Propozycje zabaw na wtorek 30.03.2021. W Wielkanocnym koszyczku

Witam Was
Niedługo Święta więc chciałabym żebyście dowiedzieli się trochę o symbolach związanych ze Świętami Wielkanocnymi
Oto koszyczek. Co roku w Wielką Sobotę niesie się podobne koszyki z pokarmami do kościoła, do święcenia. Koszyczek, tradycyjnie przyozdabiamy gałązkami bukszpanu. Jest to roślina, która każdej Wielkanocy jest zielona, nawet jeśli z uwagi na niesprzyjającą pogodę nie rozwiną się bazie. Zimozielony bukszpan symbolizuje trwałość życia i nieśmiertelność. A bazie – jeśli zdążą się pojawić – w kontekście Wielkanocy są symbolem nowego życia. Do koszyczka powinno się włożyć baranka wielkanocnego, jaja (mogą być wydmuszki oraz – koniecznie – jaja ugotowane, którymi będziemy się dzielić w czasie śniadania wielkanocnego po złożeniu sobie życzeń), chleb, starte buraki (ćwikła), kiełbasę, szynkę, sól i tarty chrzan. Każda z tych potraw i przypraw ma jakieś znaczenie. Wymienimy najważniejsze z nich:


•Baranek wielkanocny, który może być zrobiony z ciasta, z cukru lub z czekolady, symbolizuje Pana Jezusa. Baranka w dawnych wiekach składało się w ofierze. Pan Jezus, ponieważ umarł za nas na krzyżu, został w Piśmie Świętym nazwany Barankiem Ofiarnym.

•Jajo to symbol życia i Zmartwychwstania, bowiem pisklę samo, w odpowiednim czasie, rozbija skorupkę i wydostaje się na zewnątrz – jak Jezus z grobu po swoim Zmartwychwstaniu.

•Ćwikła, ze względu na kolor, jest symbolem męki Pana Jezusa.Pozostałe pokarmy: wędliny, chleb, babki i inne ciasta wkładamy do wielkanocnego koszyczka jako symbol wszelkiego pożywienia. W czasie ich święcenia prosimy, aby nigdy nie zabrakło nam jedzenia.Jak myślicie, czy to ważne, aby doceniać, że mamy co jeść? Czy na świecie są ludzie, którzy głodują?

2.Koszyczek wielkanocny. Wytnij obrazki. Przyklej zajączka, pisankę oraz kurczątko według instrukcji. Powodzenia3.Baranek- praca plastyczna. Szablon baranka wytnij, wyklej watą, kulkami z bibuły lub popcornem. Wybór należy di Ciebie. Następnie przyklej baranka na kolorową kartkę. Pracę możesz ozdobić naklejając trawkę lub ją dorysowując. Zachęcam aby gotową pracę przesłać nam na pocztę. Pochwalcie się Waszą pracą. Zapraszam do podzielenia się wytworami. Aby wydrukować szablon, kliknij poniżej.owieczka-1

4.Policz pisanki. W puste kratki wstaw odpowiednią ilość kropek. Jeśli potrafisz napisz właściwą cyfrę.


5. Pisanka- przyjrzyj się, odszukaj i zamaluj litery potrzebne do napisania wyrazów w ramkach. Zadanie trochę trudniejsze ale wiem,że sobie poradzicie. A może spróbujecie nazwać litery?

WIELKANOCNE-KARTY-PRACY-1-czarno-białe