PROPOZYCJE ZABAW NA ŚRODĘ 7 KWIETNIA

  1. 1.”Na wiejskim podwórku”- rozmowa na podst. bajki terapeutycznej

Za górami, za lasami, wśród złotych pól i zielonych traw, na pięknej polanie otoczonej dębami znajdowała się zagroda, a na jej skraju małe podwórko, na którym mieszkały zwierzęta. Wśród mieszkańców były czarno-białe krówki, różowe świnki, brodate kózki, żółte kaczuszki, kurki, indyki i milutkie króliki. Życie tam płynęło spokojnie, a zwierzątka żyły w wielkiej przyjaźni. Całe dnie spędzały na zabawach, figlach i psotach. Były dla siebie miłe, dobre i uczynne, często mówiły proszę, przepraszam, dziękuję.

Wszystkie zwierzęta bardzo się lubiły i pomagały sobie w trudnych chwilach. Zwierzątka dbały o swój wiejski ogródek, w którym rosły piękne, kolorowe kwiaty. Codziennie troszczyły się o nie, podlewały je, a one odwdzięczały się kolorami, jak tęcza i cudownym zapachem.

I tak mijał dzień za dniem, miesiąc za miesiącem… Pewnego dnia stało się coś strasznego. Do zagrody wkradła się ZŁOŚĆ. Niespostrzeżenie zapanowała nad każdym mieszkańcem podwórka.

Szeptała zwierzątkom niemiłe słówka, namawiała do kłótni. Od tego czasu na podwórku zapanował bałagan i hałas. Zwierzęta kłóciły się ze sobą – świnki wyzywały kózki, kaczki wyzywały kurki, a koniki podstawiały kopytka owieczkom i rżały ze śmiechu, gdy te przewracały się. Nie myślały o tym, że komuś może stać się krzywda. Zapominały o magicznych słowach. Nie potrafiły już bawić się razem, krzyczały na siebie, hałasowały i przestały uśmiechać się do siebie. Były dla siebie niemiłe, co bardzo cieszyło ZŁOŚĆ. Zwierzątka zapomniały również o swoim ogrodzie, o kwiatkach, pięknych jak tęcza, które powoli stawały się coraz brzydsze i już tak nie pachniały.

Wieść o hałaśliwym i skłóconym podwórku rozniosła się po całym świecie i dotarła do dobrej, wiosennej wróżki, która postanowiła pomóc zwaśnionym zwierzętom. Zasmuciła się bardzo ujrzawszy ogródek pełen zwiędniętych kwiatów oraz wykrzywione od złości miny zwierzątek. Czarodziejka prosiła zwierzęta, by zmieniły swoje postępowanie, prosiła ZŁOŚĆ, by ta opuściła wiejskie podwórko i odeszła daleko , daleko… ale ani zwierzątka, ani ZŁOŚĆ nie słuchały jej. Wtedy wróżka podarowała zwierzętom magiczne pudełko i poprosiła, by złapały w nie ZŁOŚĆ. Zwierzątka bardzo ucieszyły się z prezentu ,ponieważ były już bardzo zmęczone ciągłymi kłótniami.

Gdy ZŁOŚĆ spała, złapały ją i włożyły do pudełka. W pudełku Złość zamieniła się w coś miłego i przyjemnego, w coś, co pozwoliło zwierzętom zrozumieć, że o wiele przyjemniejsze jest życie w zgodzie, gdzie nie ma hałasu, kłótni i gdzie panuje przyjaźń… Na wiejskim podwórku znowu zapanował ład i porządek…

A teraz odpowiedz na pytania:

Gdzie mieszkały zwierzęta?

Jakie zwierzęta mieszkały w zagrodzie?

Jak zachowywały się zwierzęta?

Kto wkradł się do zagrody?

Jak zaczęły się zachowywać zwierzęta wobec siebie?

Kto pomógł zwierzętom?

Na jaki pomysł wpadła wróżka?

W co mogła zamienić się złość?

 

A teraz pomyśl – jak wygląda złość? Opisz jak ją sobie wyobrażasz……. Świetnie.

Jak można nazwać, określić przeciwieństwo złości?

 

  1. 2.Poproś rodziców o otwarcie strony

 

https://www.youtube.com/watch?v=G8Gv1sC3d3k

 

znajdziesz tam piosenkę o złości , twoim zadaniem jest pokazać w trakcie jej  trwania  jak wygląda „Złość”

 

 

  1. 3.Poznanie litery „Z” na podst. wyrazu „zagroda” .

 

 

Przyjrzyj się uważnie obrazkowi i opowiedz kto mieszka w wiejskiej zagrodzie. Wymień wszystkie zwierzęta. Może znasz jeszcze jakieś inne.

 

Na jaką głoskę zaczyna się wyraz złość?  A na jaką wyraz zagroda?

Dzisiaj poznajemy literę ‘Z” małą i wielką, pisaną i drukowaną. Porównaj je, czym się różnią?

Podział wyrazu zagroda na sylaby. Zaklaszcz tyle razy ile jest sylab.

Podział wyrazu zagroda na głoski. Ułóż tyle cegiełek lub narysuj tyle kropek ile jest głosek.

Podpisanie  wyrazu zagroda literami drukowanymi ( wykorzystaj literki z wyprawki)

Odczytanie .

Wyszukiwanie przedmiotów zaczynających się na głoskę „Z”

Wyszukiwanie wyrazów w których „Z” znajduje się w środku wyrazu i na końcu.

Z rozsypanki wyrazowej ułóż podpisy zwierząt: kura, owca, kogut, kot, krowa, pies, indyk, baran,

  1. 4.Ćwiczenia grafomotoryczne do wykonania w wolnej chwili.

Podręcznik cz. 4 s. 10,11,12,13