POMYSŁY NA PONIEDZIAŁEK 18 MAJA

1.”JAN PAWEŁ II” 100 ROCZNICA URODZIN.

Dzisiaj jest wielki dzień. Gdybyśmy chodzili do przedszkola właśnie dziś odbyłaby się uroczysta akademia z okazji 100 rocznicy urodzin Świętego Jana Pawła II.

Kim był Święty Jan Paweł II ? Był Polakiem, papieżem , wielkim świętym.

 

Porozmawiajcie teraz ze swoimi rodzicami na temat Ojca Świętego.  Niech rodzice wam opowiedzą o Janie Pawle II .

Jan Paweł II naprawdę nazywał się Karol Wojtyła. Urodził się w Polsce w małym miasteczku Wadowice 18 maja 1920 roku. Mieszkał tam ze swoimi rodzicami i bratem. Jak był mały wołali na niego Lolek. Mały Lolek był bardzo dobrym chłopcem, zawsze pomagał słabszym i biednym. Miał mnóstwo kolegów i koleżanek, z którymi lubił się bawić i przebywać w ich towarzystwie. Kochał grać w piłkę oraz lubił żartować. Kiedy miał osiem lat zmarła jego kochana mama, wtedy został sam z tatusiem i bratem. Tato bardzo często zabierał swojego małego Lolka do kościoła, w którym była jego druga ukochana mama – Matka Boska. To jej zawierzył swoje życie i kiedy zabrakło mu jego własnej mamy,  zawsze o wszystkich swoich smutkach  i radościach opowiadał właśnie Jej.  Kiedy był trochę starszy  bardzo często jeździł na nartach, pływał kajakiem i chodził po górach zdobywając coraz wyższe szczyty. Po szkole chodził z kolegami  do cukierni na pyszne kremówki. Bardzo lubił się uczyć, czytał mnóstwo książek.  Wyrósł na mądrego młodzieńca. Wtedy właśnie postanowił, ze zostanie aktorem, ponieważ bardzo lubił grać na scenie. Ale właśnie wybuchła druga wojna światowa i Karol zamiast  do szkoły musiał iść do pracy. A pracował bardzo ciężko w kamieniołomach.

W czasie wojny Karol postanowił, że nie będzie aktorem tylko zostanie księdzem i zaczął naukę w seminarium. Wkrótce wojna się skończyła i młody  Karol, został wyświęcony na księdza i zaczął pracę. Bardzo lubił przebywać z młodzieżą. Jeździł z nimi na nartach, pływał kajakiem a także uczył ich miłości, dobroci, szacunku, patriotyzmu oraz wiary. Wszyscy mówili do niego wujku.Wujek bardzo lubił śpiewać a jego ulubioną piosenką była „BARKA”.

Niedługo potem został biskupem, potem  kardynałem a następnie papieżem, czyli najważniejszą osobą w Kościele. Wtedy właśnie przeprowadził się z Polski do Watykanu. Wszyscy go od razu pokochali i on kochał wszystkich. Nieważny był kolor skóry, pochodzenie, wygląd – wszystkich traktował tak samo.  Papież jeździł po całym świecie nauczał o Bogu i nawoływał do pokoju. Kiedy Jan Paweł II był już starszy bardzo mocno zachorował i chociaż go bolało i nie mógł tak jak kiedyś nawet samodzielnie chodzić, nadal śmiał się i żartował  pokazując innym chorym, ile mocy daje wiara. Niestety niedługo potem umarł i poszedł do domu swojego Ojca, który mieszka w niebie.  Po kilku latach Jan Paweł II został świętym.

Obejrzyjcie film aby jeszcze bardziej poznać jego postać.

 

2. ZAŚPIEWAJCIE TERAZ RAZEM Z RODZICAMI ULUBIONĄ PIEŚŃ JANA PAWŁA II – BARKĘ.

W tej pieśni mogliście usłyszeć głos Ojca Świętego, który śpiewał razem, a także zobaczyć autentyczne czyli prawdziwe jego zdjęcia .

 

3. A teraz zapraszam was wszystkich razem z rodzeństwem i rodzicami , do przygotowania laurki z okazji 100 lecia urodzin wielkiego Polaka Karola Wojtyły, który stał się Papieżem Janem Pawłem II a w końcu Świętym.

4. Malowanka, którą możecie wykorzystać do stworzenia laurki.

Nie zapomnijcie pochwalić się zdjęciami.