Tygryski

Oddział IV 5,6 – latki
Godziny pracy oddziału: 7.00 – 16.00
Rok szkolny 2017/2018
Prowadzą nauczycielki: Jaworowska-Tokarewicz Honorata, Koszewnik Małgorzata
Pomoc techniczna: Wiśniewska Dorota

Co u nas słychać

Wystawa klocków LEGO


Dziś, zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy na wycieczkę do Galerii Jurowieckiej gdzie odbywa się wystawa klocków LEGO. Zanim obejrzeliśmy wszystkie konstrukcje, mogliśmy sami spróbować sił w tworzeniu budowli z różnego rodzaju klocków.

 

A oto i nasze efekty:

     

Wzięliśmy również udział w mini seansie na temat klocków LEGO.Po długiej zabawie przyszedł czas na oglądanie. Wszystkie konstrukcje były wspaniałe. Oglądaliśmy je w skupieniu i z wielkim zaciekawieniem.


Mikołajkowa fotobudka


Zapraszamy do obejrzenia Mikołajkowych zdjęć :)


„Jestem Eko”, czyli warsztaty Straży Miejskiej


Dziś w naszym przedszkolu po raz kolejny gościliśmy funkcjonariuszy Straży Miejskiej.Tym razem tematem warsztatów była segregacja śmieci i dbałość o nasze środowisko.Dowiedzieliśmy się jak należy segregować odpady, gdzie utylizować leki oraz jak dbać o nasze osiedle, miasto jak i całe środowisko.

 

 


         

Eksperymenty „Wulkan”


Dziś w przedszkolu razem z naszą panią postanowiliśmy obudzić wulkan... Najpierw trzeba było się zastanowić jak to można zrobić...Gdy nasze pomysły okazały się niezbyt trafne, pani Małgosia postanowiła troszeczkę nam pomóc.

Cała zabawa rozpoczęła się od wspólnego farbowania wody na wybrany kolor:

 

Następnie musieliśmy rozpuścić w wodzie niezbędne składniki: w jednej sodę w drugiej kwasek cytrynowy...

 

I do dzieła!

Teraz pozostało tylko wszystko ze sobą połączyć i obudzić wulkan!

 
                   

Wieczór wróżb, czyli Andrzejki


W dniu dzisiejszym odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców z dziećmi. Oczywiście jak to podczas obchodów "Andrzejek" nie zabrakło wróżb i czarów.

W pierwszej kolejności każdy z uczestników musiał pomyśleć życzenie i trafić szczęśliwą monetą do miski z wodą, komu się udało ma pewność, że życzenie się spełni...Następnie odbywały się różnego rodzaju zadania i konkurencje, wróżące nam wszystkim przyszłość.

 
 
 

Pomiędzy wróżeniem odbyło się kilka tańców i zabaw Andrzejkowych, w których chętnie uczestniczyły nie tylko dzieci ale i nasi rodzice.


Konkurs piosenki o misiu


Hip, Hip, Huraa!

Nasze koleżanki, w dniu 29 listopada pojechały do Przedszkola Samorządowego Nr 85 w Białymstoku na konkurs piosenki o misiu.Wystąpiły dwa zespoły, w składzie:

I. Patrycja Wojtach i Zuzanna Zielińska z piosenką - Tulinki "Mały miś"II. Aleksandra Kurza, Aleksandra Bierko, Wiktoria Bachmura oraz Patrycja Dziekońska z piosenką - Czerwone Gitary "Pluszowe niedźwiadki".Dziewczynki pięknie reprezentowały naszą grupę oraz całe przedszkole i ku naszemu wielkiemu zaskoczeniu, obydwa zespoły zdobyły nagrody!Gratulujemy zdobycia II oraz III miejsca naszym zespołom!

 

RETRO KINO BAMBINO

29.11.2017 r., nasze przedszkolaki już po raz drugi miały możliwość   obejrzeć pokaz filmowy w RETRO KINO BAMBINO pt."Reksio". Aby wejść na sale kinową dzieci musiały okazać bilet wstępu. Nasze Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem  śledziły przygody dzielnego pieska Reksia.

Misiowa Fotobudka

A to kolejna atrakcja z okazji Dnia Pluszowego Misia. Pani Honoratka powiedziała, że będziemy robić "Misiowe" zdjęcia. Ciekawe czy mnie poznacie?


Obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia

Dziś w przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Popołudniu poszliśmy z naszą panią Honoratką do Sówek, gdzie wspólnie się bawiliśmy. Przyszły też Smerfy pobawić się z nami. Najpierw oglądaliśmy prezentację o znanych i nieznanych misiach, potem graliśmy w różne gry, obejrzeliśmy bajkę "Troskliwe Misie" i wspólnie tańczyliśmy. Tego dnia było mnóstwo atrakcji w naszym przedszkolu.

Zajęcia z tabletami w Technosowie,22.11.2017 r.

To nie był koniec atrakcji podczas tej jednej wycieczki. Na koniec poszliśmy do kolejnej sali, gdzie Pan Dyrektor wyjaśnił nam jakie gry są dla nas dobre i dlaczego. Później mogliśmy pograć w te "dobre" gry, m.in. leczyliśmy krokodyla, który był bardzo chory oraz graliśmy na pianinie.

Zajęcia z logarytmiki w Technosowie, 22.11.2017 r.

Na tej wycieczce oprócz zajęć z programowania i robotyki uczestniczyliśmy też w innych zajęciach. Bawiliśmy się z inną przy muzyce i nie tylko. Bardzo nam się te zajęcia podobały. Było bardzo wesoło.


Zajęcia z programowania i robotyki w Technosowie 22.11.2017 r.

Nasze pani znów nas zabrały na ciekawą wycieczkę. Pojechaliśmy do szkoły, w której braliśmy udział w bardzo fajnych zajęciach. Dostaliśmy klocki Lego i tablety, na których była wyświetlana instrukcja, jak mamy zrobić żabę.  


Zbudowanie jej zajęło nam trochę czasu i nie obyło się też bez pomocy Pani. Gdy już wszystko zrobiliśmy, uczyliśmy się jak sprawić, żeby nasza żabka się ruszała. Mamo i tato! Ona naprawdę zaczęła skakać! My tylko przyciskaliśmy odpowiednie przyciski na tablecie.14.11.2017 r Wycieczka do Empik School

We wtorek pojechaliśmy na wycieczkę do Empik School. Zaprosiła nas tam mama Wiktorii. Było bardzo fajnie. Podzieliliśmy się na dwie grupy, w których braliśmy udział w zajęciach z języka angielskiego.Spisaliśmy się świetnie i w nagrodę dostaliśmy mnóstwo prezentów. Na koniec mama Wiktorii pokazała nam jeszcze, gdzie pracuje i opowiedziała, czym się zajmuje. Na pewno będziemy mile wspominać tą wycieczkę przez długi czas.  

„Cała Polska czyta dzieciom”

Dnia 24.11 nasze przedszkole odwiedziła Pani z oddziału "Książnicy Podlaskiej". Dzieci z grupy "Smerfy" i "Tygryski" wysłuchały bajki .

22 Listopada – Dzień Kredki


Dziś w naszej grupie świętowaliśmy Dzień Kredki. Z okazji tego nietypowego święta wzięliśmy udział w ciekawych zabawach przygotowanych przez Panią Małgosię. Najpierw jednak grupa została podzielona na 4 zespoły: żółty, czerwony, niebieski i zielony. Pierwszą konkurencją było ułożenie kredek w kolejności od najmniejszej do największej i wbrew pozorom było to bardzo trudne zadanie.Następną konkurencją było poruszanie się w rytm piosenki "Kolorowe kredki" i zebranie jak największej ilości rzeczy w kolorze grupy. To zadanie poszło nam znacznie szybciej.Po krótkich tańcach zabraliśmy się za temperowanie kredek.Ostatnią konkurencją było odnalezienie ukrytych kredek i wspólne ułożenie napisu "Dzień Kredki".

  

Na koniec cała grupa otrzymała dyplom, a każde z dzieci medal za udział w zabawach.

 

Gratulacje!


Kolejna nasza koleżanka zdobyła wyróżnienie w konkursie plastycznym, tym razem była to Patrycja Wojtach. Stworzyła ona pracę na konkurs pt. "Jesień w moim mieście" organizowaną przez jedno z białostockich przedszkoli.

 

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!!
 

Zajęcia z programowania – wizyta Photona


15 listopada przybył do naszej grupy niezwykły gość, na imię miał Photon i był robotem. Każdy z nas miał możliwość wydawać mu polecenia i poruszać nim przy pomocy tabletu.

 

Następnie Pan instruktor stworzył nam tor, który Photon miał pokonać, oczywiście z naszą pomocą. Zakodowaliśmy w pamięci robota (czyli w aplikacji na tablecie) polecenia, które po naciśnięciu pola "start" on dokładnie wykonywał.Czasami, żeby robot poruszył się dalej trzeba było go do tego zachęcić na przykład głaskając po głowie...Na koniec podziękowaliśmy serdecznie instruktorowi z Wydawnictwa Mac za to, że nas odwiedził z Photonem.


Narodowe Święto Niepodległości


Mamo, tato dzisiaj rozmawialiśmy w przedszkolu o 11 listopada - Narodowym Święcie Niepodległości.Poznaliśmy marszałka Józefa Piłsudskiego, jego psa o imieniu "Pies", konia o imieniu "Kasztanek", ale co najważniejsze poznaliśmy historię odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Z tej okazji postanowiliśmy uczcić pamięć bohaterów i stworzyć plakat oddający im hołd.

  

Oto nasze dzieło:


   

Tęczowe jeżyki

Mamo! Tato!


Dzisiaj pani Honoratka przyszła do nas do sali z wielką miską!


Już myśleliśmy, że będziemy coś gotować, ale nie. Zamiast gotowania zrobiliśmy coś innego- taką masę z mąki, wody i soli. Pani powiedziała, że to się nazywa masa solna. Najpierw trochę ją ugniataliśmy i pobawiliśmy się nią, a potem pani powiedziała, że zrobimy z niej jeżyki. Żeby nie były takie szare i smutne jak pogoda za oknem, postanowiliśmy pomalować im igiełki na kolorowo.


A oto efekty naszej pracy:


26.10.2017 r. Zajęcia pokazowe z Akademii Szybkiego Liczenia MENAR

Dzisiaj odwiedziła nas pani z Akademii Szybkiego liczenia MENAR i pokazywała nam takie ogromne liczydło, które nazywało się Abakus.
Niby przypominało nasze liczydła, wiesz, te które mamy w domu tylko, że one były takie trochę magiczne. Każdy koralik oznaczał coś innego. Uczyliśmy się, jak za pomocą takiego liczydła można nauczyć się szybko liczyć.

Trochę ciężko nam było na początku zrozumieć zasady takiego liczenia, ale że jesteśmy bardzo mądrzy to szybko załapaliśmy o co chodzi i potrafimy na nim zaznaczyć nawet bardzo duże liczby.

Retro Kino Bambino

                 Mamo! Tato! W naszym przedszkolu tyle się dzieje!

Byliśmy w prawie prawdziwym kinie! Były nawet prawdziwe bilety, które każdy musiał mieć! Nawet panie z przedszkola i Pani Dyrektor! Wszystkie bilety sprawdzał pan bileter, a tak naprawdę to był nasz pan Mariusz. Oglądaliśmy taką bajkę pt. „Krecik”, ciekawe czy ją znacie…

 

Bardzo mi się podobało, bo to była taka śmieszna bajka.. Nie mogę się doczekać następnego kina, bo pani nam mówiła, że jeszcze będzie ;)

18.10.2017r. Przedstawienie „Szewczyk Dratewka na planie filmowym”

Wczoraj byliśmy na wycieczce a dzisiaj w przedszkolu znów czekały nas atrakcje! Pojechaliśmy na przedstawienie Szewczyku Dratewce i nawet byliśmy prawdziwymi aktorami! Było super! Pojechaliśmy tam autokarem! Na miejscu było bardzo dużo dzieci z różnych przedszkoli, a gdy już weszliśmy na salę, nasza pani dała nam takie specjalne bilety, dzięki którym mogliśmy wziąć udział w filmie.
Bardzo nam się podobała ta wycieczka, a niedługo będziemy mogli obejrzeć film z nami w roli głównej! Na pewno drodzy Rodzice Wam się tym pochwalę…

17.10. 2017r. Wycieczka do centrum Białegostoku

Mamo i Tato! Nasze panie zabrały nas na wycieczkę do centrum Białegostoku. Najpierw długo jechaliśmy autobusem nr 24. Potem przeszliśmy przez taki park i już wiedzieliśmy, gdzie jesteśmy! Byliśmy tu na wakacjach! Były tam takie małe fontanny, a nasza pani powiedział, że ten budynek, co obok nich stoi to jest Teatr Dramatyczny i tam są przedstawienia dla dorosłych, ale też dla dzieci.
   
Przechodziliśmy też obok budki, w której kiedyś kupowaliście mi lody. Potem skręciliśmy i pani zaprowadzała nas do takiego Pomnika Praczek. Tam było dużo kaczek i wiecie, co? One wcale od nas nie uciekły, bo byliśmy bardzo cicho!
   
Przechodziliśmy też obok taj kolorowej fontanny, która wtedy już nie była wcale kolorowa. Potem poszliśmy do Pałacu Branickich. Nasza pani powiedziała, że teraz jest tam szkoła dla lekarzy i nazywa się Uniwersytet Medyczny. Przy Pałacu Branickich oglądaliśmy posągi i dywany z roślin, a także altanę. Później widzieliśmy też takiego pana, który trzyma na ramionach całą Ziemię! Nazywał się Atlas i był ogromny!
     
Potem poszliśmy w kierunku Kościoła Farnego i widzieliśmy też Ratusz.
   
Gdy dotarliśmy na przystanek, to byliśmy już bardzo zmęczeni.
 

Gratulacje !!!


Gratulacje naszej koleżance z grupy - Zuzi Zielińskiej za zdobycie wyróżnienia:

 

W konkursie plastycznym "Człowiek idący za słowem, człowiek pragnący kościoła".Życzymy dalszych sukcesów ! :)

Przedstawienie Teatru Karuzela „Zajączek”


W dniu dzisiejszym wszystkie przedszkolaki zebrały się w sali najstarszej grupy „Sówki” aby obejrzeć przedstawienie.

  

Głównymi bohaterami bajki byli: zajączek i niegrzeczny lis. Młode zwierzęta postanowiły ścigać się, który z nich pierwszy dotrze do szkoły. I tak niegrzeczny lis łamał wszystkie przepisy ruchu drogowego, wchodził na czerwonym świetle, biegał przez pasy, nic nie robił sobie ze znaków drogowych aż wreszcie prawie spowodował wypadek i dostał mandat od policjanta.

 

A zajączek uczył się przepisów ruchu drogowego od wujka żółwia.Dzieci razem z bohaterami miały okazję przypomnieć sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, zarówno jako pieszy jak i kierowca.


Audycja muzyczna

We wtorek 10 października do naszego przedszkola przyjechali muzycy z Filharmonii Podlaskiej. Dzieci uczestniczyły w audycji muzycznej pt. „O smutnym molu i wesołym durze”.

  Przedszkolaki z zapartym tchem śledziły perypetie mola i dura.

Na straganie w dzień targowy, takie słyszy się rozmowy…


Dziś byliśmy gośćmi w grupie PROMYCZKI. Specjalnie dla nas Pani Ania – wychowawca tej grupy przygotowała przedstawienie na podstawie wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”.Ale to było widowisko! Kukiełkami były prawdziwe warzywa...Przedstawienie oglądaliśmy z wielkim zainteresowaniem.A na koniec zajęć zatańczyliśmy z Paniami warzywny taniec.


Wizyta gościa z Książnicy Podlaskiej


06 października nasze przedszkole odwiedziła bardzo miła Pani, która jest pracownikiem Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego, Filia Nr 4.

Przyszła specjalnie po to by przeczytać wszystkim dzieciom bajki, które przyniosła nam z biblioteki, w której pracuje.I tak opowiadała o przygodach nietypowego tygryska, o różnych kształtach, i wspólnie z nami odpowiadała na pytanie niesfornego chłopca: „Coo?”My oczywiście słuchaliśmy z ogromnym zaciekawieniem...

 

Dziękujemy bardzo za miło spędzony czas!


Owocowe witaminy :)


Każdy Tygrys Ci to powie, że owoce to jest samo zdrowie! Dlatego właśnie dziś 3 października wszystkie dzieci z naszej grupy przyniosły do przedszkola słodkie witaminki do stworzenia pysznego jogurtu oraz sałatki owocowej.Zanim jednak wzięliśmy się za krojenie składników musieliśmy wszystko przygotować. Najważniejsze to oczywiście umyć dokładnie owoce...…  i ręce.I do pracy! Kroimy!I do miski!W ten oto sposób wszystkie owoce zostały pokrojone.Pani Małgosia wszystko pięknie wymieszała i część składników włożyła do wielkiego dzbanka od blendera, który na turbo obrotach szybko stworzył nam pyszny i zdrowy jogurt owocowy... Do miski dodaliśmy pyszny sok z ananasa oraz jogurt naturalny. I sałatka też gotowa! A więc teraz nie pozostało nic innego jak życzyć nam smacznego! :)


Zajęcia z Bricks 4 Kids

We środę (27.09.2017 r.) odwiedziły nas bardzo miłe Panie z Bricks 4 Kids. Najpierw pokazały nam taką fajną prezentację i były tam różne piramidy.

Wszyscy popisaliśmy się swoją wiedzą, gdyż większość z nich rozpoznaliśmy i całkiem dużo wiedzieliśmy na ich temat, a czego nie wiedzieliśmy to Panie nam dopowiedziały. Potem podzieliliśmy się na dwuosobowe grupki i dostaliśmy kolorowe klocki Lego i instrukcję, jak należy zbudować piramidę.

No i przystąpiliśmy do pracy jednym szło lepiej innym nieco gorzej, ale bawiliśmy się świetnie, co widać po efektach naszej pracy.

Na pewno długo będziemy pamiętać te zajęcia, bo były po prostu super!

Spacer na pocztę


Dziś podczas zajęć każdy z nas przygotował własną kopertę, znaczek oraz piękny kolorowy list do kolegi lub koleżanki.Naszym celem było wysłanie tych wszystkich listów. Wybraliśmy się więc spacerkiem na pobliską pocztę.Nasze listy wrzuciliśmy do wielkiej czerwonej skrzynki.Następnie weszliśmy do środka, aby obejrzeć pocztę. Przywitał nas bardzo miło pracownik jednego z okienek. Dowiedzieliśmy się, że oprócz wysyłania listów na poczcie możemy również wysyłać paczki lub pieniądze, kupić różne przybory szkolne lub książki, opłacić rachunki (w sumie nie my, ale nasi rodzice), a nawet ubezpieczyć samochód czy też dom.Bogaci w nową wiedzę oraz doświadczenia wróciliśmy do przedszkola i czekamy na przyjście naszych listów...

Autochodzik, czyli jestem bezpieczny na drodze!

Mamo! Tato! Jak w tym naszym przedszkolu jest ciekawie!
Dziś odwiedziły nas dwie funkcjonariuszki Straży Miejskiej.

Celem spotkania było przygotowanie nas – małych uczestników ruchu drogowego – do samodzielności na drodze. Nie skończyło się jednak na zwykłej rozmowie, pokazaniu znaków i utrwaleniu zasad...

My w ruchu drogowym uczestniczyliśmy! Każdy z nas miał możliwość wcielenia się w inną rolę. Byliśmy policjantem lub pieszymi...

Kierowcami samochodów...

Kierowcą i pasażerami autobusu...

Nawet pracownikiem stacji benzynowej.

Najważniejsze było przestrzeganie przepisów, znaków drogowych i oczywiście NASZE BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE!

Wycieczka do Miasteczka Ruchu Drogowego

22 września wybraliśmy się na wycieczkę do Miasteczka Ruchu Drogowego przy Szkole Podstawowej Nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku.

Na miejscu powitał nas Pan instruktor, który opowiedział kilka słów o przepisach ruchu drogowego i bezpieczeństwie na drodze.

Później wraz z naszymi Paniami przeszliśmy całe miasteczko, przypomnieliśmy sobie jak wyglądają niektóre znaki, a kilka z nich dopiero poznaliśmy.
 
Po zakończeniu oglądania każdy z nas stał się kierowcą samochodu lub pieszym i poruszaliśmy się samodzielnie po drodze.

To był wspaniały dzień.
:)

Cała Polska Czyta Dzieciom

Dziś odwiedziły nas dwie starsze koleżanki. Siostra Amelki – Julka i jej przyjaciółka Gosia. Dziewczyny przeczytały nam naszą ulubioną bajkę o przygodach Detektywa Zagadki.
  
Po wspólnym czytaniu dziewczyny zostały z nami troszeczkę dłużej i wszyscy razem bawiliśmy się w naszej sali.

Dziękujemy Wam bardzo za wizytę!
 I oczywiście zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.
:)

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

Mamo! Tato! A czy Wy wiecie, że 20 września jest Dzień Przedszkolaka? Z okazji Święta wszystkich przedszkolaków nasza pani zabrała nas do grupy Sówek, a tam czekały na nas różne atrakcje: śpiewaliśmy hymn przedszkolaka, nasza grupa przygotowała nawet piosenkę specjalną.
Były konkursy...
 
i tańce...
    
 Gdy już się trochę zmęczyliśmy to nasze panie włączyły nam super bajkę o przyjaźni: „My little Ponny”. I wiecie co? Myślę, że nawet chłopakom się podobała ta bajka, bo byli grzeczni i uważnie oglądali. Potem wróciliśmy do naszej sali. Tam czekała na nas jeszcze jedna niespodzianka. Nasza pani wręczyła nam medale Spuperprzedszkolaka (bo, że jesteśmy super to chyba nikomu nie musimy mówić)!
 
A po obiedzie na deser były jeszcze cukierki! I wspólnie zaprojektowaliśmy plakat z okazji Dnia Przedszkolaka.
Ależ fajny był ten dzień w przedszkolu.

Pierwsze dni w grupie Tygrysków

To jest nasza grupa. Jesteśmy Tygryskami i jak typowe Tygryski lubimy wspólnie bawić się i brykać.

Nasze pierwsze dni w przedszkolu upłynęły nam niezwykle pracowicie. Zwiedziliśmy nasze „nowe- stare” przedszkole, ułożyliśmy wspólnie z naszą panią kodeks grupowy i podpisaliśmy go naszymi dłońmi.
Bawiliśmy się listkami z papieru dmuchając na nie tak żeby nie uciekły.
Budowaliśmy też wspólnie najwyższe wieże, jakie tylko się dało zbudować, choć niestety nie było łatwo je utrzymać…
     
Fajnie jest nam razem w przedszkolu po wakacjach.