Pomysły zabaw  na  wtorek  21.04.2020r

1.Zapraszam Was do   zabawy” Zgadnij czego brakuje”

 Na dywanie leżą  akcesoria fryzjerskie(suszarka, grzebień, szczotka, nożyczki, wałek do włosów, szampon , ręcznik,  rodzic zasłania dziecku oczy opaską i w tym czasie chowa jeden przedmiot. Po  odsłonięciu  oczu , dziecko  odgaduje jakiego przedmiotu brakuje-podaje jego nazwę sylabami z wyklaskiwaniem, wyodrębnia pierwszą i ostatnia głoskę   i określa do czego  ten przedmiot służy.

 

2.Zabawa „ U fryzjera”

Teraz musimy być cały czas w domu, ale , gdy wrócimy do przedszkola, to wtedy pójdziemy na wycieczkę do zakładu fryzjerskiego, ale teraz 

będziemy  naśladować  odgłosy czynności ,które słyszymy w salonie fryzjerskim:

-fryzjer myje włosy –szszszszsz

-obcina włosy nożyczkami— ciach, ciach, ciach, ciach

-strzyże włosy maszynką- wrr, wrr, wrr, wrr

-suszy włosy suszarką – szu ,szu, szu ,szu

 

3.Zapraszam  ćwiczeń porannych

 

„Słonko świeci-deszcz pada”- „Słonko świeci”- dziecko chodzi w różnych kierunkach ,a na zawołanie :”Deszcz pada”- biegnie pod ścianę i stoi prosto(całym ciałem przylega do powierzchni ściany)

 

„Kwiaty rosną , kwiaty więdną”-  dziecko w przysiadzie podpartym –kwiaty zwiędły; powolny wyprost  do stania-kwiaty rosną po deszczu.

 

„Bocian brodzi po łące”- dziecko maszeruje  z wysokim unoszeniem kolan, stanie jednonóż i naśladowanie  klekotu boćka- kle- kle-kle -kle .Ćwiczyć na zmianę chód i stanie jednonóż na prawej i lewej nodze.

 

„Koniki”- -bieg i chód w różnych kierunkach –koniki biegną  kłusem  i idą stępa.    

 

 4.Zapraszam do obejrzenia filmu ”Afera u fryzjera”

https://www.youtube.com/watch?v=AFGzSuT1R9M

 

 

Odpowiedzcie teraz na pytania: Co się stało z włosami tej rodzinki? Kto miał żółte włosy? Jaki koloru włosy zrobiła  fryzjerka  panu? A jaki kolor włosów ma pani? Czym  upiększona była fryzura tej pani? Czy spodobały się Wam te fryzury?

 5.Zabawa plastyczna”Fryzury”

 Bardzo proszę rodziców o zrobienie farby klejowej według tych przepisów –do wyboru.

Przepis  1 na farbę do malowania nawet palcami

  • 100 ml wody;

  • 4 łyżki mąki;

  • barwnik spożywczy (ew. sok z borówek, szpinaku, wiśni, buraków czerwonych, chlorofil, kakao).

Barwnik rozpuszczamy w wodzie, dodajemy mąkę, mieszamy na gładką masę. Gotowe! Farbki można przechowywać do 2 tygodni w lodówce w szczelnie zamkniętych słoiczkach.

Przepis 2 na farbę

  • 1 filiżanka skrobi kukurydzianej;

  • 2 filiżanki gorącej wody;

  • 1 filiżanka zimnej wody;

  • barwniki spożywcze;

  • 1 torebka żelatyny.

Skrobię mieszamy z 3 częściami zimnej wody, aż powstanie gładka pasta. W pozostałej zimnej wodzie rozpuszczamy żelatynę. Mieszając, powoli wlewamy do pasty ze skrobi gorącą wodę. Gotujemy przez chwilę na najmniejszym ogniu, nadal mieszając. Po zdjęciu z palnika dodajemy żelatynę, studzimy i barwimy. Przechowujemy w lodówce szczelnie zamknięte około tygodnia.

Kochane  Smerfy pomalujcie białą kartę papieru farbą klejową  a następnie grzebieniem rysujcie różne esy floresy na tej farbie( to będą fryzury ) . Życzę Wam fajnej zabawy .