Czwartek 01.04 – Świąteczne zwyczaje

1.,,Co to święconka? Co w święcące?”

Święconka to tradycyjny element świąt wielkanocnych.  Symbolika produktów związana jest ze zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa oraz nowym życiem, które kojarzy się z wiosną.  Zawiera chleb symbolizujący obfitość i pomyślność. Ma także przypominać o rozmnożeniu chleba przez Jezusa. Wędlina to symbol dobrobytu i ma nawiązywać do baranka zabijanego przez Izraelitów w święto Paschy. Babka drożdżowa lub mazurek wielkanocny to symbol dostatku i okazałości. Korzeń chrzanu symbolizuje gorycz Męki Pańskiej, pokrojony w słupki ma przypominać gwoździe, którymi był przybity Jezus do krzyża. Sól oznacza prawdę i oczyszczenie. W tradycji ludowej uważano, że święcona sól odstrasza złe duchu i nieszczęścia. Czarny pieprz symbolizuje gorzkie zioła. A twaróg zgodność i jedność pomiędzy człowiekiem a budzącą się do życia naturą. Święta wielkanocne nie obędą się również bez jajek. Pisanki symbolizują nowe życie i odrodzenie na wzór zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa.

2.,,Szukanie jajeczek”- Kurka Złotopiórka zgubiła jajka. Pomóż odnaleźć kurce jajka, kieruj się wskazówkami podanymi przez rodzica (rodzic chowa plastikowe lub papierowe jajka w domu) Na zakończenie policz ile jajek udało ci się odnaleźć.

3.Kica zając Kic Kic Kic”-  na zakończenie trochę ruchu. Naśladujcie dzieci z filmiku. Link  https://www.youtube.com/watch?v=F28gRtAX_xc

Zapraszam na zajęcia online godz.9.00 (w piątek zajęcia nie odbędą się )