdjęcie znalezione w Internecie.
     
   

NOWE POZDROWIENIA

 
   
          
     
 
   
 
   

 
   
Damian
                                                                                                              
  Zosiu, wszystkiego najlepszego . Sto lat !!!
   
Jaś
 
Magada
 
Kinga 
   

Piątek 24.04.2020


1. „Rysujemy palcami” – zabawa sensoryczna.

Dzieci dostają tacki z kaszą. Ich zadaniem jest narysowanie palcem rysunku na kaszy. Dzieci opowiadają co narysowały.


2. „Jak wyglądają figury geometryczne?”- zabawa rytmiczna do piosenki.

https://www.youtube.com/watch?v=Lv-1s65cgJM

Przedszkolaki utrwalają wygląd figur geometrycznych oraz tworzą układ taneczny do usłyszanej piosenki.


3. "O jakiej literze myślę?” – zabawa dydaktyczna.

Rodzic mówi:

- „Litera, o której myślę ukryła się na końcu wyrazu koło”

-„Litera, o której myślę ukryła się na początku wyrazu traktor”


4. „W świecie figur geometrycznych” – ćwiczenia gimnastyczne.
Dzieci dostają woreczek gimnastyczny i hula- hop, następnie wykonują ćwiczenia:

- stojąc w rozkroku, woreczek w obu dłoniach ramiona w górze – dziecko wykonuje skłon tułowia dotykając woreczkiem krawędzi hula – hop, wyprost tułowia, powtarzamy 10 razy rodzic głośno liczy,

- siad rozkroczny- stopy dotykają hula – hop, ramiona w górze w dłoniach trzymany woreczek, dziecko wykonuje skłon tułowia w przód dotykając woreczkiem krawędzi hula – hop, powtarzamy 10 razy rodzic głośno liczy,

- siad ugięty woreczek między stopami, dzieci chwytają stopami woreczek i przekładają do środka hula – hop, następnie chwytają woreczek stopami i przekładają woreczek na zewnątrz hula – hop, powtarzamy 10 razy,

- ćwiczenie jak wyżej tylko pracują palce stóp prawa stopa wkłada woreczek do hula – hop lewa wyciąga i odwrotnie,

- woreczki leżą w środku hula – hop, palce stóp oparte o brzeg hula – hop, pracując palcami u stóp przesuwamy hula – hop po podłodze tak, żeby zatoczyło kółko w lewą stronę, potem w prawa stronę, powtarzamy po 3 razy.

POMYSŁY NA CZWARTEK 23 KWIETNIA


1. POSŁUCHAJCIE BAJKI NOWEJ PROSTOKĄTNEJ I KWADRATOWEJ - ćwiczenia gramatyczne na podst. wiersza D. Wawiłow (stosowanie przymiotnika "kwadratowy, prostokątny" w różnych przypadkach).
   

 
(Zwracamy uwagę aby dziecko poprawnie odmieniało przez przypadki oba wyrazy, w razie konieczności poprawiamy i zadajemy jeszcze raz to samo pytanie )
 
Jak nazywało się pierwsze królestwo? Jak nazywało się drugie królestwo? (kwadratowe, prostokątne)
Jaki był pałac w pierwszym królestwie?,    Jaki był pałac w drugim królestwie? (kwadratowy, prostokątny)
Jaką koronę miał król w pierwszym królestwie?  Jaką koronę miał król w drugim królestwie? (kwadratową, prostokątną)
Jakie były kwiatki w pierwszym królestwie?   Jakie były kwiatki w drugim królestwie? (kwadratowe, prostokątne)
Jaką głowę miał król w pierwszym królestwie?  Jaką głowę miał król w drugim królestwie? (kwadratową, prostokątną)
Jaka była ważka w pierwszym królestwie?  Jaka była ważka w drugim królestwie? (kwadratowa, prostokątna)
Jakie były ptaszki w pierwszym królestwie? Jakie były ptaszki w drugim królestwie? (kwadratowe, prostokątne)
Jaką żonę miał król w pierwszym królestwie?   Jaką żonę miał król w drugim królestwie? (kwadratową, prostokątną)
Jakiego królestwa nie lubił król Kwadratowy?  Jakiego królestwa nie lubił król Prostokątny? (prostokątnego, kwadratowego)
Jakiego kształtu był stół w pierwszym królestwie?  Jakiego kształtu był stół w drugim królestwie? (kwadratowy, prostokątny)
O kim którym królu rozmawiały królowe? (o kwadratowym,  o prostokątnym)
Z którym królem pogodził się król Kwadratowy?  Z którym królem pogodził się król Prostokątny? (z kwadratowym, z prostokątnym)
Któremu królowi podał rękę na zgodę król Prostokątny?  Któremu królowi podał rękę na zgodę król Kwadratowy? (kwadratowemu, prostokątnemu).
 
2. "JAKA TO FIGURA" - zabawa dydaktyczna.
Jaka nowa figura geometryczna wystąpiła w wierszu? ( prostokąt). Jak wygląda prostokąt?  Ile ma boków? Jak wyglądają te boki? Ile ma kątów?
 
  TO JEST PROSTOKĄT
I TO JEST PROSTOKĄT 
I TO TEŻ JEST PROSTOKĄT
Zapamiętaj. Niezależnie od tego czy stoi, czy leży, czy stanął na głowie , jeżeli ma dwa boki krótkie i dwa boki długie oraz cztery równe kąty to zawsze to będzie PROSTOKĄT .
 
A TO SĄ KWADRATY
   
Czym prostokąt różni się od kwadratu?                   posłuchaj wiersza i odpowiedz.
"Geometria"
Kwadrat razem z prostokątem, rozmawiali pod tym kątem,
który z nich ma równe boki, no a który jest wysoki.
Centymetrem się zmierzyli i tak kwadrat rzekł po chwili.
Prostokącie, drogi panie, znam odpowiedź na pytanie.
To ty masz nierówne boki, jesteś chudy i wysoki,
no a moje boki cztery rozmiar łączy a nie dzieli.
Każdy bok mam taki sam, odpowiada mi ten stan.
A prostokąt tak powiedział: Każdy z nas już będzie wiedział
czym się różnimy od siebie, ty ode mnie, ja od ciebie.
Ale wiedz panie kwadracie, coś nas łączy niczym braci.
Mamy kąty proste cztery, rozmiar żaden ich nie dzieli.
Naszą  zgodność i różnicę, muszą poznać w okolicy.
Aby nas już nie mylili, no i zawsze odróżnili.
 
3. PAJAC ORIGAMI PŁASKIE Z PROSTOKĄTÓW.

Potrzebne będzie 5 kolorowych kartek z bloku A4 lub 5 kartek wyciętych z kolorowej gazety. Jeżeli w domu nie ma kolorowych kartek pajaca można wykonać z białych a na końcu pomalować według uznania.
    5 katrtek na początku składamy na pół  robimy książkę i przecinamy  wzdłuż linii . Otrzymujemy 10  prostokątów. 
 

Małe prostokąty składamy znów na pół w zakładkę do książki.

Teraz  roztwieramy kartkę i składamy dwa rogi do środka w strzałkę. Powtarzamy z drugiej strony tak samo.

Zgięcie rozkładamy i powstały trójkąt zginamy na pół według wzoru.

Teraz oba trójkąty zaginamy po liniach do środka.
    
Odwracamy na  drugą  stronę  i bok zaginamy równo do środka. Tak samo robimy z drugiej strony.

Odwracamy na drugą stronę i zginamy na pół w odwróconą łódkę.  W ten sam sposób robimy następnych 9 prostokątów.

A teraz sklejamy w harmonijkę. Mamy tułów.

Teraz czas na głowę. Dużą kartkę składamy na pół i przecinamy. Z jednej robimy głowę. Podobnie jak tułów składamy na pół w zakładkę  i z obu stron zaginamy trójkąty do środka w strzałkę. Teraz wystające trójkąty składamy jeszcze raz na pół do środka, tak aby powstał kształt głowy, którą przyklejamy do tułowia.
   

Nadeszła pora na czapkę. Dużą kartkę składamy na pół w książkę
 

Potem złożoną kartkę , składamy jeszcze raz na pół w mniejszą książkę.

Zaginamy oba rogi do środka w strzałkę  i odwijamy dwa paski na dole do oporu do góry.
 

Na końcu zaginamy wystające rogi i czapka gotowa. Przyklejamy na głowę, doklejamy oczy , buzię i nos.
Mam nadzieję, że dacie sobie radę. Dobrej zabawy.
 
4. KODOWANIE NA DYWANIE - ZADANIE NA MACIE  DO KODOWANIA
 
Wejdźcie na stronę
https://mata.edu-sense.com/pl?utm_source=akademia&utm_medium=app
 
gdzie znajdziecie wirtualną matę do kodowania.  Używamy tylko zakładek po lewej stronie i maty.
Waszym zadaniem będzie stworzyć 4 figury ( dwa prostokąty i dwa kwadraty). Możecie do tego użyć tylko kolorów, albo wykorzystać ludziki, domki, zwierzęta , itd. - to co znajdziecie po lewej stronie w zakładkach. Pamiętajcie, najpierw wybieramy symbol po lewej stronie a potem klikamy na matę.   UWAGA - POMIĘDZY FIGURAMI MUSI BYĆ JEDNA KRATKA ODSTĘPU Z KAŻDEJ STRONY.

 
4.        

     

Środa


1. „Jakie to figury?” – zagadki dotykowe.

W worku znajdują się różne figury geometryczne. Dzieci za pomocą dotyku rozpoznają figury, nazywają je, wskazują cechy charakterystyczne.


2. „Geometryczny świat”- malowanie farbami .

Potrzebne przedmioty:

- okno :)

- strecz/folia spożywcza/folia

- taśma,

- narzędzia malarskie: farby, pędzelek, kubek.

Dobrze jest położyć na podłodze pod oknem gazetę/ kartkę, dzięki temu po skończeniu malowania będzie mniej sprzątania :).
Folię należy przykleić do okna za pomocą taśmy.

Sóweczki za pomocą pędzelków narysujcie świat, ale ten świat musi składać się z figur geometrycznych.
3.Kolorowa bibułka” – ćwiczenia oddechowe.

Dzieci biorą małe kawałki kolorowej bibułki. Na sygnał podrzucają bibułkę i starają się utrzymać ją jak najdłużej w powietrzu.


4. „Nasz geometryczny świat”- zabawa dydaktyczna.

Dzieci oglądają namalowany obrazek, rodzice proszą aby dzieci policzyły np.:

- z ilu trójkątów zbudowany jest kwiatek po lewej stronie?

- ile kwadratów znajduje się na obrazku?

- ile prostokątów znajduje się na obrazku?

POMYSŁY NA WTOREK 21 KWIETNIA


1. TRÓJKĄTNA KAROLINA - bajka  Danuty Wawiłow i Natalii Usenko  
 

 
 
Porozmawiaj teraz z kimś dorosłym na temat bajki.
Kto występował w bajce?
Kogo spotkała Karolina?
Co zobaczyła na morzu Karolina?
Jak wyglądał okręt?
Kto płynął okrętem?
Co było dalej?
Jak wyglądało królestwo Karoliny i kapitana?
Jak skończyła się bajka?
 
Jaki wyraz w tej bajce powtarzał się najczęściej?
Oczywiście trójkąt. Trójkąt to figura geometryczna która ma trzy boki i trzy kąty.  Policzymy. Ile ma boków : jeden, dwa, trzy.
Ile ma kątów: Jeden, dwa, trzy.
       To jest trójkąt
       i to jest trójkąt! 
Ale i to jest trójkąt!!!
Nieważne czy stoi, czy się przewrócił i leży, czy też może stanął  na głowie,  jeżeli ma trzy boki i trzy kąty, TO ZAWSZE JEST TRÓJKĄT.
 
2. Rozejrzyj się teraz po domu i znajdź jak najwięcej przedmiotów, które mają kształt trójkąta. Nie jest to łatwe prawda. Nie martwcie się. Jeżeli w domu nie ma za dużo takich przedmiotów to teraz wyobraźcie sobie co może mieć kształt trójkąta.
Na pewno zna leźliście sporo takich przedmiotów. Jeżeli nie, to może ta piosenka podsunie wam nowe pomysły.
 Piosenka o figurach geometrycznych  
https://www.youtube.com/watch?v=Lv-1s65cgJM&feature=youtu.be
 
A teraz poszukaj w domu, może masz  jakieś instrumenty perkusyjne (bębenek, tamburyno, grzechotkę itp. ) Jeżeli nie masz, to pożycz od mamy dwie drewniane łyżki, albo pudełko po butach i łyżkę, może być też garnek albo pokrywka. W domu macie duże możliwości i duże pole do popisu aby wykorzystać jakiś przedmiot na którym da się wystukać rytm piosenki. Do wspólnego muzykowania zaproś domowników.  Gotowi, to włączamy jeszcze raz piosenkę i zaczynamy.

Udało się , jestem pewna , że tak. Teraz można zamienić się instrumentem i zabawę zacząć od początku. Do muzyki można dodać trochę ruchu więc wstajemy i zaczynamy.
3.  TRÓJKĄTNE KRÓLESTWO - collage
Inspirowani bajką o Trójkątnej Karolinie zapraszam do stworzenia Trójkątnego Królestwa.
Potrzebne będą:
duża czysta kartka, farby, mazaki, kolorowy papier, wycinanki, gazety, nożyczki i klej. Możecie wykorzystać również cekiny, guziki, koraliki, itp.
Najpierw pomaluj kartkę tak aby utworzyć tło. Możesz wykorzystać dwa kolory . Pół kartki na niebiesko - niebo, pół na zielono - trawa. Teraz odłóż kartkę do wyschnięcia. Musisz powycinać różne trójkąty: duże, małe, kolorowe i jednobarwne - z nich ułożysz królestwo oraz postaci,  które tam mieszkają . Przyklej swoją kompozycję na kartkę. Na koniec możesz pracę ozdobić dorysowując takie elementy jak ręce, nogi, twarz, itp. oraz przykleić guziki czy koraliki.
Dobrej zabawy.  
4. "Pomaluj tak samo" - zab. dydaktyczna .
Wybierz sobie jeden obrazek (mogą być dwa) i  zarysuj trójkąty według podanego wzoru.
Dla chętnych: na siatce z trójkątów możesz stworzyć swój własny niepowtarzalny obrazek.
   
                 

Prace Kacperka :)

Poniedziałek


1. „Geometryczny obrazek” – rysowanie pod dyktando.

Dziecko siedzi przy stoliku, a przed nim leży kartka formatu A4. Rodzic podaje instrukcję, a dzieci rysują. Np. W prawym górnym rogu narysuj koło. Na środku narysuj kwadrat. W lewym dolnym rogu umieść trójkąt.


2. „Król Kwadrat i jego królestwo” – słuchanie bajki czytanej przez rodzica. W Kwadratowej Krainie rządził król Kwadrat. Wszystko było tam kwadratowe i wszyscy byli z tego zadowoleni. Król mieszkał w kwadratowym pałacu, w którym były kwadratowe pokoje, kwadratowe okna i kwadratowe drzwi. Wszystkie rabaty w kwadratowym ogrodzie były kwadratowe i rosły na nich kwadratowe kwiaty. Mieszkańcy Kwadratowego Królestwa mieszkali w kwadratowych domach. Gotowali zupę w kwadratowych garnkach i jedli obiad na kwadratowych talerzach. Byli szczęśliwi w swoim kwadratowym życiu i bardzo zdziwieni, gdy w królestwie pojawił się ktoś, kto nie był kwadratowy, lecz trójkątny. Ale to inna bajka, na inny czas...Rozmowa na temat bajki.

- W jakiej krainie rządził król Kwadrat?

- W jakim pałacu mieszkał król?

- Co w pałacu było w kształcie kwadratu?

- Co mieszkańcy Kwadratowego Królestwa mieli w kształcie kwadratu?

3. „Gdzie są kwadraty?” – zabawa dydaktyczna.

Dzieci szukają w domu przedmiotów, zabawek, klocków, które mają kwadratowe ścianki.


4. „W świecie figur geometrycznych” – ćwiczenia gimnastyczne

Dzieci dostają woreczek gimnastyczny i hula- hop, następnie wykonują ćwiczenia:
- stojąc w rozkroku, woreczek w obu dłoniach ramiona w górze – dziecko wykonuje skłon tułowia dotykając woreczkiem krawędzi hula – hop, wyprost tułowia, powtarzamy 10 razy rodzic głośno liczy,

- siad rozkroczny- stopy dotykają hula – hop, ramiona w górze w dłoniach trzymany woreczek, dziecko wykonuje skłon tułowia w przód dotykając woreczkiem krawędzi hula – hop, powtarzamy 10 razy rodzic głośno liczy,

- siad ugięty woreczek między stopami, dzieci chwytają stopami woreczek i przekładają do środka hula – hop, następnie chwytają woreczek stopami i przekładają woreczek na zewnątrz hula – hop, powtarzamy 10 razy,

- ćwiczenie jak wyżej tylko pracują palce stóp prawa stopa wkłada woreczek do hula – hop lewa wyciąga i odwrotnie,

- woreczki leżą w środku hula – hop, palce stóp oparte o brzeg hula – hop, pracując palcami u stóp przesuwamy hula – hop po podłodze tak, żeby zatoczyło kółko w lewą stronę, potem w prawa stronę, powtarzamy po 3 razy.

Bartka prace

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

 

POMYSŁY NA PIĄTEK 17 KWIETNIA


1. WIEJSKIE ZWIERZĘTA - rozwiązywanie zagadek
Poproś kogoś dorosłego aby ci przeczytał zagadki, a ty pomyśl i odpowiedz co to jest, a właściwie kto to jest?
 
Mam nadzieję, że wszystkim się udało.

2.  Obejrzycie drugą cześć filmu "Zwierzęta na wsi"
 
https://www.youtube.com/watch?v=CpcmvJTO5G4&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3RCop_LQnST5Cfj8cR94USRuBwwNX0hl-ThNvtHVNxmKUmzP27AgJz2gw

Przypomnijcie  teraz gdzie mieszkają poszczególne zwierzęta i co z nich otrzymujemy.
Rodzic pyta : gdzie mieszka krowa, co nam daje? ,   gdzie mieszka owca, co nam daje?,  itd.
   
3. Słuchanie wiersza „Tylko nic nie mówcie krowie” Haliny Szayerowej
  Nabiał - produkt smaczny, zdrowy
Dostajemy go od krowy
Tylko nic nie mówcie krowie
Jak się krowa o tym dowie,
to się jej przewróci w głowie
i gotowa narozrabiać
I przestanie nabiał dawać,
czyli: masło mleko sery
i śmietanę na desery!
No i jajka. Co ja baję?
Przecież jajka kura daje.
Tylko nic nie mówcie kurze!
Niech je daje jak najdłużej!
Bo jak o tym się rozgłosi...
to przestanie jajka znosić!
   
O jakim zwierzęciu był wiersz?
Co daje nam krowa?
Co to jest nabiał?
      
 
"Gdzie się ukryło mleko?" - dziecko wymienia produkty wykonane z mleka .

4. ZDROWA KANAPKA
Do wykonania kanapki potrzebne będą produkty, które znajdziecie w domu, w lodówce. Ale postarajcie się aby nie była to zwykła kanapka, którą zjadamy na co dzień, tylko wyjątkowa. Postarajcie się, aby znalazły się na niej produkty bardzo zdrowe.
 
 
   
5. Do uzupełnienia w  wolnej chwili
W miarę możliwości do wydrukowania strony: 72, 73, 74, 75
https://drive.google.com/open?id=1TZsPXWf4GpEgSetMs7_B7ER2hhfz3TcN      

Czwartek


1. Historia Siwka – aktywne słuchanie.

Oto Siwek, mały źrebak, który zgubił swoją mamę. Błąka się już pół dnia i wciąż nie może jej znaleźć. Jest mu bardzo smutno i źle. Tęskni za domem. Kiedy tak przemierza gospodarstwo, spotyka… (rodzic wyjmuje jedną z sylwet, np. owcę) owcę.

– Czy ty jesteś moją mamą? – pyta Siwek, lecz owca zaprzecza.

– Jestem owcą, a moje dzieci to małe jagnięta. Można nas znaleźć w zagrodzie. Nie, nie jestem twoją mamą.

Siwek idzie zatem dalej. Na swojej drodze widzi… (rodzic losuje kolejne zwierzę, nazywa je i odgrywa podobny dialog, a wybrane dziecko znajduje dla niego miejsce obok swojego dziecka; w ten sam sposób zostają wyciągnięte i przyporządkowane pozostałe zwierzęta z kopert). Siwek jest bardzo przygnębiony. Głodny i nieszczęśliwy dociera do stajni, gdzie na powitanie wybiega jego mama – klacz (rodzic wyjmuje obrazek klaczy).

– Synku! – woła klacz. – Gdzieś ty był? Szukam cię po całym gospodarstwie! Siwek wreszcie jest szczęśliwy. Znalazł swoją mamę. Wtula swój łebek w jej sierść i czuje się bezpieczny (dziecko mocuje obrazek klaczy i źrebaka).
2. Rodziny zwierząt – zabawa dydaktyczna.

Rodzic na dywanie rozkłada wymieszane obrazki zwierząt. Dziecko wybiera obrazki zwierząt jednego gatunku i nazywa je. Przedszkolak z rodzicem ustala, gdzie dana rodzina zwierząt mieszka (obora, stajnia, zagroda, kurnik itp.). W ten sam sposób zostają posegregowane pozostałe obrazki.


3. „Wiejskie zwierzęta”- zabawa matematyczna. Rodzice drukują obrazki zwierząt (można np. narysować zwierzęta i wyciąć) oraz znaki +, -, , =.

Rodzic układa treści zadań do obrazków Np.

- połóż 2 kurczaki, dodaj jeszcze 2, ile jest kurczaczków?

- czego jest więcej królików czy kur? (np. po lewej stronie obrazki królików po prawej kur, pośrodku trzeba położyć znak mniejszości lub większości)

Treści można układać dowolnie wg. Kreatywności rodzica:)
4. „Poranek na wsi” – opowieść słowno-ruchowa.

Dzieci kładą się na dywanie zwinięte w kłębek, po czym naśladują ruchy.

Noc bardzo szybko minęła i zaczęło świtać. Całe gospodarstwo powoli budziło się do życia (dzieci powoli się przeciągają).

Jako pierwszy wstał pies Mars i wesoło merdając ogonem,zaczął biegać po podwórzu (poruszają się na czworakach).

Jego głośne szczekanie obudziło kota Puszka, który przeciągnął się mocno jeden raz (wykonują koci grzbiet),

potem drugi (powtarzają ćwiczenie),

po czym ziewnął głośno (ziewają) i wyjrzał na zewnątrz. Nim zdążył cokolwiek powiedzieć, ujrzał spacerujące po podwórzu kury (kładą ręce na biodrach i poruszają się, obciągając palce stóp),

które od czasu do czasu grzebały w ziemi w poszukiwaniu ziaren i robaczków (pocierają o dywan raz jedną nogą, raz drugą).

Tuż za nimi na powitanie dnia wyszły gąski, które szły jedna za drugą, śmiesznie poruszając kuperkami i wyginając długą szyję raz w prawo, raz w lewo (idą jeden za drugim, od czasu do czasu przykucając, poruszają głową w prawo i lewo).

A kiedy dotarły do stawu, wskoczyły doń zadowolone (zatrzymują się i podskakują). Nawet krowa Aniela zdążyła się obudzić. Leniwie pokręciła mordą i oblizała się wielkim językiem (oblizują się, poruszając językiem raz w jedną, raz w drugą stronę).

Zaraz ruszyła zjeść trochę siana, nim ubiegną ją baranki, które już podskakiwały, pędząc w stronę żłobu (podskakują).

Tak, chyba całe podwórko już się obudziło. Ale… Zaraz, zaraz! A gdzie jest kogut?! (przykładają dłoń do czoła i rozglądają się).

Jest w kurniku! Biedaczek zaspał! (łapią się za głowę).

To może pozwólmy mu dziś dłużej pospać. Nie budźmy go (kładą palec na ustach i siadają na dywanie).

NOWE WIADOMOŚCI OD DZIECI


                 
Amelka
   
 
Kinga
     
Bartek
   
Leon
       

POMYSŁY NA ŚRODĘ 15 KWIETNIA


1. ROZPOZNAJEMY ZWIERZĘTA MIESZKAJĄCE  W WIEJSKIEJ ZAGRODZIE
Poproście rodziców o znalezienie strony :
https://www.youtube.com/watch?v=v4R2rkylrc0&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3wbfZHT-hzQRy__gbu7-WoKZ4-ZcWrqUmNiAHnCWAdDbIZ8B7wen11vXQ
 
Obejrzyjcie film "Zwierzęta na wsi".
A teraz wymieńcie wszystkie zwierzęta, które wystąpiły w filmie.
Zastanówcie się  czy zwierzęta mieszkające na wsi są pożyteczne i dlaczego? Co nam dają poszczególne zwierzęta?
 
2. ZASZYFROWANE WYRAZY
Każdy obrazek to inna litera. Odczytaj szyfr, wpisz odpowiednie litery i narysuj obrazek.
SZYFR-WYRAZY
 
3. Czas na rytmikę. Dźwięki wysokie i niskie w podskokach. 
 
Jak zwykle przygotujcie trochę miejsca, zaproście do zabawy domowników, otwórzcie stronę i zaczynamy.
https://www.youtube.com/watch?v=4YFmTNqTfsU
 
4. OWIECZKA
Kartkę papieru złóż na połowę. Z jednej wytnij jak największe jajko - to będzie brzuch owieczki z drugiej połowy  -  mniejsze jajko - to będzie głowa .

Złóż następną kartkę najpierw na pół i jeszcze raz na pół. Przetnij po zgiętych liniach na cztery paski . Teraz potnij je na krótkie paseczki. Zrobisz z nich nogi oraz wełnę.
 

Każdy paseczek posmaruj klejem na koniuszku i zwiń w pierścień. Wszystkie przyklej po kolei i gęsto na brzuch i kilka na głowę.
 

 
Wytnij uszy i zrób ogonek. Dorysuj oczy, buzię i nosek i zaznacz kopytka.

 
Tak przygotowaną owieczkę możesz nakleić na kartkę w innym kolorze albo, narysować dla niej tło: trawę, obłoki, czy kwietną łąkę.

 

WTOREK


1. "Na wiejskim podwórku" bajka terapeutyczna
Za górami, za lasami, wśród złotych pól i zielonych traw, na pięknej polanie otoczonej dębami znajdowała się zagroda, a na jej skraju małe podwórko, na którym mieszkały zwierzęta. Wśród mieszkańców były czarno-białe krówki, różowe świnki, brodate kózki, żółte kaczuszki, kurki, indyki i milutkie króliki. Życie tam płynęło spokojnie, a zwierzątka żyły w wielkiej przyjaźni. Całe dnie spędzały na zabawach, figlach i psotach. Były dla siebie miłe, dobre i uczynne, często mówiły proszę, przepraszam, dziękuję. Wszystkie zwierzęta bardzo się lubiły i pomagały sobie w trudnych chwilach. Zwierzątka dbały o swój wiejski ogródek, w którym rosły piękne, kolorowe kwiaty. Codziennie troszczyły się o nie, podlewały je, a one odwdzięczały się kolorami, jak tęcza i cudownym zapachem. I tak mijał dzień za dniem, miesiąc za miesiącem… Pewnego dnia stało się coś strasznego. Do zagrody wkradła się ZŁOŚĆ. Niespostrzeżenie zapanowała nad każdym mieszkańcem podwórka. Szeptała zwierzątkom niemiłe słówka, namawiała do kłótni. Od tego czasu na podwórku zapanował bałagan i hałas. Zwierzęta kłóciły się ze sobą – świnki wyzywały kózki, kaczki wyzywały kurki, a koniki podstawiały kopytka owieczkom i rżały ze śmiechu, gdy te przewracały się. Nie myślały o tym, że komuś może stać się krzywda. Zapominały o magicznych słowach. Nie potrafiły już bawić się razem, krzyczały na siebie, hałasowały i przestały uśmiechać się do siebie. Były dla siebie niemiłe, co bardzo cieszyło ZŁOŚĆ. Zwierzątka zapomniały również o swoim ogrodzie, o kwiatkach, pięknych jak tęcza, które powoli stawały się coraz brzydsze i już tak nie pachniały. Wieść o hałaśliwym i skłóconym podwórku rozniosła się po całym świecie i dotarła do dobrej, wiosennej wróżki, która postanowiła pomóc zwaśnionym zwierzętom. Zasmuciła się bardzo ujrzawszy ogródek pełen zwiędniętych kwiatów oraz wykrzywione od złości miny zwierzątek. Czarodziejka prosiła zwierzęta, by zmieniły swoje postępowanie, prosiła ZŁOŚĆ, by ta opuściła wiejskie podwórko i odeszła daleko ,daleko…ale ani zwierzątka, ani ZŁOŚĆ nie słuchały jej. Wtedy wróżka podarowała zwierzętom magiczne pudełko i poprosiła, by złapały w nie ZŁOŚĆ. Zwierzątka bardzo ucieszyły się z prezentu ,ponieważ były już bardzo zmęczone ciągłymi kłótniami. Gdy ZŁOŚĆ spała, złapały ją i włożyły do pudełka. W pudełku Złość zamieniła się w coś miłego i przyjemnego, w coś, co pozwoliło zwierzętom zrozumieć, że o wiele przyjemniejsze jest życie w zgodzie, gdzie nie ma hałasu, kłótni i gdzie panuje przyjaźń… Na wiejskim podwórku znowu zapanował ład i porządek…

2. Rozmowa na temat treści opowiadania. Rodzic pyta dziecko:

- gdzie mieszkały zwierzęta?

- jakie zwierzęta mieszkały w zagrodzie?

- jak zachowywały się zwierzęta?

- co się pewnego dnia stało w zagrodzie?

- jak zaczęły się zachowywać zwierzęta wobec siebie?

- kto pomógł zwierzętom?

- jak myślicie jakąś dziś poznacie literę?
Dzisiaj poznamy kolejną literę, którą jest… Z.
3. Analiza i synteza słuchowa wyrazu „zagroda”.- Wypowiadanie sylab połączone z klaskaniem.

- Wypowiadanie kolejnych głosek wyrazu zagroda.

- Liczenie głosek w wyrazie zagroda.

- Określenie rodzaju głoski Z (spółgłoska).

- Liczenie samogłosek i spółgłosek w wyrazie „zagroda”.

- Podawanie wyrazów z głoską Z:

- Podawanie wyrazów z głoską z w nagłosie (zebra, zupa, zapałki),

- śródgłosie (wazon, koza, lizaki).

- wygłosie (właz, płaz, głaz)
- Prezentacja litery „z” drukowanej małej i wielkiej.
Pokaz litery „z” z alfabetu demonstracyjnego.

- Demonstracja litery „z” pisanej małej i wielkiej – porównanie jej z literą drukowaną.

- Pokaz pisania litery „z, Z” bez liniatury – zwrócenie uwagi na kierunek pisania.

- Omówienie miejsca zapisu litery „z” małej i wielkiej w liniaturze.

- Ćwiczenia ręki przygotowujące do pisania – zaciskanie pięści, prostowanie palców, naśladowanie gry na pianinie, klaskanie.

- Ćwiczenia w pisaniu litery „z, Z” palcem w powietrzu, na dywanie, na blacie stolika.

4. Ćwiczenia w pisaniu litery „z, Z”.