Propozycje zabaw na czwartek 23.04

Witam Was zaczynamy już czas!

1.Ślad na piasku –zabawa badawcza. 

Przygotowałam  Wam dwa zdjęcia .Przyjrzyjcie się im uważnie .Pierwsze zdjęcie przedstawia motocyklistę  na motorze .Zobaczcie , jaki jest za nim ślad na piasku? Motor jest pojazdem jednośladowym ,czyli pojazdem kołowym ,w którym wszystkie koła(zazwyczaj tylko dwa)są ustawione w jednej linii .Nazwa ta wynika z faktu, że pojazdy tego rodzaju pozostawiają za sobą na miękkim podłożu ślad w postaci jednej  linii. Rower też jest jednośladem i hulajnoga.

W odróżnieniu od pojazdów jednośladowych ,pojazdy wielośladowe, posiadają zestaw kół ,które na miękkim podłożu zostawiają za sobą dwie lub więcej linii obok siebie . Ten ślad jest na drugim zdjęciu .Czy potrafisz zgadnąć czyj to?

2.Kolorowanki roweru i motoru oraz kasku .Pokoloruj kredkami lub mazakami. Pamiętaj o nie wychodzeniu poza linię .Kask jest konieczny ,aby chronić głowę w razie upadku.

 

 

  1. „Rowerek”-zabawa ruchowa .

Poproście ,aby któreś z rodziców przygotowało kijek od miotły albo mopa.

  • Ułóżcie go na podłodze,będzie śladem po rowerze .Spróbujcie przejść po nim i nie spaść .
  • Teraz połóżcie się na plecach i próbujcie naśladować pedałowanie  na rowerze pod górkę, a teraz coraz szybciej ,bo zjeżdżacie w dół .Połóż  nogi prosto i odpocznij.
  • Zaproś do zabawy kogoś z domowników .Leżycie na podłodze  z kijem „kierownicą roweru”-chwytacie  rękami za wspólny kijek(nad głową),nogi podnoszą się dotykając go stopami i wracają na podłoże.
  • Chwytacie rękami za wspólny kijek(nad głową),ciągniecie kijek do siebie (kto silniejszy).

4.Tak czy nie?- odpowiadajcie , wykorzystując swoją wiedzę:

-Czy samochodem można podróżować nad morze?

-Czy statek może płynąć po morzu?

-Czy duży rower ma cztery koła?

-Czy samochód ciężarowy przewozi ludzi?

-Czy samoloty zatrzymują się na skrzyżowaniu?

-Czy samochód zostawia na piasku  dwa ślady?

-Czy na motorze  jeździmy w kasku?

-Czy kuter jeździ po drogach?

Miłej zabawy!