Tygryski

Oddział V 5 – latki
Godziny pracy oddziału: 7.00 – 16.00
Rok szkolny 2018/2019
Prowadzą nauczycielki: p. Suska A., p. Szczęsnowicz P.
Pomoc techniczna: p. Roszczenko H.

Co u nas słychać

Jak powstaje tęcza?

"Tygryski" dowiedziały się jak powstaje tęcza, samodzielnie ją tworzyły, po czym mogły spróbować jak smakuje "Skittlesowa tęcza" :) .

WESOŁA LUDWICZKA – TEATRZYK W WYKONANIU TYGRYSKÓW

Tygryski postanowiły samodzielnie wykonać sylwety do przedstawienia o Wesołej Ludwiczce. Potem była świetna zabawa, każdy chciał zaprezentować się jak najlepiej przedstawiając swoją postać.  

TYDZIEŃ BAJEK POLSKICH

Nasza grupa brała udział w ogólnopolskim projekcie "Tydzień bajek polskich". Jego głównym celem jest zainteresowanie dzieci bajkami naszego dzieciństwa, które są niezwykle piękne i każda z nich ma w sobie pewien przekaz. Dzieci poznawały Misia Uszatka, Reksia, Koziołka Matołka oraz Bolka i Lolka. Na koniec stworzyły swoją własną bajkę pt. "Przygody Gąsieniczki Podróżniczki", która na naszej stronie ukaże się niebawem.  
                                                                                        

DZIEŃ KOBIET

Nasi chłopcy okazali się bardzo szarmanccy i złożyli dziewczynkom życzenia obdarowując je kwiatami i słodyczami.
 

NASZA LAUREATKA

Gratulacje  za  zdobycie 3 miejsca w XI Mistrzostwach Miasta do lat 7 w szachach szybkich.
 

CZAS NA SZTUKĘ WSPÓŁCZESNĄ

Na naszych zajęciach z wykorzystaniem programu Paint gościła Pani Dyrektor. Dzieci samodzielnie wykonały obrazy, chociaż robiły to pierwszy raz w życiu.    

DZIŚ BYLIŚMY RZEŹBIARZAMI

Trochę masy solnej i już można zaczynać tworzyć. Pomysły były różne, co widać niżej.

ŚNIEŻNE DOMINO


Śnieżynka do śnieżynki - to wcale nie jest takie proste.

BABCIU, DZIADKU ŻYJ STO LAT!!!!!!!!!!


Najpierw Jasełka, potem życzenia, upominki, słodkie całuski i na koniec uczta!
               

WYPIEKI ŚWIĄTECZNE CZAS ZACZĄĆ


Tym razem w tygryskowej kuchni, powstawały pyszne, pachnące ciasteczka. Mniam!
 

Choinka, choinka

"Tygryski" udały się na wycieczkę do centrum Białegostoku i zaśpiewały tam piosenkę dla choinki :).  

W MUZEUM WOJSKA PO RAZ DRUGI – KRÓL I JEGO ORSZAK

                                                 

UKŁADAMY KOMPOZYCJE Z FIGUR GEOMETRYCZNYCH


Klocki Dienesa to doskonała okazja do utrwalenia wyglądu i nazw figur geometrycznych, stosowania pojęć duży - mały, gruby -  cienki oraz do rozwijania inwencji twórczej. Dzieci doskonale bawiły się, współpracując przy  tworzeniu różnorodnych  obrazów.
 

SPOTKANIE Z LISTONOSZEM

  Tygryski spotkały się z panią listonosz, dowiedziały się o jej pracy a potem chętnie wykorzystały zdobyte wiadomości w swojej zabawie "Na poczcie".

Dzień Pluszowego Misia

Tak obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Nie zabrakło tańców ani konkursów, czyli dobrej zabawy z najlepszymi przyjaciółmi wszystkich dzieci- Misiami.


Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

20 listopada dzieci uczęszczające do grupy "Tygryski" obchodziły Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W tym dniu przedszkolaki dowiedziały się jakie mają prawa, następnie wykonały księgę praw dziecka. .

Dzień życzliwości

21 Listopada"Tygryski" obchodziły "Dzień życzliwości". Przedszkolaki tworzyły sieć życzliwości. Dzieci dowiedziały się co to znaczy być życzliwym, kształtowały otwartą postawę  w kontaktach międzyludzkich.

SPOTKANIE Z ŻOŁNIERZEM


Kolejnym zawodem, który poznajemy jest zawód żołnierza. Pan Mariusz bardzo ciekawie opowiadał nam o sprzęcie, który każdy żołnierz musi nosić ze sobą w ogromnym i bardzo ciężkim plecaku. Dużym zainteresowaniem cieszyły się maski tlenowe, wojskowa apteczka, sam mundur no i oczywiście broń (atrapa). Dzieci dowiedziały się, że aby zostać żołnierzem trzeba być sprawnym fizycznie, trzeba dużo ćwiczyć, pić mleko i jeść owoce i warzywa. Niektóre tygrysy postanowiły przygotowywać się już od teraz.
   

Dzień postaci z bajek

Dzieci uczęszczające do grupy "Tygryski" i "Sówki" obchodziły "Dzień postaci z bajek". Przedszkolaki wzbogacały wiedzę  o bohaterach literatury dziecięcej oraz integrowały się z rówieśnikami podczas wspólnej zabaw.  

POZNAJEMY PRACĘ KOSMETYCZKI


Naszym gościem była mama Jasia, która jest kosmetyczką. Opowiadała nam o swojej pracy, pokazywała ciekawe przedmioty, którymi na co dzień posługuje się w gabinecie kosmetycznym. Tygryski przymierzały maseczki, rękawiczki, oglądały sztuczne paznokcie, pędzelki do makijażu a potem  wykonywały masażyk ręki. Dziewczynki otrzymały przepiękne naklejane kolczyki a chłopcy ozdabiali super auta. Dzieci były bardzo zadowolone a ich wiedza wzbogacona o nowe wiadomości.

POZNAJEMY PRACĘ KUCHARKI C.D.

Wybraliśmy się na wycieczkę do przedszkolnej kuchni. Panie kucharki oprowadziły nas po najmniejszych  zakamarkach i zobaczyliśmy wszystko co się tylko dało. Tygrysy obejrzały różne sprzęty kuchenne, które nieraz różniły się od tych domowych, zarówno kształtem jak i wielkością. Bardzo ciekawskie przedszkolaki zajrzały nawet do zmywalni i spiżarni. Najbardziej podobała się chochla do zupy która była nie tylko wielka ale i ciężka. Dowiedzieliśmy się że waży 1 kg. Było super!!!! Kilka osób zdeklarowało się, że zostanie kucharzami.  

NASZE SMACZNE KANAPKI


Chleb upiekł się znakomicie.  Pozostało tylko własnoręcznie przygotować kanapki i w końcu spróbować naszego wypieku. Każdy pracował z wielkim zapałem a śniadanie było najlepsze ze wszystkich w przedszkolu. Mniam!!!!!!

ŚWIATOWY DZIEŃ CHLEBA

Tygrysy podjęły wyzwanie i już po godzinie ciężkiej i wytężonej pracy ciasto znalazło się w foremkach. Jeszcze tylko siup do pieca i chlebek gotowy. Mniam !!!!  

POZNAJEMY ZAWODY – KUCHARKA

Dzisiaj w przedszkolu  odwiedziła nas pani kucharka. Opowiadała o ciężkiej i bardzo odpowiedzialnej pracy, jaką ma w przedszkolnej kuchni. Musi przecież nakarmić wszystkie dzieci. Pani Basia razem z dziećmi przypomniała jak się gotuje zupę. Tygrysy stwierdziły, że wszystkie posiłki są smaczne i przyrzekły, że od dzisiaj postarają się zjadać wszystko.

BIAŁYSTOK JEST PIĘKNY

Tygryski wybrały się na wycieczkę do centrum miasta. Oglądały  między innymi: Teatr im. Aleksandra Węgierki, Pałac Branickich, Kościół Farny, Planty, pomniki Św. Jana Pawła II, Księdza Jerzego Popiełuszki i Józefa Piłsudskiego. Wycieczka się udała, chociaż wszędzie trzeba było chodzić piechotą i starszaki były bardzo zmęczone. Pełne wrażeń wróciły do przedszkola.

SZYSZKI DOBRE NA DŁUGIE POPOŁUDNIE


Czy  duże, czy małe wszystkie doskonałe do stworzenia szyszkowego stworka - potworka.

Akcja edukacyjna „Wyraźni na drodze”

Dzieci uczęszczające do grupy V "Tygryski" brały udział  w akcji edukacyjnej "Wyraźni na drodze". Przedszkolaki utrwaliły podstawowe zasady i przepisy ruchu drogowego oraz dowiedziały się jak prawidłowo korzystać z odblasków.

BIAŁO -CZERWONI ZAWODY SPORTOWE Z OKAZJI DNIA PRZEDSZKOLAKA

  Tygryski przygotowały własne plakaty symbolizujące polskiego przedszkolaka i w pięknych biało-czerwonych strojach wyruszyły na plac przedszkolny, gdzie uczestniczyły w zawodach. Relacja w zakładce aktualności.  

WYŚLIJ KARTKĘ BOHATEROM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO


We wrześniu Tygrysy biorące udział w Międzynarodowym Projekcie Piękna Nasza Polska Cała samodzielnie przygotowywały kartki powstańcom warszawskim. Ozdabiały je symbolami narodowymi, rysowały kwiaty i  serduszka oraz układały podziękowanie za uratowanie Ojczyzny. Potem wybrały się na pocztę, gdzie wszystkie kartki zostały wysłane.

SAŁATKA WARZYWNA JEST BARDZO ZDROWA


Wybieramy składniki:
pomidor,
ogórek,
cebulka,
papryka,
trochę oleju, soli, cukru i soku z cytryny
i surówka prawie gotowa. Trzeba tylko to wszystko pokroić,  przełożyć do dużej miski, wymieszać i można już jeść. SMACZNEGO!
 

BAWIMY SIĘ W TEATR


"Na starganie w dzień targowy takie słyszy się rozmowy......." tak się wszystkim spodobało, że każdy chciał grać główną rolę.  

WYCIECZKA NA DZIAŁKI


Tygrysy wybrały się na wycieczkę do ogródków działkowych. Podziwiały piękne jesienne kwiaty, warzywa i ostatnie wiszące na drzewach owoce. Dzięki życzliwości działkowców miały możliwość obejrzenia szklarni od środka. Wielkim zdziwieniem okazało się, że krzaki ogórków i pomidorów są dwa razy wyższe od naszych pociech.

Wycieczka na skrzyżowanie

"Tygryski"  wykorzystały zdobytą wiedzą o poruszaniu się w przestrzeni publicznej w praktyce . 

Nauka przechodzenia przez przejście dla pieszych

Dzieci uczęszczające do grupy "Tygryski " poznawały zasady prawidłowego przekraczania jezdni na przejściu bez sygnalizacji świetlnej :).