POMYSŁY NA WTOREK 21 KWIETNIA

1. TRÓJKĄTNA KAROLINA – bajka  Danuty Wawiłow i Natalii Usenko  

 

 

 

Porozmawiaj teraz z kimś dorosłym na temat bajki.

Kto występował w bajce?

Kogo spotkała Karolina?

Co zobaczyła na morzu Karolina?

Jak wyglądał okręt?

Kto płynął okrętem?

Co było dalej?

Jak wyglądało królestwo Karoliny i kapitana?

Jak skończyła się bajka?

 

Jaki wyraz w tej bajce powtarzał się najczęściej?

Oczywiście trójkąt. Trójkąt to figura geometryczna która ma trzy boki i trzy kąty.  Policzymy. Ile ma boków : jeden, dwa, trzy.

Ile ma kątów: Jeden, dwa, trzy.

       To jest trójkąt

       i to jest trójkąt! 

Ale i to jest trójkąt!!!

Nieważne czy stoi, czy się przewrócił i leży, czy też może stanął  na głowie,  jeżeli ma trzy boki i trzy kąty, TO ZAWSZE JEST TRÓJKĄT.

 

2. Rozejrzyj się teraz po domu i znajdź jak najwięcej przedmiotów, które mają kształt trójkąta. Nie jest to łatwe prawda. Nie martwcie się. Jeżeli w domu nie ma za dużo takich przedmiotów to teraz wyobraźcie sobie co może mieć kształt trójkąta.

Na pewno zna
leźliście sporo takich przedmiotów. Jeżeli nie, to może ta piosenka podsunie wam nowe pomysły.

 Piosenka o figurach geometrycznych  

 

A teraz poszukaj w domu, może masz  jakieś instrumenty perkusyjne (bębenek, tamburyno, grzechotkę itp. ) Jeżeli nie masz, to pożycz od mamy dwie drewniane łyżki, albo pudełko po butach i łyżkę, może być też garnek albo pokrywka. W domu macie duże możliwości i duże pole do popisu aby wykorzystać jakiś przedmiot na którym da się wystukać rytm piosenki. Do wspólnego muzykowania zaproś domowników.  Gotowi, to włączamy jeszcze raz piosenkę i zaczynamy.

Udało się , jestem pewna , że tak. Teraz można zamienić się instrumentem i zabawę zacząć od początku. Do muzyki można dodać trochę ruchu więc wstajemy i zaczynamy.

3.  TRÓJKĄTNE KRÓLESTWO – collage

Inspirowani bajką o Trójkątnej Karolinie zapraszam do stworzenia Trójkątnego Królestwa.

Potrzebne będą:

duża czysta kartka, farby, mazaki, kolorowy papier, wycinanki, gazety, nożyczki i klej. Możecie wykorzystać również cekiny, guziki, koraliki, itp.

Najpierw pomaluj kartkę tak aby utworzyć tło. Możesz wykorzystać dwa kolory . Pół kartki na niebiesko – niebo, pół na zielono – trawa. Teraz odłóż kartkę do wyschnięcia. Musisz powycinać różne trójkąty: duże, małe, kolorowe i jednobarwne – z nich ułożysz królestwo oraz postaci,  które tam mieszkają . Przyklej swoją kompozycję na kartkę. Na koniec możesz pracę ozdobić dorysowując takie elementy jak ręce, nogi, twarz, itp. oraz przykleić guziki czy koraliki.

Dobrej zabawy.

 

4. „Pomaluj tak samo” – zab. dydaktyczna .

Wybierz sobie jeden obrazek (mogą być dwa) i  zarysuj trójkąty według podanego wzoru.

Dla chętnych: na siatce z trójkątów możesz stworzyć swój własny niepowtarzalny obrazek.