Propozycje zabaw na 05.06.2020r. piątek

Witam Was zaczynamy już czas!

Zabawy  z różnych stron świata

Jeśli chcecie poznać obce kultury ,zamiast studiować atlasy ,pograjcie w fajne gry. Oto propozycje z całego świata.

  • PAKISTAN -Rangoli

Ta egzotyczna zabawa polega na tworzeniu kolorowych kompozycji – obrazów na ziemi lub asfalcie. Narysujcie dowolny kształt lub wzór , łatwy do wypełnienia .Może to być np. jakiś duży kwiat, fantazyjny domek. Teraz należy „pokolorować” obraz barwnymi i niezwykłymi  „wypełniaczami”: trawą, kamyczkami , płatkami kwiatów, listkami itp. Gdy zrobicie taki piękny obraz  , pstryknijcie mu zdjęcie!

  • NORWEGIA – Z tarczy na tarczę

Dzieciaki wikingów do tej zabawy używały tarcz ojców ,wojowników. Wam raczej muszą wystarczyć pokrywki do garnków. Do tego nieduża piłeczka ,najlepiej pingpongowa.  Jeśli będziecie bawić się sami, powinniście odbijać piłkę jak najdłużej na swojej „tarczy”, starając się bić własne rekordy. Gdy gra większa liczba dzieci ,należy odbijać piłkę z tarczy do tarczy w parach. Wygrywa para, której uda się najdłużej odbijać piłeczkę .

  • GRECJA – Raz , dwa , trzy  – Baba Jaga patrzy!

Oczywiście po grecku tytuł tej gry brzmi  zupełnie inaczej, jednak ponieważ w Polsce popularna jest pod taką nazwą, to ją wykorzystajmy. W grze uczestniczy minimum trójka uczestników .Jedna osoba to Baba Jaga. Stoi tyłem do pozostałych i woła: „Raz ,dwa , trzy ,Baba Jaga patrzy” .W tym czasie dzieci  szybko biegną w jej stronę. Na słowo „ patrzy” Baba Jaga odwraca się .Kto nie zdołał się zatrzymać w bezruchu wraca na start , kto zaś pierwszy dotknie Baby Jagi , ten zajmuje jej miejsce.

Pograjcie w te gry. Miłej zabawy !PA! PA!