„Straż pożarna” środa 06.05.2020

1,,Drabiny strażackie”- zabawy matematyczno- ruchowe

 

 

  (potrzebne będą: kolorowe patyczki, jeśli takich nie masz to te zwykłe po lodach można  pomalować)

 

 

 *„Drabina według kodu” – układanie drabiny zgodnie z podanym kodem: 1 szczebel musi być w kolorze czerwonym, 2 żółtym, 3 zielonym, 4 niebieskim. Każde dziecko otrzymuje patyczek w jednym z czterech kolorów.

 

  * „Na który stopień?” – (wersja druga)

 

(potrzebne będą: paski, chustki, szaliki… wg inwencji dzieci, kartoniki z cyfrą)

 

 

            Na przerwę w muzyce dzieci – strażacy ustawiają się na szczeblu wskazanym przez nauczyciela (mówimy pierwszy, drugi, trzeci, czwarty itd., bądź pokazujemy kartonik z cyfrą. Pozostałe dzieci uciekają w bezpieczne miejsce, wyznaczone przez nauczyciela. Zabawę powtarzamy tyle razy, ile jest to konieczne.

 

 

  * ,,Wchodzi strażak po drabinie”( Potrzebujemy patyczków od lodów i kostki do gry)

 

 

 

Dzieci rzucają kostką i układają z takiej ilości patyczków ile oczek wypadło drabinę. Moje są kolorowe, ale myślę, że tym razem lepiej sprawdziłyby się zwyczajne drewniane, bo od tych kolorowych można dostać oczopląsu.

 

 

O zwykłe patyczki do lodów można poprosić w sklepach spożywczych, takie kolorowe  dostaniecie w kwiaciarniach , jednak jeżeli zależy Wam na trwałości, polecam szpatułki logopedyczne, do zakupienia w aptekach

 

 

2 ,,Kiedy będę duży”- nauka piosenki

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=fVKEhOTTS5w

 

(Można użyć do zabawy przy piosence akcesorii wykonanych w poniedziałek: hełmu, pasa, toporka, lornetki)

 

 

eeo,eeo,eeo,eeo,eeo,oo

eeo,eeo,eeo,eeo,eeo,oo

Jedzie, jedzie straż pożarna

ogień będzie gasić

jedzie, jedzie straż pożarna

to strażacy nasi

    Kiedy będę duży

    zostanę strażakiem

    bo jestem odważnym

    i silnym chłopakiem

Strażak ognia się nie boi

każdemu pomoże

po drabinie szybko biega

chyba wszystko może

    Strażak ugasi każdy pożar

    kotka zdejmie z drzewa

    do wypadku też pojedzie

    kiedy będzie trzeba

 

 

3 ,, Gasimy pożar”- zabawa z elementem celowania

 

 

(Potrzebujemy: spryskiwacza z wodą ,można  użyć opakowania po jakimś kosmetyku w sprayu, wyciętych  płomieni z cyframi lub literami, kostki do gry i jeżeli macie, strażackich zabawkowych kasków lub tych zrobionych przez was)

 

 

Jako, że będziemy używać wody na bank się im spodoba, dlatego proponuję włożyć płomienie do jakiegoś naczynia, miski lub po prostu do wanny. Płomienie rozkładamy przed dziećmi i albo polecamy, żeby pryskały wodą na dowolny z nich, albo rzucamy kostką, żeby jakiś wybrać, albo polecamy pryskać na konkretny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podobną aktywność możemy przeprowadzić również na dworze – rysujemy płomienie na chodniku, wręczamy spryskiwacz i polecamy je „ugasić”.

Życzę fajnej mokrej zabawy

 

 

4,,Ciepło zimno-„- zabawa tropiąca

 

 

 Można pobawić się również w klasyczną zabawę „Ciepło zimno”. Jedna osoba opuszcza pokój a pozostałe muszą schować wybrany przedmiot, może to być coś związanego ze strażakami, jakiś obrazek, rzecz itd. Gdy przedmiot jest już dobrze ukryty, zapraszamy dziecko . Pozostali  podpowiadają szukającemu mówiąc „ciepło”, jeśli zbliża się do szukanego przedmiotu a „zimno”, gdy się od niego oddala. Jeśli szukający jest bardzo blisko szukanego przedmiotu wówczas krzyczymy „gorąco” a gdy za bardzo się oddalił krzyczymy „lodowato”. Gdy przedmiot zostanie znaleziony prosimy kolejną osobę o wyjście z pokoju i tak aż do momentu, kiedy wszystkie przedmioty zostaną odnalezione.