Pomysły zabaw na wtorek 5.05.2020r

1.W tym tygodniu poznajemy  zawód –  strażaka .Posłuchajcie zagadki :

Kto pracuje w hełmie,

Pnie się po drabinie,

Kiedy syczy ogień

I gdy woda płynie?

Tak to strażak.

A teraz popatrzcie na zdjęcie  św .Floriana.

  Święty Florian to dzielny oficer wojsk rzymskich ,który choć z innego kraju , stał się bardzo ważny w Krakowie , a potem i dla całej Polski .A to co  trzyma w ręce ,to naczynie z wodą. Jak myślicie ,ludzie jakiego zawodu  wybrali sobie św. Floriana za opiekuna? Tak  – strażacy ,i właśnie strażacy uważają św. Floriana za swojego opiekuna, który pomaga im strzec miasta  i wioski do pożarów. Opiekuje się też nimi podczas akcji ratunkowej ,gdy zdarzy się pożar. I dlatego nazywa się strażaków  także ”rycerzami św. Floriana”. W Polsce w dniu imienin Floriana 4 maja jest obchodzony Dzień Strażaka.  Święty Florian jest opiekunem wszystkich strażaków.

  1. Strażacka wyprawa- zapraszam do zabawy

Proszę  rozłożyć na podłodze dwanaście kartek. Jedna kartka to jeden krok.

Dziecko jest strażakiem .Wydajemy  instrukcję słowną: dwa kroki do przodu, krok w  prawo ,krok do przodu, dwa w lewo, dwa kroki do przodu, krok w prawo, dwa do przodu ,jeden krok w lewo. Gdy dziecko dotrze do celu, odkrywa kartkę, pod którą ukryta jest ilustracja. Zadaniem strażaka jest odpowiedzieć na pytanie, co jest  potrzebne strażakowi i czym można ugasić  pożar.

 Dziecko  nazywa  przedmioty przedstawione na obrazku. Wybrzmiewa  i liczy  sylaby w nazwach przedmiotów przedstawionych na obrazku  oraz wybrzmiewa  głoski  w nagłosie i wygłosie, a jeśli  potrafi to wszystkie głoski.

 

 

3.Zapraszam do obejrzenia filmu.

4.„Jedziemy na wycieczkę” – zabawa  z chustą.

            Czym możemy pojechać na wycieczkę? Autobusem. To ja dzisiaj zapraszam Was w podróż ale pojedziemy magicznym pojazdem a mianowicie… /wyciągamy  chustę/.

            Jak nazwiemy ten magiczny pojazd? /dziecko  wysuwa  własne propozycje/

To będzie  podróż na „Chustowozie”

Zajmowanie miejsc w pojeździe    – dziecko bierze chustę za uchwyty

 

Odpalamy pojazd!                          – lekkie falowanie chustą naśladujące warkot  samochodu, z jednoczesnym ćwiczeniem warg   brrrr

                                                         

Kręcimy kierownicą!                      – dziecko  obraca chustę w prawą stronę, a potem w lewą w rytm muzyki

/”Grek Zorba”/              ;

Jedziemy!                                      – dziecko  trzyma chustę obracając się w prawą/lewa stronę;

Zatrzymujemy się!                         – dziecko  unosi chustę do góry a następnie kładzie   ją na ziemi.

 

 

5.Teraz nauczymy się korzystać z zegara. Dowiecie się  ile  jest cyfr na tarczy zegara? Co pokazuje wskazówka niebieska?  Co pokazuje  wskazówka czerwona.?Życzę  miłej nauki.