Czwartek

Drogi Rodzicu!

Oto zadania na dzisiaj:

1. Na początek przeczytaj dziecku treść opowiadania zamieszczonego poniżej:

„Domowi ulubieńcy” M. Tokarczyk

– Kto może mieszkać z nami w domu?

Pani dziś przedszkolakom takie pytanie zadała. Wszystkie dzieci chwilę pomyślały i jedno po drugim zaraz Pani odpowiadały:

– Mieszka z nami mama, tata… siostra i brat.
– Mieszka z nami babcia, dziadek i wujek Stach.

Mały Antoś, który zawsze po cichutku siedział, chwilę pomyślał i tak odpowiedział:

– Z nami w domu mieszka mój pies As, który zawsze szczeka z rana i wszystkich budzi, by nikt do pracy i przedszkola nie się nie spóźnił.

Dzieci chwilę się zastanawiały co też Antoś opowiada, ale po chwilach namysłu dzieci jedno za drugim do odpowiedzi rączki podnosiły i Pani mówiły:

– Ze mną pokój dzieli moja złota rybka, co w akwarium pływa – Kasia głośno rzekła.
– A ze mną mieszka mój kotek Puszek, co mleko pije i śpi po całych dniach – tak powiedział wszystkim Staś.

Ania kolegom opowiadała, że w klatce chomik swój domek ma i stoi na komodzie w pokoju brata. Codziennie tam harce urządza, bo ma przygotowany plac zabaw, który tata w klatce mu zamontował. A u Emilki w domu papuga mieszka, a u Jacka świnka morska i królik miniaturka swój kąt ma, a u Agatki mieszkają kanarki dwa.
I tak się okazało, że w domu poza mamą, tatą, siostrą czy bratem również zwierzęta mieszkają i o nich domownicy dbać mają. Bo taki domowy pupil to nie zabawka, Pani wszystkim powiedziała i jak dbać o zwierzęta przedszkolakom przypomniała.

Porozmawiaj z dzieckiem na temat opowiadania. Możesz mu zadać pytania:

* Kto może mieszkać z nami w domu?
* Jakie zwierzęta mieszkały z dziećmi?
* Jak powinnyśmy dbać o domowe zwierzęta?

2. Kochane dzieciaczki!

Teraz zadanie dla Was! Pobawcie się z rodzicami w zabawę „Zgadnij, kim jestem?” Zabawa polega na tym, że za pomocą ruchu przedstawiacie jakieś zwierzątko domowe. Możecie naśladować odgłosy tego zwierzątka, aby rodzicom było łatwiej 😉. Zadaniem rodziców jest odgadnięcie, jakim zwierzęciem jesteście.

Udanej zabawy!

3. Skoro już potraficie zmieniać się w różne zwierzątka, to może jeszcze macie ochotę się do nich jeszcze bardziej upodobnić? Jeśli tak, to przy pomocy rodziców lub starszego rodzeństwa wykonajcie takie oto maski:

Wydrukujcie szablony i ozdóbcie je tak, jak lubicie (kredkami, mazakami, farbami lub kolorowym papierem czy też gazetą).